Pitkäaikanen ripuli

Neuvoja :(

Minulla on 3vuotias mäyräkoira narttu,jolla on ollut nyt kolme päivää ripulia. On ollut nyt vallan syömättä kaksi päivää,antanut olen vain vettä,mutta ripuli jatkuu. Tänään ripuli ei ollut enää lainkaan niin paha kuin eilen,mutta silti sitä yhä tulee,ihan nestemäistä vaaleaa. Muuten koira on pirteä,leikkii ja muutenkin todella oma itsensä... Asia vaivaa todella paljon,olen tässä itsekin kipeänä huolesta. Huomenna eli maanantaina 11.pvä tulee jo neljäs päivä ja jos ripuli jatkuu niin? Kannattaako mennä lääkärille koska koira voi muuten loistavasti? Olen huolissani siitä kuinka kauan koirani voi olla tällä paastolla että ei saa kuin vaan riisiä ja vettä? :( Onko muiden koirilla ollut ripulia näin pitkään? Koirallani ei ole taipumusta ripuliin,on varmaan vaan mässännyt liikaa tai syönyt sopimatonta.
Vastaukset ovat arvokkaita!

4

751

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täysikasvuinen

      3 päivän mittainen ripuli kuullostaa huolestuttavalta, mutta jos narttusi on pirteä ja juo, en olisi kovinkaan huolissani. Ja nyt kun vaiva on jo vähän paranemaan päin.
      Ei kannata tyrkyttääkään mitään syötävää, pääasia on kun juo, ettei kuivu. Kun koira alkaa syömään, aloita pelkällä keitetyllä riisillä. Canikuria voisit antaa, saa apteekista. Se on ravintolisä koirille äkillisessä ripulissa.

    • köh

      Moi! Myös Attapekt tabletit ovat hyviä ripuliin.
      Yli kolmen päivän ripulista voisi jo soitella eläinlääkärille. Välttämättä juominen ei korvaa (etenkään jos koira ei juo paljoa)menetetyn nesteen määrää. Voit testata kuivumista sillai et otat niskanahasta kiinni ja nostat sitä ylöspäin. Jos se palautuu heti tasaiseksi, ei ole kuivumista.
      Pärjäilkäähän ;)

    • mystis

      omalla koirallani oli paha ripuli n.vuosi sitten.Alkoi keskiviikon ja torstain välisenä yönä ja loppui maanantai aamuna.Eläinlääkärille soitin ja kehoittivat ostamaan apteekista maitohappobakteereja (tehopakt) ja syöttämään sitä purkin ohjeiden mukaisesti.Lisälksi useita pieniä annoksia päibvässä keitettyä riisiä,kanaa,kalaa ja esim.gefilus piimää.Koira oli niin huonossa kunnossa sunnuntai iltana että hänet täytyi kantaa pihalle kakalle ja kannettava takaisin sisälle kun jalat eivät pitäneet enää alla,seuraavana päivänä oli tarkoitus soittaa eläinlääkäriin että mitäs tehdään mutta kuinka ollakkaa koira tuli aamulla häntä heiluen vastaan ja oli pirteä ja leikisä.Ripulista ei enää tietoakaan.Tästä viisastuneena pidän aina kesä aikaan tehopaktia jääkaapissa.Epäilemme että sai metästämästään myyrästä minkä söi suihinsa niin jonkun pöpön.

    • säde rajala

      meidän koiralla on ripuli se alko eillen eli 10.01 ja nyt se on kestänyt yhden päivän mitä sille voi antaa meillän on jotain ripuli lääkettä mut se ei kans auta yhtään tai kyllä se vähän autaa mut kyllä sitä vaan tulee ja tulee et olen huolissani koirastani se on jo 8 vuotta vanha mutta kylä sitä saa välillä varoo että tuleeko sillä välillä sisälle ja matolle hän on narttu tahtoisin saada apua siihen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      143
      2841
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      278
      2548
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      34
      1502
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      38
      1484
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1212
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1163
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      15
      1075
    8. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1053
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      317
      935
    10. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      60
      922
    Aihe