Lukion suoritin hyvillä arvosanoilla ja kirjoituksetkin menivät hyvin. Älykkyysosamääräni on kuitenkin 110. Lääkis ja muut vaikeat alat taitavat siis olla turhaa haaveilua, ja vaikka pääsisinkin sisään, opiskelu olisi liian työlästä tällä älykkyysosamäärällä ja joutuisin luultavasti keskeyttämään.
Onko suosituksia, mitä kannattaa lähteä opiskelemaan älykkyysosamäärälläni, jos tavoitteena on nimenomaan akateeminen koulutus ja varma työllistyminen?
Mihin tyhmän kannattaa mennä?
10
1753
Vastaukset
- tek-
No jos kerran lukio ja kirjoitukset menivät hyvin, niin ei kai mitään ongelmaa silloin ole? Pyri sinne mikä kiinnostaa, äläkä anna muiden vaikuttaa päätökseesi.
Yliopistossa opiskelu menee kyllä mahdottomaksi, jos ei ole oikeasti kiinostunut alasta. Tämän minä sain huomata kantapään kautta. Älä siis tuijota älykkyysosamäärääsi, tai sitä että onko ala akateeminen vai ei, vaan pyri sinne minne oikeasti haluat. - hohhoh
No olipas taas "hauska" provo...
- sulla näköjään
Putkimiehet kuulemma työllistyy hyvin.
Tommosen ei kannattane yliopistoa aatella. Yliopistossa ei auta ÄO, ei koulupaperit, siellä täytyy ihan oikeasti tehdä töitä. - kiinnostavin
Ajattelutyö on tyhmälle liian vaativaa ja voimia kuluttavaa, joten vähän muista persoonallisista ominaisuuksista tai mieltymyksistä riippuen pitää valita ammatti, jossa voi toteuttaa itseään ja osaamistaan muutoin kuin säihkyvän älyn kautta.
Yliopisto-opiskelut todennäköisesti läpäisee vähemmilläkin älynlahjoilla, kun on ahkera ja tunnollinen. Mutta työelämässä ei yksinkertaisesti jaksa eläkeikään saakka, jos joutuu ponnistelemaan koko ajan suorituskynsä äärirajoilla. Joten suuntaudu johonkin käytännölliseen tai taiteelliseen ammattiin, luultavasti menestyt silloin paremmin kuin teoreettisten kysymysten kanssa ähertäessä.
Aika monen akateemisen tutkinnon perusteella on mahdollista päästä käytännön rutiinitöihin, itse asiassa monet joutuvat tekemään niin ihan pakon sanelemana. Työelämässä löydät kyllä oikean paikkasi - tai paremminkin se osoitetaan sinulle nopeasti, joten mitään huolen aihetta ei ole tässä suhteessa, vaikka takana sattuisi olemaan mikä tutkinto hyvänsä. Tilanne on jo vähän kiusallisempi, jos kuulut yläluokkaan sukusi tai naimakauppojen perusteella.
Voin suositella läpimästi oikeustieteen opintoja, sillä jos pääsee sisään, selviää opiskeluistakin. tee sitä itseäsi kiinnostaa. itseasiassa täältä sitä vastausta kannattaa kaikkein vähiten alkaa etsimään. Älykkyys on vain yksi ominaisuus ja sekin älykkyys on hyvin vaikeasti määriteltävissä. Tärkeätä on luottaa itseensä. On paljon muitakin ominaisuuksia joita tarvitaan.
- tuli vaan mieleen
Missäs olet muuten mitannut tuon älykkyysosamääräsi?
- valtakunnanvarain-ministeri
Oulun yliopistossa ainakin on suurin osa vähä-älyisiä nörttejä jotka on inokkaita lukemaan. Oppiihan apinakin mitä vain kuhan sillä on intoa oppia. Äly ei ole viisautta!
- teuvo
mulla on älykyys osa määrä 156 ja olen amiksessa
- Maur
Oikeinkirjoituskin näkyy sujuvan tuolla ÄO:llä :D
- Hum. kand.
Vaikka täällä nyt vakuutellaankin, että ÄO:lla ei ole väliä, niin kyllä sillä on. Se on edellytys tiettyihin ammatteihin (esim. geneetikko) mutta ei ole tae mihinkään (esim. voit joutua amikseen 150 ÄO:lla). Tuo 110 ei kyllä edes ole mitenkään vähäinen, se on sellaista keskimääräistä oikkaritasoa. Sinne täytyy vain päntätä ne pääsykoekirjat, jossa on vähän vaivaa, mutta älyä se ei vaadi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242421Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3452030Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä261892Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o101703Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581498Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121042Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181019- 55880
- 63865
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?2828