kuinka menetellä..?

väsynyt

Meillä on lapsi nyt paria päivää vaille kuukauden.. Ongelmana on se, että päivisin nukkuu helpostikin 3-4 tunnin unia tissillä olon jälkeen joten luulisi maidon tississä riittävän. Mutta kun ilta ja yö lähenee niin herra haluaakin tissiä tunnin välein, vaikkei jaksakkaan imeä kuin n.10min kerralla ja nukahtaa. Kun alan nostamaan omaan kehtoon röyhtäytämisen jälkeen, niin huuto alkaa ja tissi takas suuhuun.. Koko yö onkin sitten samaa rumbaa aamuun asti ja päivät menee nukkuessa hyvin.. Nannia annetaan illalla/yöllä kun ollaan itse menossa nukkumaan ni hän syö kerralla jopa 100-120milliä, jonka avulla hän nukahtaa ja nukkuu n.3h kunnes herää tissille ja yön jumalaton huuto/imemiskierre alkaa jälleen. Kuinka on siis mahdollista että päivällä riittää pienetkin hörpyt tissistä ja uni maistuu, mutta yöllä ei !? En haluaisi yöllä antaa nannia jottei oma maidon tulo lakkaisi kokonaan, mutta on ajateltava myös miestä jonka oisi saatava nukuttua jotta jaksaisi töissä käydä, kun hänellä ei ole mahdollisuutta päiväuniin. Eli muutamana yönä olen antanut sitten myös tuttipulloa, jolloin saattaa myös mennä se 100milliä. Kyllähän se tietysti omaakin mielenterveyttä järkyttää kun ei saa nukuttua, kun kokoajan odottaa "jännittyneenä" seuraavaa parkaisua. Eli siis tätä on nyt jatkunut pari viikkoa.. Alussa riitti oma tissi ihan hyvin, vaikka ei nukuttukkaan kuin se pari tuntia kerralla.. Kapaloonkaan kääriminen ei sen ekan unipätkän jälkeen auta enää ja päivällä nukkuu ilman kapaloa ihan hyvin kummiskin.. Jos jollakin olisi neuvoja antaa, asiallisia siis..

6

748

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olen...

      sitä mieltä, että oma jaksaminen on ehdottomasti laitettava edelle, koska se heijastuu vauvaan ja teidän parisuhteeseen, mikä taasen heijastuu myös vauvaan. Joten kaikki keinot on vauvojen kanssa sallittuja: siis antaako yöllä korviketta, jotta saatte nukuttua, jos oman maidon eritys vähenee niin sit vähenee, mut teidän voimia on säästeltävä. Ettei tule näitä loppuunpalaneita vanhempia, jotka eivät jaksa enää nauttia siitä vauva -ajasta. Itsellä on kolme lasta ja vasta nyt olen sen tajunnut, että oma jaksaminen on TODELLA TÄRKEÄÄ. Vauvakin on PALJON tyytyväisempi, kun minä olen hyvin levännyt.

      • eise

        maitdon heruminen yks kaks lopu. Että jos nyt viikon annat yöllä korviketta, niin jaksat sit taas antaa vaikka joka toinen yö rintaa. Itse imetän illalla ja aamulla ja päiväälä. Tarvittaessa annan tuttelia. En ota siitä stressiä. Pääasia, että vauva on tyytyväinen. Näin on menty jo 4kk ja maitoa tulee edelleeen hyvin. Vaikkei sitä ole koskaan tullut riittävästi.


    • asiasta neuvolassa...

      ...nimittäin meillä oli kuukauden vanhan neidin kanssa ihan sama juttu (tosin ei noin pitkään, vain parina yönä).
      Mekin jo oltiin siirtymässä korvikelisään, mutta kun eka neuvolakäynti tuli, niin huomattiin että maito riittääkin hyvin sillä neiti oli kasvanut mainiosti. Kyse oli siis vaan jostakin turvan/hellyyden hakemisesta tms. ( ???? ) Tuli vain mieleen, että olisiko teidänkin lapsella ollut jotain tällaista, josta sitten olisi tullut tapa. (???)

      Meilläkään ei rytmi ole vielä vakiintunut, joten en voi sanoa että mistä olisi apua, mutta itseäni helpotti hurjasti se kun sain neuvolakäynnillä todistetusti tietää, että maito riittää. Jotenkin vaan nyt tuosta ongelmasta on päästy, mutta kyllä meilläkin valvotaan. Ajankohta vain vaihtelee. Tsemppiä ja jaksamista teille sinne oman yökyöpelinne kanssa !

    • siltää

      että korvikkeen antaminen vaikuttaa maidontuotantoosi. vauvat tankkaavat iltaisin , se on ihan säännönmukaista, korvikkeen anto vaikuttaa heti siihen tasapainon joka on rintojesi ja vauvasi välillä, eli lapsi tilaa ruokaa imemällä vähemmän, koska on saanut ravintoa muualta. jos siis haluat täysimettää joka on erittäin suositeltavaa,,,
      sen sijaan en ymmärrä oikein miten miehesi olemassa olo voi sotkea imetystä? eikai hänkään halua muuta kuin parasta lapselleen. meillä tehtiin niin että mies nukkui sen ajan kun täysimetin kertakaikkiaan sohvalla...ei siinä ole mitään ihmeellistä , kyllä kai tämä on niin lyhyt aika että aikuiset pystyvät joustamaan lapsensa hyväksi, eikö?

    • Mä vaan

      Niin imetä, imetä ja imetä. Tuo korvikkeen antaminen sotkee kysynnän ja tarjonnan lakia. Lapsesi pitäis saada mahdollisimman paljon rasvaista takamaitoa, joten älä vaihtele rintaa jokaisen imetyskerran välillä.

      www.imetystukilista.net -> sieltä löytyy asiallista tietoa ja neuvoja. Ja eikö miehesi voisi nukkua jossain muualla vaikka edes muutaman yön. Ja sinulle helpompaa yöimettäminen voisi olla makuultaan.

    • Roosa

      vauvanne yöllä kaivata vain läheisyyttä eikä yö ja päivä rytmi ole vielä ihan selkeä?

      pystyisitkö houkuttelemaan vauvaa enemmän päivällä rinnalle ettei hän sitten yöllä söisi niin usein?

      jatkuva korvikkeen antaminen kyllä vähentää maidon tuloa eikä maidon tulo ole vielä päässyt edes kunnolla käyntiin.

      onko itku varmasti nälkää ettei kyseessä ole mahavaivat, koliikki tai läheisyyden tarve? vauva kyllä voi imeä aina kun rinta on tarjolla vaikkei olisi aina nälkä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      112
      1199
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      117
      1034
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      129
      926
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      95
      785
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      291
      734
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      75
      649
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      606
    8. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      582
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      569
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      75
      504
    Aihe