Bravo,Brava,Marea

Kestäviä???

Terve Fiat ihmiset!

Olen ostamassa perheen kakkosautoa ja olen näitä Fiatteja katsellut (tyylikkään näköisiä) huono puoli näissä on kun niitä ei ole dieselinä, mutta kohtuu hinnalla saa kohtuu tuoreen ja kolaroituna vielä halvemmalla (kolari korjaaja).

Mutta, ovatko nämä kestäviä ja luotettavia?, onko tiettyjä tyyppivikoja? kestääkö ajaa yli 200tkm?

8

2102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • härski

      Hinta johtuu huonosta kysynnystä. Sähkäviat tavallisia eli kylmän kostea ilma sille myrkkyä. Tietysti jos itse pystyt korjaamaan käy halvaksi niinkuin muutkin autot.

      • köhglhjg

        Kysunnan ja taurjuonnaan laki pöätee tässäkkin. Kysantää ei ole, koska haerski ja muut tollukat moudostavat kasituksensa 80-luvun mauneen päruteella.
        Huvä niin; ennakkolooloton saa huvan auton epullisesti.


      • ei käy kateeksi

        Kannattaa uskoa kaikkien vikojen erikoisasiantuntijaa, joka on hankkinut kokemuksensa vanhan Vectran "onnellisena" omistajana. Parin kuukauden välein pitää vain "jostain kumman syystä" tulla tänne pahaa oloaan purkamaan.


    • hese

      Mainitsemissasi Fiateissa saat todennäköisesti pikkurahalla oikein hyvän auton, suosittelen lämpimästi. Fiateissa ei ole mitään vikoja sen enempää kuin muissakaan autoissa. Olen ajellut käytettynä ostamallani Bravalla viisi (vm. 1998) vuotta ja vielä ei ole ilmaantunut ensimmäistäkään sähkövikaa eikä juuri muitakaan vikoja. Katastusmies sanoi viime kerralla, että Bravossa/Bravassa ei oikein ole mitään tyyppivikojakaan.

      Katsele mahdollisimman vähän ajettu ja hyvin huollettu ja pidetty yksilö, niin saat todennäköisesti oikein hyvän kakkosauton.

      • Viimeksi kuluneiden 13 kk:n aikana ei ole tarvinut teettää yhtään korjausta, vain normaalia ylläpitoa kuten renkaiden ja öljyn vaihto. Lisäksi teetin ruostesuojauksen uusintakäsittelyn. Autoni on Brava vm. 1999.

        Kesällä paikkasin itse pienet maalivauriot Delta-Autosta ostamallani italialaisella paikkausmaalilla ja revin irti oikeanpuoleisista ovista ovenkahvojen päällimmäisen kerroksen, joka oli pahasti hapertunut. Pehmeän kuoren alla on kova kahva, joka on sellaisenaan ihan riittävän siisti vanhaan autoon. Siinä olevat kuorikerroksen kiinnityskolot täytin mustalla silikonilla (Biltemasta alle 5 euron tuubi).


    • Tomi T

      Harmi sinänsä jos dieseleitä ei löydy, fiat on juuri diesel tekniikassa edelläkävijä!

      300tkm voivat takatukivarsin laakeroinnit väsyä, sinänsä uudet ei montaa kymppiä maksa. Moottori ja voimansiirto kestänee kytkimen vaihdolla miljoonia? Tietysti suojakumit ym pitää pitää kunnossa...ne kun on kaikissa auoissa samantapaista kumia->haurastuvat vanhemmiten

      Delta autoa karttamalla saa autosta todella halvan, sähkövikoja ei juurikaan esinny. Boschin tuotteitta ovat tosin fiatteihin viljelleet ja nämä ensimmäisenä vikaantuvatkin vanhemmissa autoissa. Fiatin omat sähkölaitteet sen sijaan ovat markkinoiden parhaat ei pienintäkään vikaa ole niissä ollut!

      Mutta eipä voi tarpeeksi autoa kehua, itsellä kokemus monesta halvasta fiatista ja kaikki mainiosti toimineita. Huonokuntoisiakin varmasti löytyy, älä osta niitä kun samalla hintaa saa varsinaisia helmiä!

      • jauza

        nojoo..ei ehkä kuitenkaan kannata maalailla liian ruusuista kuvaa. kyllähän fiatit peruskestäviä on, mutta kyllä saattaa pientä "laittoa" tulla. esim. mittaristoon saattaa tulla kosketushäikkää. sähköikkunat takkuilee. peilien varret sekä ovenkahvat rapistuu.koiranluut ja alatukivarret kuluu. nämä siis todellisia heikkoja kohtia, ei onneksi mitään kalliita vikoja korjata. ja toi 300 000 ilman vikoja kuulostaa aika utopistiselta...


    • uno mirafiori

      Itse olen ajellut 3,5 vuotta -97 Bravalla (1,4).
      Sähkövikoja EI ole ollut,CRC:tä en ole kertaakaan mihinkään ruiskassut.Kulutusosat kuten jarrut ja iskarit ovat ainakin alkuperäisinä tavallisesti nopeammin kuluvaa(voin olla väärässäkin),niin sanottuihin laatumerkkeihin verrattuna. Kilometrejä meillä on vain 126 tkm.Etuiskarit,jarrulevyt eteen,rummut taakse on vaihdettu viime kahden vuoden aikana.
      Etsi hyvässä pidossa ollut yksilö niin saat varmasti auton joka "haukkaa hintaansa".Fiatissa kun ei tarvi ainakaan käytettynä maksaa merkistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      389
      6804
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3936
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      41
      1540
    4. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      50
      1305
    5. Sillan liikuntasauma haittaa pyöräilijöitä

      Voi, voi! Sillan liikuntasauma haittaa pyöräilijöitä! https://yle.fi/a/74-20221468 Aina voi etsiä toisen reitin, jos t
      Kevytliikenne
      90
      1254
    6. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      221
      1242
    7. Olisitko tältä

      seisomalta valmis seksuaaliseen kanssakäymiseen hänen kanssaan?
      Ikävä
      98
      1111
    8. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      22
      1036
    9. Yllätä mut ja laita viestiä

      Whatsapissa. Uskallatko vielä?
      Ikävä
      62
      1035
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      962
    Aihe