Pitkäaikanen ripuli

Neuvoja :(

Minulla on 3vuotias mäyräkoira narttu,jolla on ollut nyt kolme päivää ripulia. On ollut nyt vallan syömättä kaksi päivää,antanut olen vain vettä,mutta ripuli jatkuu. Tänään ripuli ei ollut enää lainkaan niin paha kuin eilen,mutta silti sitä yhä tulee,ihan nestemäistä vaaleaa. Muuten koira on pirteä,leikkii ja muutenkin todella oma itsensä... Asia vaivaa todella paljon,olen tässä itsekin kipeänä huolesta. Huomenna eli maanantaina 11.pvä tulee jo neljäs päivä ja jos ripuli jatkuu niin? Kannattaako mennä lääkärille koska koira voi muuten loistavasti? Olen huolissani siitä kuinka kauan koirani voi olla tällä paastolla että ei saa kuin vaan riisiä ja vettä? :( Onko muiden koirilla ollut ripulia näin pitkään? Koirallani ei ole taipumusta ripuliin,on varmaan vaan mässännyt liikaa tai syönyt sopimatonta.
Vastaukset ovat arvokkaita!

4

777

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täysikasvuinen

      3 päivän mittainen ripuli kuullostaa huolestuttavalta, mutta jos narttusi on pirteä ja juo, en olisi kovinkaan huolissani. Ja nyt kun vaiva on jo vähän paranemaan päin.
      Ei kannata tyrkyttääkään mitään syötävää, pääasia on kun juo, ettei kuivu. Kun koira alkaa syömään, aloita pelkällä keitetyllä riisillä. Canikuria voisit antaa, saa apteekista. Se on ravintolisä koirille äkillisessä ripulissa.

    • köh

      Moi! Myös Attapekt tabletit ovat hyviä ripuliin.
      Yli kolmen päivän ripulista voisi jo soitella eläinlääkärille. Välttämättä juominen ei korvaa (etenkään jos koira ei juo paljoa)menetetyn nesteen määrää. Voit testata kuivumista sillai et otat niskanahasta kiinni ja nostat sitä ylöspäin. Jos se palautuu heti tasaiseksi, ei ole kuivumista.
      Pärjäilkäähän ;)

    • mystis

      omalla koirallani oli paha ripuli n.vuosi sitten.Alkoi keskiviikon ja torstain välisenä yönä ja loppui maanantai aamuna.Eläinlääkärille soitin ja kehoittivat ostamaan apteekista maitohappobakteereja (tehopakt) ja syöttämään sitä purkin ohjeiden mukaisesti.Lisälksi useita pieniä annoksia päibvässä keitettyä riisiä,kanaa,kalaa ja esim.gefilus piimää.Koira oli niin huonossa kunnossa sunnuntai iltana että hänet täytyi kantaa pihalle kakalle ja kannettava takaisin sisälle kun jalat eivät pitäneet enää alla,seuraavana päivänä oli tarkoitus soittaa eläinlääkäriin että mitäs tehdään mutta kuinka ollakkaa koira tuli aamulla häntä heiluen vastaan ja oli pirteä ja leikisä.Ripulista ei enää tietoakaan.Tästä viisastuneena pidän aina kesä aikaan tehopaktia jääkaapissa.Epäilemme että sai metästämästään myyrästä minkä söi suihinsa niin jonkun pöpön.

    • säde rajala

      meidän koiralla on ripuli se alko eillen eli 10.01 ja nyt se on kestänyt yhden päivän mitä sille voi antaa meillän on jotain ripuli lääkettä mut se ei kans auta yhtään tai kyllä se vähän autaa mut kyllä sitä vaan tulee ja tulee et olen huolissani koirastani se on jo 8 vuotta vanha mutta kylä sitä saa välillä varoo että tuleeko sillä välillä sisälle ja matolle hän on narttu tahtoisin saada apua siihen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      374
      1443
    2. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      65
      971
    3. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      116
      915
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      90
      909
    5. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      69
      875
    6. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      701
    7. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      681
    8. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      619
    9. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      56
      604
    10. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      112
      585
    Aihe