Hei, osaako joku sanoa miten pitkät jonot Helsingissä (naistenklinikalla) on keskimäärin IVF- ja ICSI-hoitoihin luovutetuilla siittiöillä?
Ymmärtääkseni hoitoon pääsy (luovutetuilla sukusoluilla) voi olla jopa mahdotonta, kun uusi lakimuutos astuu voimaan... Onko totuus tosiaan näin lohduton?
Jonotus ajoista
3
491
Vastaukset
- santtu
itselleni ainakin sanottiin kun oltiin naistenklinikalla hoidoissa ettei luovutetuilla siittiöillä taikka munasoluilla anneta hoitoja heillä että täytyy mennä yksityiselle ja näimme sitten teimme. Tästä on aikaa n kaksi vuotta.
- ihmettä
Meillä on jatkohoidon suunnittelukäynti naistenklinikalle. Miksiköhän käyntiaika annettiin meille, jos hoitoja siellä ei voida toteuttaa?
Aika outoa, jos "ei mistään" täytyy maksaa vielä 22 e poliklinikka maksu
Meidän tapauksessa ainut mahdollisuus on luovutettujen siittiöiden käyttö.
Eikö kukaan ole saanut em. hoitoa julkisella puolella? - santtu
ihmettä kirjoitti:
Meillä on jatkohoidon suunnittelukäynti naistenklinikalle. Miksiköhän käyntiaika annettiin meille, jos hoitoja siellä ei voida toteuttaa?
Aika outoa, jos "ei mistään" täytyy maksaa vielä 22 e poliklinikka maksu
Meidän tapauksessa ainut mahdollisuus on luovutettujen siittiöiden käyttö.
Eikö kukaan ole saanut em. hoitoa julkisella puolella?No en sit varmaksi mene sanomaan siittiöiden osalta mutta näin meidän kohdalla sanottiin, me käytimme luovutettuja munasoluja. Et voihan se olla et siittiöiden kohdalla on sit eri asia. Mut meille sanottiin ettei heillä hoideta luovutetuilla soluilla olevia asiakkaita. Mut siitä on kaksi vuotta et onhan se tietty voinut muuttua tai sit siittiöiden kohdalla on eri juttu. Siis kyllä meilläkin oli näitä suunnittelukäyntejä eikä siellä mitään tehty samoin oli sellainen käynti jossa käytiin hoidot läpi ja sanottiin ettei enää hoitoja meille tehdä. Mut toivotaan et teillä eri tilanne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874088Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242911No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452310- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822- 11760
Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124756