Sukulais vierailut

jouluaattona

Miten puljaat sukulais vierailut? Kerro kuuntelen mielläni :)

Mun tilanne, tällä hetkellä lue ja kerro miten ratkaisisit:

Perheeni haluaa vietää joulua pienessä piirissään, mieheni eronneet vanhemmat eivät kerro miten aikovat joulun viettää, eivätkä esitä kutsua mutta mieheni mukaan olettavat käyntiä... Miten tämän sumplisi.. kolme paikaa aatoksi! Kaikki samassa kaupungissa.. mutta kotona oletetaan että olen siellä koko päivän. Ja mieheni ei suostu kertomaan missä aikoo joulunsa viettää ja missä vierailla, tai sopimaan mitään sukulaistensa kanssa. Perhettäkin pitäsi ajoissa varoittaa jos ei ole kuusta hakemassa...Vosivat pukea toiveensa rehellisiksi pyynnöiksi/käskyiksi niin että tietäsi missä pitä joustaa ja missä tehdä oman mielensä mukaan!

4

570

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myös itsekäs

      olen ollut riittävän monta joulua sukulaisten pelinappula, jotta nyt riittää.

      Järjestän joulun juuri niin kuin itse haluan, sovin lähipiirini kanssa tai ainakin ilmoitana heille, millä aikataululla itse olen liikkeellä. Muut sitten osallistuvat tai eivät. Se on ihan heidän oma asiansa.

      Pinna kärysi, kun aikataulua piti yhdessä vaiheessa sovittaa eronneen veljeni entisen vaimon nykyisen miehen työvuorojen mukaan!

    • tyttönen..

      ettekö voisi käydä yhdessä vaikka jo aamupäivällä miehesi vanhempian luona ja mennä iltapäivällä kotiisi??
      Minulla joulu menee niin että edellisenä päivänä (23. pvä) menen kotiini poikaystäväni kanssa. (olen opiskelija 17v ja asun toisella paikkakunnalla) Joulu aattona aamulla olemme ihan vain kotona ja sitten lähdemme isäni lapsuuden kotiin ja sieltä suoraa äitini lapsuuden kotiin. illalla menemme poikaystäväni kummeille ja sen jälkeen yöksi poikaystäväni kotiin ;)

      • Mummu 65-v.

        No jopas opiskelijatyttönen viettää joulun vaeltaen! Eikös silloin kuuluisi vähän hiljentyä ja rauhoittua, mutta sitä kai se on nykyihmisten elämä - menoa aina vaan...


      • hienoa

        nähdä että noinkin nuori on järjestänyt hyvin että ehtii käydä monen luona jouluna,todella upeata.Moni aikuisempi ei osaa tuollaisia järjestelyjä tehdä.Sitten kiukuttelevat kun ei ehdi ja sitten stressi vaivaa.Nostan hattua sinulle 17v.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      49
      2481
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1656
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      4
      1603
    4. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1476
    5. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      260
      1463
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      24
      1172
    7. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      990
    8. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      982
    9. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      23
      970
    10. Huomasin kyllä

      Mitä tästä pitäisi ajatella?
      Ikävä
      56
      916
    Aihe