Eli puhun nyt äideistä.
Mulla vasta parin viikon ajan on ollut sellanen oikein kunnon hiussato (3,5kk synnytyksestä). Haivenia lähtee tupottain ja niitä on jokapaikassa! Mulla on vielä pitkät hiukset joten hermot menee.
Pitäskö leikata nää ja myydä peruukiksi? ;)
Kuin kauan tämän hiusten lähdön pitäis kestää?
Tää ois oikeestaan hyvä sauma leikata lyhyeksi kun nää on nyt niin huonokuntoisetkin.
Kun hiukset tippuu
12
744
Vastaukset
- nimi
Heippa!
Mulla on nyt synnytyksestä 7kk ja hiusten lähteminen on alkanu helpottaa. Vauva-lehdestä luin, että hiusten lähteminen alkaa n.3kk synnytyksen jälkeen ja puolen vuoden päästä viimestään loppuu (n.9kk synnytyksestä). Eli koitahan kestää, vaikka se on ihan hirveetä, kun tukkaa on joka paikka täynnä.- Vaikka minulla
tuo hiustenlähtö vasta alkoi kun tyttö oli 8kk. Lähtee ihan älyttömästi ja hiukset on reilusti yli puolen selän niin... :/
- tuli..
sulkasato jo kuukauden päästä synnytyksestä! :-) Tukkaa lähti siihen malliin, että leikkautin raskausaikana kasvatetun ja todella ihanan runsaan lettini lyhyeksi. Muistaakseni lähtö tasantui parin, kolmen kuukauden kuluttua... että tähän tahtiin täällä!
- minullakin
lähti niin paljon että näkyi miten hiusraja alkoi paeta taaksepäin, leikautin otsatukan ja nyt alkaa uutta pukkaamaan, onneksi.
Hei, onko kukaan nähnyt Tom Cruisen ja Katie Holmesin hääkuvia? Niissä näyttää siltä että Katiellakin kasvaisi uutta lyhyttä tukkaa edessä, jospa häneltäkin lähti hiukset..? - Sone
minullakin kirjoitti:
lähti niin paljon että näkyi miten hiusraja alkoi paeta taaksepäin, leikautin otsatukan ja nyt alkaa uutta pukkaamaan, onneksi.
Hei, onko kukaan nähnyt Tom Cruisen ja Katie Holmesin hääkuvia? Niissä näyttää siltä että Katiellakin kasvaisi uutta lyhyttä tukkaa edessä, jospa häneltäkin lähti hiukset..?vieläkään tukka, enkä usko että tästä enää paraneekaan... Kyllä kupoli paistaa läpi, niin vähän tukkaa jälellä.
- ---
Sone kirjoitti:
vieläkään tukka, enkä usko että tästä enää paraneekaan... Kyllä kupoli paistaa läpi, niin vähän tukkaa jälellä.
Eihän ne uudet hiukset heti pitkiksi hurahda vaan ensin tuntuu vain lyhyt sänki päänahassa, ja siitä se sitten alkaa kasvamaan samaa vauhtia kuin muutkin hiukset. Ja sitten kun lapsi on n. 2v erottuu selvästi raja mihin asti ne synnytyksen jälkeen tulleet uudet hiukset ylettyvät, jos sinulla on pitkät hiukset.
- tipu karvat
Kampaaja sanoi, että hiukset alkais lähteä vasta sitten kun imetys loppuu. En tiedä pitääkö paikkansa? Mulla ei vielä ole lähtenyt normaalia enempää, synnytyksestä on kohta 6 kuukautta. Syönyt kyllä koko ajan kalkkitabletteja ja kynnetkin on ihan kivikovat, itse asiassa paremmat kuin koskaan ennen!
- 4-5 kk
eli alkoi tos kesäkuussa ja huomasin loppuneen tos loka-maarraskuun paikkeilla joskus. Lapsi syntyi jouluna eli kunnon kato alkoi imetyksen loputtua.
- kaksi kuukautta
Hiustenlähtö alkoi kun vauva oli vajaa 3kk, ja sitä kesti pari kuukautta. Imetän edelleen eli minulla ei ainakaan liity mitenkään imetyksen lopettamiseen.
Toinen juttu on sitten se, että aiemmin piikkisuorat hiukseni muuttuivat taipusiksi luonnoinkiharoiksi siinä vaiheessa, kun hiustenlähtö väheni! Olen aivan tosi äimänä siitä, mielissäni kuitenkin. :) Kampaaja sanoi, että se liittyy hormonimuutoksiin tuo kihartuminenkin, mutta että tällaiset muutokset yleensä häviävät jossain vaiheessa. Pah, voisin pitää kiharani! :) - sanoo...
etta jos vauvasi syo sormiaan aidilta lahtee hiukset...
- hee..
Silloin varmaan on kaikki äidit tukattomia ;-)
- Sirpukka
hee.. kirjoitti:
Silloin varmaan on kaikki äidit tukattomia ;-)
Mjaah, mulla lähti raskauden lopulla, pari kuukautta synnytyksestä, nyt sit kaikista hiustenlähdöistä pahin kausi, vauva kohta 11kk ja vieroituksella, imetän enää kerran päivässä.... Tuleeko musta nyt ihan kalju??? Tuttu kampaaja on sanonut aina että mulla on hiuksia kolmelle ihmiselle, mut viimeks sanoi et enää on vaan kahdelle...;D Viikonloppuna uus aika hiustenleikkuuseen, lähtenyt ihan hillittömästi tossa välissä, nyt varmaan sanoo et puolelle ihmiselle ois tukkaa jäljellä....... En ota stressiä! Kyllä tää tukka joskus kasvaa takaisin. Harmittaa vaan kun menin niin lyhyeksi leikkauttamaan puoleen selkää ulottuvan lettini, et menee vuosia ennenkuin on samanlainen laijonanharja päässä....... Vinkkejä kasvun nopeuttamiseksi? Tuuheuttavaa shamppoota ostin, sellainen valkea pullo, en muista nimeä, tehosi ihan älyttömän hyvin ohenemiseen... Nyt vaihdoin vaan merkkiä ja hiustenlähtö alkoi pahenemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399126Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737846Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605503William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542316Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62076Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821717Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191659Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921396Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4391332Stefusika räkättää
kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä801199