club 3d nvidia gf 6600gt ei toimi!

zaboom

Mulla on Club 3D nVidia GeForce 6600gt 128mb agp näyttis joka ei suostu toimimaan kunnolla... esim, fps peleissä se heittää jotain valkosia länttejä ymräpi mappia ja välillä jäätyy kokonaan paikalleen. (esim counter-strike:ssa) mutta bf2, nfsu carbon, swat 4 toimii moitteettomasti? ja sit en voi kattoo mtn videoita, suoritin käyttö tulee 100% ja ihan sama mikä video codekki kysees ja nää ongelmat tuli ku pistin näyttiksen kii, formatoin jopa koneen et ei oo softista / winkusta kii. uusimmat ajurit oon asentanu, ja biossista fast writen ottanu pois, ja virta lähde on atrix 520w joten ei pitäis olla tosta kii. osaisko joku neuvvoa mikä vois kusta täs näyttikses? tai mitä pitäis tehdä. itellä on jo keinot aikalailla loppu :(

6

1659

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zaboom

      ja ainiin, koneen muut tehot on amd athlon xp 2500 1.83ghz 1gb ram 200g samsung sata kova ja 80g segate barracuda ide kovo, asus a7n8x-e emo ja poweri kuten jo ilmaisin atrix 520w, ja tuuletus koneessa ni perkelee hyvä, unohin kans ilmasta tos aiemmin et näyttiksessä on zalmanin cooleri, ja lämmöt näyttiksel se vähän päälle 30..

    • oo vielä tullut

      Tuollaisia ongelmia vastaan vaikka näyttis on melkein sama mutta GeForce 6600 256mt muistilla. Ettei vaan nuo ongelmat johtuisi uusimmista ajureista siis Esim Forcewaren uusimmasta versiosta joka on jotakin 91. itsellä ainaskin huonommat pisteet tuli uusimmalla forcewaren ajureilla.

      • zaboom

        jooh no sulla on aivan eri näyttis, eikä johdu ajureista koska oon kokeillu kaikkia mahollisia.


    • AhmedAhne

      Täähän ei paljon lohduta mutta juuri tänään vein huoltoon/takuuvaihtoon saman näyttiksen. Sain Clu3D:n vastaavan PNY Verton (joka pimeni 367 päivän ongelmattoman käytön jälkeen) tilalle takuuna joulukuun alussa eikä se oo toiminut kunnolla hetkeäkään.

      Näyttis "hyytyy" aivan selvästi noin puolen tunnin pelaamisen (BF2) jälkeen. Mustia räpsähdyksiä näkyy ruudulla alusta astia.

      Kun koneen herättää valmiustilasta, on ruudulla hatullinen grafiikkavirheitä (aivan kuin jumittuneita pikseleitä) jo Windowsin työpöydällä.

      • zaboom

        sain ton ongelman pois lataamalla omegan ajurit.. eli siis www.omegadrivers.com jos vaikka auttais sullakin
        =)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      4002
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1471
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe