tuli otssa kierreltyä 5 liikettä joissa 4stä löyty 50-60% alehintaisia vihkisomuksia ja vieläpä niistä sopiva. oli 2haarasta ja timanttipäätä.
heräs kuitenkin kysymys on eräs myyjä sanoi että hinnoittelu on a ja o koska hällä ei ollut mitään tarjouksia. eli voiko jossain toisessa liikkeessä maksaa sama sormus tuplasti=? en usko.
hinnan määrää siis karaatit? sormuksen paino(kultaa) timantit ja onko yksi iso timantti.
entä maksaako sormukset vähemmän jossain pienellä paikakunnalla kuin heslsingissä?
vihkisormuksien hinta -onko ilmaa ym
9
5682
Vastaukset
- ketjuttaja
ostin joskus hopeisen panssariketjun miehelle lahjaksi, ja hinnoissa oli todella suuria eroja. Jopa samassa liikkeessä. Myyjä selitti minulle sitä sillä, että eri tukkurit toimittavat tuotteita eri hinnoilla...
Siksi sama tuote maksoi eri hinnan vaikka olikin samassa liikkeessä.
Uskoisin, että sama toistuu myöskin sormuksissa.
Mutta muista myös, että eri liikkeillä voi olla omat mallistot (esim kultajousella Princess) joita ei saa muista liikkeistä.
Samantyylisiä ja näköisiä voi olla, mutta tuotemerkki rekisteröity tietylle liikkeelle.
Caratiaa, kohinooria ym myy eri liikkeet, joten voit niistä vaikka vertailla onko samalla sormuksella eri hinnat eri paikoissa. (muista, että sormuksen halkaisija on myös yksi hintatekijä)
Toivottavasti tästä vastauksesta jotain apua...- ......
Ketjuja ostettaessa kannattaa punnita ketjut. Kaksi ketjua, jotka näyttävät saman paksuisille voivat olla hyvinkin eri painoisia ja tämän takia tietenkin eri hintaisia. Umpipanssariketju on huomattavasti hinnakkaampi kuin ontto ketju. Mutta toki myös tukkurien hinnoittelussa on eroja.
- teppo
...... kirjoitti:
Ketjuja ostettaessa kannattaa punnita ketjut. Kaksi ketjua, jotka näyttävät saman paksuisille voivat olla hyvinkin eri painoisia ja tämän takia tietenkin eri hintaisia. Umpipanssariketju on huomattavasti hinnakkaampi kuin ontto ketju. Mutta toki myös tukkurien hinnoittelussa on eroja.
no en kyllä ole ennen kuullut ontosta ketjusta.
- onttoja
teppo kirjoitti:
no en kyllä ole ennen kuullut ontosta ketjusta.
Hopeisissa ketjuissa harvemmin on kyllä onttoja, enkä sellaista hankkisi, koska onttona ketjuna hopea menisi pehmeänä metallina helpommin myttyyn kuin kultainen...
Kultaisia ketjuja myydään kyllä yleisesti sekä onttona että umpinaisena. Kannattaa kokeilla tarkkaan ketjun paino, jotkut ontot ketjut on tehty henkäystäkin ohuemmasta kullasta, mutta hyvinkin laadukkaita ja kestäviä ketjuja voi myös saada onttoina. Umpiketjut ovat tietysti asia erikseen, ne ovat hyvinkin käyttäjäystävällisiä... =)
- .........
Kannattaa ostoksilla olla tarkkana varsinkin jos on timanttisormusta ostamassa. Timanttien luokittelussa saa mennä ns. "turvallisesti pieleen" tietyn verran ja jotkin firmat myy timantteja korkeammassa puhtausluokassa kun ne todellisuudessa on juuri tuon takia.
Kannattaa tarkistaa, että onko sormus taatusti läpikultaa (ettei ole onttoja kohtia) onko timanttien luota sormusta koverrettu jne. Kannattaa myös pyytää punnitsemaan sormus, että pystyy kunnolla vertailemaan hintoja. - kimppu ja viehe
Ihan kaupallista perus-settiä, liikkeet osaavat toki laskea ns. alevarauksen hintoihinsa.
Esim. laatukoru-liikkessä kysyin kahdesta sormuksesta, että onko hinta tiukka vai onko neuvotteluvaraa. kummallekin sormukselle myyjä laski uuden hinnan, kotona laskimella katsoin että kummastakin yksilöstä oli alennusta annettu tasan 16%.
Timanttikorun hintaan vaikuttaa toki muukin karaatit ja se onko kyse yhdestä isosta vai useasta pienestä timantista. PUHTAUS ja VÄRI vaikuttaa myös timantin arvoon. P luokan timanttia käytetään jo teollisuuskivenäkin, mutta silti esim. laatukoru käyttää niitä sormuksissaan. Jos vertaan tällaista Pikee luokan timangia VS luokan timanttiiin niin Pikee ei säihky yhtä hienosti (ei, koska siinä on ns.sulkeumia jotka ovat isompia ja joita on enemmän kuin VS luokituksen kivessä).- Nimetön
pasilan koruasema, alea molemmissa kivasti, tuntuu istuvan kihlan kanssa , toinen timanttinuppi toinen 2 haaroituva...
- imppa
olemme ostaneet vihkisormuksen tässä pari viikkoa sitten. Kiertelimme monia liikkeitä ja huomasimme kyllä että hinnat vaihtelee todella paljon. Löysimme vihdoin sormuksen ja samasta sormuksetsat pyysivät 200e enemmän toisessa liikkeessä, eli kannattaa kierellä ja katsella ja pyyttää tarjouksia.
- Arvotontapaskaa
Yleisesti ottaen koruliikkeiden hinnat ihan pilvissä..vai miten voi että timanttikoruissa on jatkuvasti ale 35-50% siis koko ajan.
Tuntisin itseni idiootiksi jos tänään ostettu arvokas koru on huomenna alessa noin paljon.. Sama yhtälöhän on koko ajan Maskuissa ja muissa
Tai sitten kissankulta kauppiaat pitää asiakkaita tyhminä jotka maksaa mitä vain saadakseen"arvokasta LAATUKORUN silvan krääsää"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2223227Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3492896Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.771822Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e601738Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591632Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,31438- 1221426
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,121423Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4511322Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee171310