keskenmenon jälkeen HCG:tä,että se laskee nollaan?
Eli mulla todettiin viime viikolla,että raskaus oli mennyt kesken eikä kohdussa näkynynyt enää mitään (viikkoja 7).Kävin verikokeessa joka näytti 91 ja sain ajan vielä seuraavallekkin viikolle.Uskon että ottavat vielä silloinkin verikokeen. Mitä sanotte tuosta mun HCG arvosta onko jo hyvin laskenut? Minkälaisia kokemuksia muilla?
seurataanko
2
442
Vastaukset
- Elina
Minä sain keskeytyneen keskenmenon viikolla 6 ja se todettiin viikolla 9, jolloin tehtiin lääkkeellinen tyhjennys. Kolmen viikon kuluttua tyhjennyksestä minulla hcg-arvo oli 57 eli eiköhän tuo sinun arvosi ole ok.
- helle80
Ilmeisesti näissä alkuraskauden keskenmenoissa seurataan tuota arvoa tarkemmin, varsinkin tapauksessa, jossa kohtu on ultrattaessa tyhjä, eikä voida varmuudella sanoa, onko raskaus ollut oikeassa paikassa. Olen ymmärtänyt, että jos on selkeästi ollut kohdun sisäinen raskaus, joka on mennyt kesken, arvoa ei välttämättä seurattaisi.
Itselläni oli keskenmeno samoihin aikoihin kun sinulla (rv 7). Kohtu oli tyhjä, mutta varmuudeksi minut määrättiin verikokeeseen ja parin päivän jälkeen kontrolliin, josta näkee alkaako HCG laskea. Itselläni ensimmäiset arvot olivat 125 ja seuraava 105. Eli oli alkanut laskea hiljalleen. Koska lasku oli niin hidas sain viikon päähän uuden kontrollikäynnin ja siinä paljastuikin, että arvo oli lähtenyt hitaaseen nousuun. Siitä sitten taas pari kertaa uuteen kontrolliin ja arvo nousi hiljalleen koko ajan.
Sitten pari kertaa ultrassa ja taas verikokeissa. Viimein yksi kokenut gyne löysi vasemmasta munatorvesta pienen klöntin, joka viittasi kohdun ulkopuoliseen raskauteen. Tästä meni vielä noin viikko eteenpäin ja kun arvo ei vieläkään lähtenyt itsestään laskuun (silloin yli 500) sain metotrexaattipiikin. Siitä viikko, ja arvo oli laskenut puoleen ja siitä taas viiko ja se oli alle sata. Tänään kävin taas verikokeessa ja parin päivän päästä saan tulokset. Minulle sanottiin, että lääkäristä riippuen HCG-arvoa seurataan kunnes arvo on laskenut alle 5:een.
Itse selvisin kohtalaisen vähällä, ainoana harmina oli melkein kaksi kuukautta jatkunut vuoto ja jatkuva lääkärissä sekä verikokeissa ramppaaminen. Minulla ei kuitenkaan ollut lainkaan kipuja tai vastaavaa. KU:han voi olla hengenvaarallinen, joten sen takia noin tarkka seuranta.
Tuosta arvosta vielä sen verran, että normaalissa raskaudessa rv 5 se on kai noin 1000. Normaalissa raskaudessa arvon pitäisi tuplaantua pari päivän välein ja vastaavasti keskenmenon jälkeä laskea puoleen parin päivän sisällä. Nuo nousut ja laskut on tietysti yksilöllisiä, mutta ainankin jo vähän suuntaa-antavia.
Toivottavasti sinullakin tuo arvo on laskusuunnassa! Sormet ristissä täällä odottelen, että tänään otettu verikoe olisi viimeinen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h52752Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062591Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv182307Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.481889Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141453- 321453
- 1771173
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011144Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201073En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.65960