Käännöskoneet suomi-thai?

Onko kenelläkään kokemusta pienistä pattereilla toimivista käännöskoneista, jotka kääntäisivät suomesta tai englannista thai-kielelle? Teksti olisi thaiksi thai-merkeillä. Sitten se myös sanoisi sanan thaiksi.

Suomessa sellaisia ei taideta myydä?

Tarkoitan jotain tämänkaltaista: http://www.languageteacher.com/Vocal-401_thai_chinese_japanese_english_elctronic_dictionary_Talking_translator_pocket_digital_speaking_organizer_50-6.html
3854
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat
  • On minulla tuo sanakirja. Ja pari muutakin.

    Kevyt käännöskone olisi kätevä. Ostin viime kuussa Finnairilta jotain 60 euroa maksavan. Siinä on paljon kieliä, mutta thaiksi käännöksessä vain länsimaisin kirjaimin. Ja englannin ääntämyksen mukaan kirjoitettu. Eikä siitä voi kuunnella ääntämystä.

    Venäjän ja kreikan aakkoset siinä kyllä on. Se toimii muuten kätevästi: syöttää sanan haluamallaan kielellä ja sitten nappia painamalla saa sanan muilla kielillä.

    Kun hiukan olen opettelemassa thaita, niin ajattelin vain, että tuollainen voisi avittaa.

    Tietysti parempi olisi, että siinä olisi kymmeniä kieliä (myös suomi, vietnam, laos ja mitä niitä onkaan), mutta sellaista ääntävää laitetta ei vielä taida olla.

    Thaikielen opettajani sanoi, että tuossa kirjassa on vääriä käännöksiä. Ehkä hän oli tutustunut sen aikaisempaan versioon, sillä mielestäni varsin hyvältä tuo kirja vaikuttaa. Tosin kun olen opettelemassa lukemaan thaita, niin huomasin sen sivulla 216 kohdassa keskiluokan konsonatit olevan 4 väärää merkkiä: Tsoo tsing oli virheellinen ja sitten siinä toistettiin boo bai maai 3 kertaa ja poo plaa 2 kertaa. Tämä oli pakko mainita :)

    Sitten sivulla 217 ääntämisohjeissa jaang-sanaa (=laatu, sortti, tyyppi) ei ole merkitty matalaksi ääntyväksi. Kun ääntämysohjeita siinä on vain pari sivua, niin niissä ei saisi olla yhtään virhettä.

    Äänestä

  • Onko vähän pienempää kuin edellä, minullakin on kyseinen, mutta hieman iso pidettäväksi mukana.

    Olen nähnyt yhden pienikokoisemman sanakirjan ja siinä oli se etu vielä että thaikielen käännös oli kirjoitettu nin kuin sen suomalainen lukee. Tosin sitä ei voi näyttää thaimaalaiselle, koska hän ei ymmärrä meidän ääntämiseksi kirjoitetua tekstiä.

    Erilaisia vaihtoehtoja olisi mukva voida vertailla ja tutustua niihin. Tämä konekääntäjä olisi tosi oiva juttu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


xxxxx kirjoitti:

Onko kenelläkään kokemusta pienistä pattereilla toimivista käännöskoneista, jotka kääntäisivät suomesta tai englannista thai-kielelle? Teksti olisi thaiksi thai-merkeillä. Sitten se myös sanoisi sanan thaiksi.

Suomessa sellaisia ei taideta myydä?

Tarkoitan jotain tämänkaltaista: http://www.languageteacher.com/Vocal-401_thai_chinese_japanese_english_elctronic_dictionary_Talking_translator_pocket_digital_speaking_organizer_50-6.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu