differin + basiron wash

tuskastunut

Lopetin diane novat puoli vuotta sitten vauvan hankkimishaaveissa. Odottaaku saattoi, finnit lisääntyi hurjasti kasvoihin, selkään ja rintaan. Ennen pillereitä mulla oli jonkin verran finnejä kasvojen ns.t-alueella mutta ei ikinä selässä ja rinnassa.
Ihotautilääkärillä kävin kuukausi sitten ja se määräri differin geeliä illalla ja basiron wash aamuisin. Selkään ja rintaa mömmöt on auttanu ihan hyvin mutta naama on vain pehentunu ja finnejä on tullut paikkoihin missä niitä ei ole ennen ollut, mm posket.
Onko muilla kokemusta kyseisita aknevoiteista? Onko muilla finnit lisääntynyt käytön alussa?
Aloitin myö sinkin ja omega 3 käytön samoihin aikoihin. Muuten pesen kasvot lorealin hydrafresh puhdistusgeelillä ja kasvovedellä. Naama rasvana on joko agual L plus tai dermosilin monivitamiinvoide.

3

938

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sama täällä

      Mulle määrättiin samat lääkkeet, eli Basironia sekä selän että kasvojen pesuun ja pesun päälle sitten Differiniä. Sama homma, ennen kasvoissa pieniä ongelmia lähinnä T-alueella, nyt kaikkialla. Mulla aloitettiin hoito kolmisen kuukautta sitten, mutta nyt pari viikkoa sitten otin ohjat omiin käsiini, ja lopetin Basironilla kasvojen pesemisen, hain lääkäriltä antibiootit (tetracykliiniä) ja olen käyttänyt kasvoihin enää differiniä. Ja vauhdilla menee kasvot parempaan suuntaan.

      Kasvot meni ihan tosi pahaan kuntoon tuon seurauksena, iho oli niinkuin pienillä haavoilla. Nyt harmittaa, että edes aloitin, kun ennen kasvot oli paljon paremmassa kunnossa. Tosin Basiron auttoi kyllä selkään täydellisesti, mut kasvoilla ihan liian vahvaa.. Viikon päästä uudelleen ihotautilääkärille, toivottavasti sieltä löytyy lisää apua.

      • minä vaan

        Kysymus edelliselle... Käytitkö samalla pesu kerralla aina Basironia että differeniä? Mulla lääkäri sanoi että niitä ei saa käyttää yhtä aikaa vaan toista illalla ja toista aamulla. Liian voimakkaita yhtä aikaa käytettäväksi.


      • käytin
        minä vaan kirjoitti:

        Kysymus edelliselle... Käytitkö samalla pesu kerralla aina Basironia että differeniä? Mulla lääkäri sanoi että niitä ei saa käyttää yhtä aikaa vaan toista illalla ja toista aamulla. Liian voimakkaita yhtä aikaa käytettäväksi.

        Käytin joo. Tosin käytin molempia vaan kerran päivässä. Ei sanonut lääkäri mulle mitään, että ovat liian vahvoja. Itse vain huomasin, kun iho oli kuin pienillä haavoilla... No, selvisihän sitten sekin:D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      296
      5995
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      47
      3533
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      146
      2720
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      224
      2141
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      97
      1696
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      66
      1120
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      77
      1001
    8. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      135
      916
    9. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      10
      898
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      11
      854
    Aihe