Olen ihmetellyt tuossa sellaista asiaa, kun tuulilasi huurtuu monesti sisäpuolelta. Esim. tänään aamulla tulin töistä ja jätin luonnollisesti auton parkkiin. Tuulilasi oli tuolloin kuiva (molemmin puolin). Illalla töihin lähtiessäni, tuulilasin ulkopinnalla oli jonkun verran kosteutta (kuten muidenkin autojen laseilla, kiitos sään). Mennessäni autoon sisään ja vinkkareita käyttäessäni huomasin myös tuulilasin sisäpuolen olevan huurteessa (ainakaan parissa muussa viereisessä autossa ei ollut tätä ongelmaa). No eikun pienellä ikkunalastalla sitten vaan suurimmat huurut pois ja puhallin täysille kohti lasia. Hyvin huurteet poistui, mutta sitten siis asiaani lyhykäisesti:
ONKO VINKKEJÄ JA TIETOA MISTÄ TUOLLAINEN TUULILASIN SISÄPUOLEN HUURTUMINEN VOISI JOHTUA JA MILLÄ MAHDOLLISESTI SITÄ EHKÄISTÄ??? ILMASTOINNISSA JOTAIN VIKAA (tuntuu toimivan kyllä normaalin oloisesti, puhaltaa ok) TAI JOSSAKIN VIKAA VAI MITÄ IHMETTÄ TÄÄ TÄLLANEN ON???KIITOS KAIKILLE VINKEISTÄ JA VASTAUKSISTA!!!
TUULILASI
6
1086
Vastaukset
- esko
Johtuu kosteudesta, lämpö on kosteuden turma.
- sitroen.
kulkeutuu kosteutta jostakin, esimerkiksi kengistäsi. Tai sataa vuotavien ovitiivisteiden ohi. Kun lämmin auto jää seisomaan, jäähtyy sen lasit ensimmäisenä ja lämpimästä sisäilmasta kondensoituu lasien sisäpintaan kosteutta.
Etsi kosteuden kulkeutumistapa autosi sisälle ja tee asialle jotain, niin huurutkin poistuvat. - xxy
sitroen. kirjoitti:
kulkeutuu kosteutta jostakin, esimerkiksi kengistäsi. Tai sataa vuotavien ovitiivisteiden ohi. Kun lämmin auto jää seisomaan, jäähtyy sen lasit ensimmäisenä ja lämpimästä sisäilmasta kondensoituu lasien sisäpintaan kosteutta.
Etsi kosteuden kulkeutumistapa autosi sisälle ja tee asialle jotain, niin huurutkin poistuvat.Pelkkä lämpö ei
riitä. Siihen liittyvä puhallus/ ilmanvaihto on tärkeämpi, kuin lämpö sinänsä. Ilmastointilaitteen/ jäähdyttimen kytkeminen auttanee lasin kuivumista. Kuivattaa sisäilmaa.
- tuo..
kosteus tulee siitä paperitollosta jota hienosti kutsutaan raitisilmasuodattimeksi.
vaihda suodatin puhtaampaan tai heitä talveksi huitsin kuikkaan, niin elämä helpottuu. - Kepuli
Mulla on sama ongelma F... -merkkisessä autossa (ei ole Fiat). Tai ei se ongelma ole kun tottuu vaan odottelemaan hetken ennen liikkeelle lähtöä. Varmaan rakenteessa joku pikku fiba -kerää kosteutta minkä sitten pukkaa lasille kun flekti käynnistyy.
- Nimetön
Kokeileppa puhdistaa tuulilasi hyvin. Uskoisin, että näin tuulilasi pysyy paremmin huuruttomana. Voit tehostaa kikkaa pitämällä muutamaa sanomalehteä esim. hattuhyllyllä, jotka keräävät itseensä kosteutta, mutta ne pitää vaihtaa välillä uusiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o3536505Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki483846Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava171391Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset
Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard81136- 971045
- 52910
Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,144885- 56876
Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue15848Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista
Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v9847