club 3d nvidia gf 6600gt ei toimi!

zaboom

Mulla on Club 3D nVidia GeForce 6600gt 128mb agp näyttis joka ei suostu toimimaan kunnolla... esim, fps peleissä se heittää jotain valkosia länttejä ymräpi mappia ja välillä jäätyy kokonaan paikalleen. (esim counter-strike:ssa) mutta bf2, nfsu carbon, swat 4 toimii moitteettomasti? ja sit en voi kattoo mtn videoita, suoritin käyttö tulee 100% ja ihan sama mikä video codekki kysees ja nää ongelmat tuli ku pistin näyttiksen kii, formatoin jopa koneen et ei oo softista / winkusta kii. uusimmat ajurit oon asentanu, ja biossista fast writen ottanu pois, ja virta lähde on atrix 520w joten ei pitäis olla tosta kii. osaisko joku neuvvoa mikä vois kusta täs näyttikses? tai mitä pitäis tehdä. itellä on jo keinot aikalailla loppu :(

6

1663

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zaboom

      ja ainiin, koneen muut tehot on amd athlon xp 2500 1.83ghz 1gb ram 200g samsung sata kova ja 80g segate barracuda ide kovo, asus a7n8x-e emo ja poweri kuten jo ilmaisin atrix 520w, ja tuuletus koneessa ni perkelee hyvä, unohin kans ilmasta tos aiemmin et näyttiksessä on zalmanin cooleri, ja lämmöt näyttiksel se vähän päälle 30..

    • oo vielä tullut

      Tuollaisia ongelmia vastaan vaikka näyttis on melkein sama mutta GeForce 6600 256mt muistilla. Ettei vaan nuo ongelmat johtuisi uusimmista ajureista siis Esim Forcewaren uusimmasta versiosta joka on jotakin 91. itsellä ainaskin huonommat pisteet tuli uusimmalla forcewaren ajureilla.

      • zaboom

        jooh no sulla on aivan eri näyttis, eikä johdu ajureista koska oon kokeillu kaikkia mahollisia.


    • AhmedAhne

      Täähän ei paljon lohduta mutta juuri tänään vein huoltoon/takuuvaihtoon saman näyttiksen. Sain Clu3D:n vastaavan PNY Verton (joka pimeni 367 päivän ongelmattoman käytön jälkeen) tilalle takuuna joulukuun alussa eikä se oo toiminut kunnolla hetkeäkään.

      Näyttis "hyytyy" aivan selvästi noin puolen tunnin pelaamisen (BF2) jälkeen. Mustia räpsähdyksiä näkyy ruudulla alusta astia.

      Kun koneen herättää valmiustilasta, on ruudulla hatullinen grafiikkavirheitä (aivan kuin jumittuneita pikseleitä) jo Windowsin työpöydällä.

      • zaboom

        sain ton ongelman pois lataamalla omegan ajurit.. eli siis www.omegadrivers.com jos vaikka auttais sullakin
        =)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1210
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1137
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      855
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      800
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      688
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      646
    Aihe