Vonnegut on aina ollut yksi ns. suosikkikirjailijoistani, mutta en tiedä hänen elämästään oikein mitään tai oikeastaan muutenkaan hänestä henkilönä muuten kuin kirjojen kautta. Olen kyllä jutellut ihmisten kanssa hänestä ja jotkut esim. sanovat että hän käytti huumeita kirjoittaessaan ja jotkut taas päin vastoin. Ja jotkut taas sanovat että hänellä on ollut Dresdenin lisäksikin "kokemusrikas" elämä ehkä jopa henkisellä sarallakin. Olisi kuitenkin hauska lukea vähän tarkempaa ja varmempaa tietoa miehen elämästä noiden epävarmojen keskusteluiden lisäksi eli osaisiko ketään neuvoa mistä sellaista voisi löytyä? Netistä en ainakaan löytänyt kovinkaan paljon tietoa, jos ei oteta mukaan erittäin lyhyitä biografioita. Ehkä en oikein osannut etsiä...
Kiitoksia jos saisi vähän jelppi asiaan:)
Kurt Vonnegut kysymys
5
516
Vastaukset
En man utan land
Kurt Vonnegut
* Inbunden, 160 sidor
* ISBN: 91-1-301610-5
* Utkommer: september 2006
* Översättare: Ninni Holmqvist
Eli ruotsiksi on tänä syksynä ilmestynyt Vonnegutista kertova opus. Suomeksi ei kyllä ole saatavissa paljon mitään, mikä on vahinko.
Vonnegutista lisää:
http://www.vonnegut.com/artist.asp- P. Teikka
Ehkäpä kannattaisi lukea A man without a country ihan alkuperäiskielellä, englanniksi.
Muistaakseni se oli tämänniminen kirja, jossa K.V. kertoo muun filosofisen pohdinnan ohessa omista elämänvaiheistaan ja vähän sukunsakin tarinaa.
- TommyBoy
kiitoksia tuosta! Siis kirja pitäisi löytyä ihan tuolla nimellä ja suomeksi? Jossain nettikaupussa olen kyllä nähnyt samannimisen kirjan englanniksi ja ajatellut lukea sen mutta mielumminhan sen suomeksi lukisi. Täytyypä ruveta etsimään, kiitoksia:)
- Laila Lukutoukka
Kurt Vonnegut kuuluu myös minun suosikkeihini. Huomasin YLE:n arkistossa hänen haastattelunsa (tai otteita haastattelusta) vuodelta 1978:
http://www.yle.fi/elavaarkisto/?s=s&g=4&ag=23&t=116&a=2091
Netistä löytyy englanniksi todella paljon aineistoa Vonnegutista, mutta ehkä tarvitset suomenkielistä? Tässä muutamia Vonnegut-linkkejä:
http://www.inthesetimes.com/site/about/author/86
http://www.kurt-vonnegut.com/index.shtml
http://www.vonnegutweb.com/
http://www.kirjasto.sci.fi/vonnegut.htm
http://www.ipass.net/brianrodr/vonnegut/
Eräässä haastattelussa mainitaan Suomi:
Q: When and where were you happiest?
A: About ten years ago my Finnish publisher took me to a little inn on the edge of the permafrost in his country. We took a walk and found frozen ripe blueberries on bushes. We thawed them in our mouths. It was as though something somewhere wanted us to like it here.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1511903
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu131836Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma
Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va391674- 1151270
Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1961228- 861227
Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä
Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta4141119- 62889
- 49841
- 50836