Tuli hankittua uppoamarunkoinen jossa Thornycroft:in marinoima kuusipyttyinen vajaa kuusilitrainen Cummins turbodiesel, ajettu n.6000h.
Yhden kauden olen nyt ajellut, ei mitään vikoja, mutta kyselisin onko muilla kokemusta moisesta,kuka toi aikanaan maahan, mistä saa varaosia jne.
Yhden kauden olen nyt ajellut, ei mitään vikoja, mutta kyselisin onko muilla kokemusta moisesta,kuka toi aikanaan maahan, mistä saa varaosia jne.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ja Machinery toi Cumminsin itse marinoimia.
Cummins on nykyisin yhtynyt Mercruiserin kanssa.
Cummins on iso moottoreiden valmistaja maailmalla, mutta kuka hoitaa varaosia vanhoihin moottoreihin?
Gummins ei ole yhtynyt Mercruiseriin muutoin kuin myymällä 5,9l moottoria 390hv sovitettuna Mercruiseriin. Samaa moottoria käytetään Dodgessa ja muutamissa kaivinkoneissa ja pyöräkuormaajissa.
Kaikki mallit. Oli ne sitten VM Motorin tekemiä tai Opelin kuten 1,7. Moottoreiden valmistajaksi ilmoitetaan Cummins Marine Diesel.
Terve! mahtaiskohan käydä samat osat kun ram 2500:sen cumminssiin? 5.9l
En kyllä itse osaa yhtään sanoa että millä lailla auton,kaivinkoneen,tai marinoidut Cumminsit eroaisivat toisistaan.
Tosiaan, keväällä teetin paikallisessa dieselhuollossa venttiilien, pumpun, suuttimien yms suuren huollon. Öljyä ei vie juuri lainkaan, mutta savuttaa kyllä jonkin verran, normaalin rajoissa toki. Tänä kesänä tuli tunteja noin 300h.
Siellä dieselhuollossa kertoivat koneen olevan sama kuin joissain kuorma-autoissa ja maansiirtokoneissa. Ja että tästä samasta 5.9 l koneesta on olemassa eri tehoversioita, tehokkaimmat jopa 450hv kuulemma.
No minulla ei tehotarvetta enempään ole, mutta luulisi että kone on sitten kestävä tuolla 250hv teholla.
Tekisi vaan mieli ostaa varalle vesipumppua yms hajoavaa pahan päivän varalle, kone on vm. 1988.
Mikähän paikka tuon tyypin koneissa ensiksi hajoaa jos hajoaa. Dieselhuollon mukaan kyseessä on kyllä kuulemma kone jolla oikealla huollolla ajaa "maailman tappiin saakka":)
Kiitoksi tiedoista tähän saakka.