Olin ekaa kertaa elämässäni "leikkauksessa" eli 2 luomea leikattiin ja laitettiin tikit. Tikit pitäisi poistaa parin viikon päästä ja nyt jo pelottaa koko operaatio, varsinkin kun kaverit ovat pelotelleet että se sattuu. Mietin vaan että kun mielestäni on olemassa jotain puuduttavia geelejä niin olisiko sellaisesta mitään hyötyä ettei tikkien poisto satu? laittaako hoitaja sellaista jos pyytää?
Tikkien poisto + puudutus?
Pelkäävä
45261
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vaikka olen itse kipuherkkä niin viimeksi poistin tikit itse. Haavateipin/laastarin poisto sattuu enemmän, paitsi jos kauheasti haavaa ronkkii. Se tikki on ikäänkuin muovilankaa, eli kun se saadaan katkaistua niin se liukuu helposti pois. Tikkejä ei kuitenkaan kannata pitää yli sen ajan mitä sinulle on kerrottu, silloin poistaminen voi olla hiukan hankalampaa. Älä pelkää, mutta sano toki hoitajalle että sinua pelkää, on sitten tavallista varovaisempi. Saat varmasti huomata ettei ole paha juttu ollenkaan :)
sisäisesti jotian roppia, noin älyttömille peloille...
Olin juuri muutama viikko sitten myös luomenpoistossa. Tikkien poistossa juteltiin hoitajan kanssa niitä-näitä, kun hän sitten sanoi että selvä on. En tuntenut yhtään mitään kun tikit poistettiin. Minua on tikkailtu aina joskus, eikä koskaan tikkien poisto ole sattunut. Keväällä laitettiin tuollainen jatkuva tikkaus ja sen poisto tuntui, mutta ei sattunut.
EI SATU! (Paitsi jos sulla on jotenkin pahassa paikassa tai hyvin herkällä/ohuella ihoalueella, niin sitten en lupaa mitään, kun ei oo kokemusta siitä.) Kyllähän puudutusvoidetta on olemassa (Emla), saa jopa ilman reseptiä, mutta tuohon ei mitään hyötyä. Sitä käytetään verikokeissa jne.