meidän poika on saanu kummilahjaksi sormuksen. mietinki tässä, että onko kukaan jonka lapsi on sellaisen saanu, niin keksiny sille jotain käyttöä, muuta ku hyllyssä koristeena?
sormus
kummilahjana
6477
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
sormuksen. Sillai käyttööhän sillä ei alussa ole, mutta kunlapsi kasvaa, niin me hankittiin kultaketju ja laitettiin sormus lapsemme kaulaan. Se on hieno koru, ja kummit tykkää!
Onhan sormus tuhat kertaa kivampi lahja kuin perinteinen kummilusikka. Sormus voi toimia taikakaluna. Sillä voi leikkiä toisten lasten kanssa sormusten herraa tai rouvaa ja sitä voi pitää vaikka kaulaketjussa tai sormessa suojelemassa pahoilta voimilta. Se voi myös toimia ensimmäisenä kihlasormuksena sille, joka tällaisia rengastusrituaaleja haluaa harjoittaa. Kultaisesta sormuksesta saa kanikonttorissakin todennäköisesti enemmän kuin kummilusikasta, joita löytyy kiusaksi asti.
Toistaiseksi äidin kaulaketjussa, mutta kun lapsi kasvaa ja voi itse käyttää kaulaketjua sen voi laitta siihen :) Ei kai sillä sen kummempaa "käyttöä" ole, niinkuin en ole kummilusikallekaan keksinyt, se on kuitenkin niin hieno, ettei sitä käyttöön viitsi ottaa joten se on hyllyssä koristeena. Mutta sormus kulkee lähellä äidin sydäntä aina! Ja on pikkuinen muistutus omasta rakkaasta lapsesta, vaikka ei sitä omaa lasta unohda, en sillä :) Se vaan on mukana vaikka poika ei olisikaan!
hyllyssä mutta kun poika kasvaa, saa laittaa sen kaulaketjuun itselleen. Kastetilaisuudessa sormus oli pikkuisella sormessa.
on, että kummi, joka on (kaste)sormuksen ostanut, ostaa siihen ketjun rippilahjaksi ja vasta sen jälkeen (lapsi/) nuori saa kantaa sormusta kaulassaan ja siihen asti se kulkee äidin mukana kaulaketjussa (tosin ainakin meillä se säilyy todellisuudessa äidin korurasiassa, josta sitä saa ihailla valvotusti, kuten äidinkin koruja :-)).
Minä pidän pojan sormusta kaulaketjussani. Sitten kun hän on tarpeeksi iso sitä itse pitämään kaulasaan niin saa sen. On tosi kiva kun se roikkuu omassa kaulassa : )