Olisi muutamia kysymyksiä mielessä. Onko ketään joka olisi ollut Dominan uuden aikataulun / matkaohjelman mukana Niilin risteilyllä. Kaipaisin seuraavaa tietoa: Moneltako bussi lähtee Luxorista kohti Assuania ja mihin aikaan se oli perillä Assuanissa? Lähtikö porukka heti kohti Philaen temppeliä saavuttua Assuaniin vai vasta myöhemmin samana päivänä?
Olemme menossa keväällä Niilin risteilylle ja päälle vielä viikko Luxorissa. Tuon viikon aikana ajattelimme vierailla Denderassa ja Abydoksessa. Onko joku tehnyt reissua Abydokseen? Oliko yhdistettyä Dendera / Abydos retkeä?
Entä onko kukaan tehnyt kuumailmapallo retkeä länsirannan yllä? Minkä hintainen sellainen retki oli? Vielä viimeinen kysymys (tältä erää..)kuka oli oppaana aluksella?
Vastauksia innolla odotellen =)
Niilin risteily / Luxor
4
759
Vastaukset
- pallolento
Luxorissa käydessäni kävin retkellä Denderassa ja Abydoksessa, kannattaa selvittää etukäteen, että opas osaa kunnolla englantia ja osaa myös kertoa näistä temppeleistä, ovat todella mielenkiintoisia. Mahtava kokemus oli myös kuumailmapallolento länsirannalla. Hinta oli muistaakseni 120 euroa hengeltä, mutta siihen kuului kuljetukset länsirannalle ja takaisin palloilun päätteeksi. Näkymät pallosta ovat henkeäsalpaavat! Upeat! Mieletön kokemus, suosittelen lämpimästi, mikäli et pode korkean paikan kammoa!
- tietoa vailla
kuumailmapallo tiedosta. Voin uskoa että näkymät oli upeat! Kun ne on jo upeat maasta katsottuna niin voin vain kuvitella mitä se on ilmasta käsin. Ja kokemus on varmaan ainut laatuinen. Montako henkeä koriin mahtuu kerrallaan? Meitä olisi neljä.
Kun olit sillä Dendera ja Abydos retkellä, mitä kautta varasit sen? Hotellista vai jostain muualta? Oliko se bussi saattueessa ja muistatko paljonko se maksoi (vaikka Egyptin punnissa)? Kysymyksiä riittää ... =) - Egypti-hullu
tietoa vailla kirjoitti:
kuumailmapallo tiedosta. Voin uskoa että näkymät oli upeat! Kun ne on jo upeat maasta katsottuna niin voin vain kuvitella mitä se on ilmasta käsin. Ja kokemus on varmaan ainut laatuinen. Montako henkeä koriin mahtuu kerrallaan? Meitä olisi neljä.
Kun olit sillä Dendera ja Abydos retkellä, mitä kautta varasit sen? Hotellista vai jostain muualta? Oliko se bussi saattueessa ja muistatko paljonko se maksoi (vaikka Egyptin punnissa)? Kysymyksiä riittää ... =)Egyptissä olin ennen kuin aikatalu muuttui, takaisin tultiin juuri ennen kuin lokakuu vaihtui marraskuuksi. Eli oppaina meillä oli dominan kautta niilin risteilyllä Sini ja Heidi, tosi hyviä oppaita! Vastasin nyt sitten kun ajattelin, että samat oppaathan siellä vielä saattavat tälläkin hetkellä olla.
Hauskaa reissua teille, mä pysyn täällä kotona kateellisena. :) - tietoa vailla
Egypti-hullu kirjoitti:
Egyptissä olin ennen kuin aikatalu muuttui, takaisin tultiin juuri ennen kuin lokakuu vaihtui marraskuuksi. Eli oppaina meillä oli dominan kautta niilin risteilyllä Sini ja Heidi, tosi hyviä oppaita! Vastasin nyt sitten kun ajattelin, että samat oppaathan siellä vielä saattavat tälläkin hetkellä olla.
Hauskaa reissua teille, mä pysyn täällä kotona kateellisena. :)tiedosta on hyötyä, kiitos. Odotamme innolla matkaa. Tämä on minulle 4.s matka Egyptiin, kahdelle porukasta 3.s kerta ja yhdelle ensimmäinen. Joka kerta löydetään jotain uutta nähtävää. =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175073Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1012301- 1351988
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481858Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171650"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551256Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu114919Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.303831Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää48831Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24654