Ulkoistaminen

Haapaveden Teknisillä

Mielestäni on erittäin hyvä esimerkki mitä kaupanalalla tapahtuu kun kaikki muu paitsi rahastaminen ja rikastuminen yritetään ulkoistaa. Ostin nimittäin heiltä uuden tietoneen ja sovin lisähinnan että käyvät laittaan koneenlisälitteineen käyttökuntoon. Muutaman päivän oottamisen jälkeen ulkoistettu asentaja tuli illalla ja valitteli,että osa laitteita oli lukkojen takana sisällä ja hän osan laitteisen kanssa ulkona. Taas meni muutama päivä ennenkuin hän tuli ja muka asensi ne, mutta seuraava päivänä kun yritin käyttää konetta niin ei pelannut juuri mikään ja jouduin tyytämään sukulaiselta apua, että sain koneen edes jotenkin toimimaan. Melkein alusta asti kone meni välillä hyvin hitaaksi ja aina tilttas kokonaan, vaikka bisnestä ois pitänyt uudella ja tehokkaalla koneella pystyä tekemään nopeesti ja tehokkaasti. Viaksi osottautui, se että asentaja oli asentanut viruksentotjunta ohjelman toisin kuin sanoi ja ois pitänyt asentaa. Ostin toisesta liikkeestä kotimaisen torjunta ohjelman ja se paljasti, että koneettani oli kaksi vakoiluohjelmaa jolla joku vakoili minun pisneksen tekoa. Sen töppäyksen itsekin tein että mainitsin asentajalle pisneksistäni. Eilen sitten meni koneesta näytön ohjain rikki ja usean soiton jälkeen sain kauppiaantänään kiinni ja hän kertoi ettei asia kuulu heille koska takuut asiat on myös ulkoistettu.
Toinen tapaus oli kun syksyllä ostin k.o. liikkeestä kiireessäni a- luokan pakastearkun, jossa termostaatti ei toiminut . Otin yhteyttä liikkeeseen ja ilmoitin viasta parikertaa , kun kuukauden päästäkään ei kuulunut holtajaa ja otin taas yhteyttä liikkeeseen niin sieltä kerrottiin hyvin tylysti että asia ei kuulu meille koska huolto on ulkoistettu Nivalaan, että sottaa sinne. Sitte monen soiton jälkeen parin viikon päästä huoltomies kävi ja hoiti asian kymmenessä minuutissa kuntoon.Pienen takuuvian takia jouduin olemaan puolitoista kuukautta termostaattin ja kun yöllä vähän nukuin ja välillä koitin pisnestäkin tehdä , sillä aikaa tietystimeni turhaan sähjöä ja huomattavia taloudellisiamenetykiä, mutta senttiäkään en ole saanut korvausta. Kaikkien kannatta välttää ostamasta mitään k.o. kaupasta jos haluaa välttyä e.m ogelmilta.

9

449

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuttavapiirissä

      Sitävastoin kyllä, kokemukset olivat negatiivisia.

      • tässä välillä

        kirkolla ja juttelin viiden ihmisen kanssa asiasta. Yhdellä ei ollut omakohtasia kokemuksia tuten sinulla, mutta toisilla neljällä oli saman tyylisiä nekatiivisa kokemuksia Haapaveden tennisten palvelutasosta. Pitää huommenna etsiä huoltoa tuolle uudehkolle koneelle ( 6 kk vanha, ostaissa luvattiin kahden vuoden takuu)kun tänään en tavoittanut yhtä ja muita en ehtinyt tavoitella. Ihmettelen ettei sana ole paremmin levinnyt ja meitä muutamia eksyy huiputettavaksi k. o. liikkeeseen.


    • osuu rikkinäiset kohdallesi

      mut tulee mieleen tosta jutusta että kannattaako ostaa sähkövatkainta jos haarukan kanssa on jo vaikeuksia.

      • kannattavuudesta

        vaan tarpeesta kyse ja sen opin että ei saa olla liian kiire hankkiessa jotain, sillä on niitä kunnon kauppojakin kun ehtii katella.


      • asiaa ajateltuna

        olet oikeassa, jos liike ei osaa myydä haarukkaa, ei sille pitäis antaa vispilän myynti edustustakaan.


    • Ei-vakooja..

      No, kun selvisit noista alkuhankaluuksista, niin mitenkäs olet päässyt eteenpäin?
      Voisinko omaan pitkään yrittäjäkokemukseeni nojaten jotenkin auttaa sinua valitsemallasi uralla?
      Emme tietenkään paljasta sinun liikesalaisuuksiasi.
      Joko kaikki tietoliikenneongelmat ovat ohi?

      • mukavasti

        sujuu, kun eilen illalla sain apua tuttava asiantuntijalta ja vakaa käsitys on että, ainakin tuonne helmikuun loppuun pisnekset menee erittäin hyvin.Tosin varullaan saa olla , jos maailmalla jotain odottamatonta sattuu. Esim. Fedi nostaa korkoa.


      • Konake

        Ettei tarvi kirjoitella lehtiin, soitella tai puhua selän takana, niinkuin valitettavan monilla on tapana...


      • arvasit
        Konake kirjoitti:

        Ettei tarvi kirjoitella lehtiin, soitella tai puhua selän takana, niinkuin valitettavan monilla on tapana...

        että lehtiinkin tulee juttua? Soittojakin saat odottaa , mutta vähän pitmpään, kun soopivaan aiheeseen ehdin paneutua myöhemmin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      78
      2631
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1712
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      7
      1670
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1565
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1538
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      26
      1236
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      25
      1088
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1042
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1012
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      79
      996
    Aihe