Tupakka tappaa

Mummu

vaikka ei polttaisikaan. Minulla ilmeisesti astma diaknoosi vaihtuukin keuhkoputken krooniseen ahtaumaan ja se on ihan vaan tupakan aikeuttamaa.....en ole koskaan polttanut.
Olen kyllä pienenä altistunut tupakansavulle. Keuhkolääkärini mukaan olen siis voinut pienenä vauvana altistua tupakansavulle, kun keuhkoni ovat vielä kehittyneet. Okei, mummoni ja pappani hoisivat minua ja pappani oli oikein kunnon Klubi-mies. Nyt odotan tukehtumisdiaknoosia ja suunnittelen loppueläämaani....

4

532

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juusos

      Tämä vaatii kyllä useamman vuoden tupakan polttelun _tai_ erään tietyn geenin ihmisessä, tai muistaakseni sen puutoksen. Ihan äkkiä en uskoisi, että COPD tulee ilman kunnon tupruttelua. Kaikkihan on kuitenkin mahdollista ja asia varmistuu FEV-mittauksella. HUOM! Keuhkojen toimintakyky ei laske rajusti, jos lopettaa tupakanpolton, joten sinulla on vielä monta vuotta jäljellä ;)

    • homeen kanssa

      tekemisissä jossain vaiheessa elämääsi? Kun oireesi kuulostavat niin kovin tavallisilta homeoireilta, pitkälle kehittyneiltä ja pahoilta sellaisilta, itse asiassa.

    • hätiköity

      Mietipä, mille kaikelle olet elämäsi aikana altistunut hengitysteitse.
      Ammatti on voinut vaikuttaa, myös miehen ammatti (jos liuottimien tms. kemikaalien kanssa tekemisissä); remontit (maaleineen ja lakkoineen), huonekalujen päästöt (sis. lastulevykaapit ja komerot); kodin pesu- ja puhdistusaineiden runsas käyttö; hajusteiden käyttö & ns. ilmanraikasteet; liikenteen päästöt, ja jo mainittu mahdollinen homealtistus, yms.

      • edellinen kirjoittaja jatkaa

        Kirjoitit viestiketjussa
        http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000001089&posting=22000000020102944

        Itse allergisoitunut mukana...

        mm.

        ''Tämä rumba alkoi kolme vuotta sitten
        Kirjoittanut: Mummu 23.11.2006 klo 09.00

        ihan vaan jatkuvilla poskiontelon tulehduksilla. Söin altibiootteja... ja sitten tulivat keuhkoputken tulehdukset mukaan.''
        *snip*

        Et ole kertonut, mitä työtä olet tehnyt, oletko työssäsi mahdollisesti altistunut jollekin.
        Kirjoitit, ettet omasta mielestäsi ole itse aiheuttanut ongelmaasi - tarkoittanet, ettet ole hajusteiden suurkuluttaja.
        Kirjoitit myös:
        ''Nyt kun minulla ei ole enään hajuaistia lainkaan on vaikea välttää hajuja. En ole vielä tukehtunut, mutta huomaan hajut joille olen herkistynyt heti paineena poskionteloissani, otsaonteloissa ja korvissa.''

        Altistutko edelleen hajusteille? Tai muille kemikaaleille hengitysilmassa?

        Suomessa lääkärit ovat täysin hukassa, mitä tulee hajustekemikaalien terveyshaittoihin!
        Tietoa kyllä on, englanniksi, ruotsiksi ja tanskaksi - sekä saksaksikin - mutta ei suomeksi.
        Se on tasan tarkkaan varma, että hajustekemikaalit pystyvät aikaansaamaan keuhkoputken tulehduksen ja myös astman, tai muun kroonisen hengitystie-/keuhkosairauden.
        Niin kauan kuin lääkärikunta on näin tietämätöntä, ihmisiä sairastuu lisää ja heitä lääkitään, muttei ymmärretä, että he eivät parane, ellei altistus lopu. Välttäminen - lääkärikielellä: välttämisterapia - on ainut tepsivä hoito.

        Suomessa tupakka on syy joka sairauteen. Riittää, jos on elämänsä aikana ohittanut tupakkaa polttavan ihmisen - sairastuu varmasti passiivisen tupakoinnin takia.
        Voi halleluja!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      74
      1234
    2. 72
      1149
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      74
      999
    4. 95
      879
    5. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      796
    6. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      49
      757
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      27
      695
    8. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      54
      666
    9. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      72
      659
    10. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      600
    Aihe