Hei, "ongelmanani" on se, että olen raskaana 14 viikolla poikaystävälleni(23v.). Tämä oli 'vahinko', ja poikaystäväni tietää asiasta ja hän puhui siitä vanhemmilleni. Vanhempani eivät tietystikkään hirveästi ilahtuneet asiasta, kun eiväthän he ole pitäneet pitäneet koko pojastakaan koskaan, lähinnä ikäeron (täytän vuoden alussa 15) ja hänen taustansa takia..
Aborttiahan olen miettinyt, mutta poikaystäväni kieltää sen minulta.
tietystikkin itsehän saan asian päättää, mutta n tiedä haluaisinko luopua lapsesta.
onko aborti edes enään mahdollinen 12 viikon jälkeen?!
Ja tokihan täytyy ottaa suuri vastuu, jos lapsen aion pitää. miten hoidan opiskelut jne..
Aborttiahan olen miettinyt, mutta poikaystäväni kieltää sen minulta.
tietystikkin itsehän saan asian päättää, mutta n tiedä haluaisinko luopua lapsesta.
onko aborti edes enään mahdollinen 12 viikon jälkeen?!
Ja tokihan täytyy ottaa suuri vastuu, jos lapsen aion pitää. miten hoidan opiskelut jne..
Vastaukset 11
Vanhimmat
Näin sanoo Wikipedia: "Ennen raskausviikkoa 12 raskaus voidaan keskeyttää, jos lapsen synnyttäminen ja hoito olisi kohtuuton rasitus, lapsi on saanut alkunsa raiskauksesta, äiti on yli 40-vuotias tai alle 17-vuotias, naisella on jo neljä lasta tai lapsen epäillään olevan vammainen. Myöhempään raskaudenkeskeytykseen tarvitaan aina terveydenhuollon oikeusturvakeskuksen myöntämä lupa, joka myönnetään äidin nuoren iän, lapsen vakavan vamman tai muiden painavien syiden perusteella. Viimeinen takaraja on 20. raskausviikko, lapsen vamman kohdalla 24.
Yhdeksännelle raskausviikolle asti voidaan valita joko lääkkeellinen keskeytys tai imukaavinta, viikoilla 9–12 imukaavinta ja raskausviikon 12 jälkeen ainoastaan lääkkeellisesti käynnistetty synnytys."
En mene allekirjoittamaan ylläolevan tekstin paikkaansapitävyyttä. Ota yhteyttä lääkäriin tai vaikka koulun terveydenhoitajaan, ihan vaikka vain jutellaksesi vaihtoehdoista.
Entäs adoptio? Onko se poissuljettu mahdollisuus?
tehdä, abortin lisäks... Äijähän on suorastaan pedofiili (14v tyttö ja 23v äijä??)! Hyi helvetti...
"Rakkaus ei katso ikää."
seksi katsoo...
Mutta seksi on ossa rakkautta.
Kyllä, kahden AIKUISEN ihmisen välillä.
Mutta tähän on jo Suomen LAILLAKIN sanomista...
Huoh, kaikkea sitä kuulee ja näkeekin.
Nyt heti lääkäriin juttelemaan vaihtoehdoista, sillä abortti olisi pitänyt tehdä ennen viikkoa 12. Ja poikaystävä mukaan. TEO:n luvalla alle 17-vuotias voi saada raskaudenkeskeytyksen viikkoon 20 asti, mutta mitä pikemmin toimitaan, sitä vähemmän epäinhimillinen ja raskas toimenpide on.
Poikaystävälläsi ei ole mitään oikeutta pakottaa sinua pitämään lasta, mutta oletko miettinyt adoptiota?
Kyllähän sinun ikäiset lapsiäidit on äitiydestä selvinnyt ennenkin, mutta ei siihen kannata ruveta jos vähänkään epäilyttää, sen verran raskas taakka on sitten kannettavana.
Pikkunen on jo täysin vauvan näköinen ja kuolee vasta roskakorissa :(
Eikö sitten olisi murha aborteerata 6-viikkoinen sikiö, kun se ei vielä näytä vauvalta?
Raskausmateriaalia ei nakata roskikseen, vaan se päätyy mutkien kautta sairaalan krematorioon (tai kotona terveyssiteisiin - tässä tapauksessa sairaalan krematorioon).
Tuossa vaiheessa raskaudenkeskeytys tehdään lääkkeillä, jolloin sikiö voi todella olla elossa ulos tullessaan, mutta en tiedä, kuinka yleistä se on.
Provoileminen on tyhmää, ja kun tarkoituksena on lasten pelottelu, se on suorastaan julmaa. Mene itseesi ja häpeä. Abortissa on niin monta puolta, että paljon enemmän hyvää saat aikaan, kun alat kampanjoida vaikkapa Darfurin kriisiä tai Irakin sotaa vastaan.
Käyttäkää energianne muuhun. Kun pelotteluun.
Teitpä minkä päätöksen tahansa suosittelen lämpimästi hankkimaan sen jälkeen ,kun ratkaisusi olet tehnyt e- pillerit, säästyt sen jälkeen monelta murheelta esim. vahinkoraskauksilta.