Vieläkö on elossa entinen kansa- ja peruskoulun opettaja Heikki Kannisto ja myös opettajana toiminut puolisonsa? Oli opena ainakin 70-luvulla Kuoppakankaan koulussa, ajoi diesel-Mersuilla.
Ex-ope Heikki
Kannisto?
91998
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Wanha kunnon "karvakorva", mikäs pahan tappaisi :)
Heikki oli oikein mukava puukäsityön opettaja Kisapuistossa, persoonallinen ja ehkä tiukkakin välillä, mutta sellainen hyvä wanhan ajan opettaja!
"Kane" vanha karvakorva ja vannesaha. Eipä ole tietoa elossa tai ei.
Kyllä Kane elää ja näyttää voivan oikein hyvin. Liisa Kannistoa en ole kylläkään nähnyt, vaan Heikin käsipuolessa aivan muun "tyttösen"
Liisa Kannisto oli tällöin jo kuollut ja siksi häntä ei näkynyt. Nykyään myös Heikki on kuollut, meni toissavuonna tammikuun lopussa
No voi hitsi, Heikki oli persoonallinen opettaja ja tosiaan jo diesel-Mersukuski 70-luvulla. R.I.P.
Heikillä oli 70-luvulla opena itselleni toimiessa aidot Enska Itkonen-malliset tuuheat pulisongit. 🙂
Heikin näköisiä miehiä oli 70-luvulla paljon. Vähän pönäkkä, vanttera, kasvoilla sellainen perusvarman ja luotettavan vakaa ilme, kaljuuntuva päälaki ja pitkät tuuheat pulisongit poskilla. Kauluspaita ja teryleenihousut.
Warkaudessa tällaisia miehiä oli Kanniston lisäksi vaikkapa rautakaupan myyjä ja muusikko Ruippo, jo edesmennyt. Näitä pulisonkimiehiä näki lapsuudessani usein esimerkiksi legendaarisen Prismaa edeltäneen Supertokin olutosastolla hakemassa kaljakorillisen autoonsa joka useimmiten oli joku Kupla, Datsun 100A tai Corolla 1200, ellei sitten vanha ruosteinen naistenmallinen polkupyörä. 😀
Pulisongit ja kauluspaita-teryleenihousut-kombo saisi palata muotiin! Ja Taunus, Saab 99, Volvo 244, takapotku-Corolla jne. Wanha aika oli parempi!
Llaartzu