Raskaus

ja vaarallinen työ??

Hei! Kiinnostais tietää muitten mielipiteitä siitä kun olen raskaana ,aivan alussa ja olen töissä kumitehtaassa eli valmistan renkaita.Tehtaalla on ilmassa jos jonkin moisia käryjä ja höyryjä kun kuumaa kumia käsitellään ,myös toisilla pisteillä sivellään bensiinillä ja tinnereillä sun muilla!Pelottaa voiko noista käryistä olla vauvalla haittaa ja uskallanko enää mennä töihin?Miten tälläsessa tilanteessa menetellään jos nuo käryt todetaan haitalliseksi vauvalla ,saako jotain varhennettua vapaata?

2

379

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sikiölle

      niin jäät erityisäitiyslomalle. Ja siitä sinä voit kysyä työterveyslääkäriltä että onko työpaikalla semmonen käytäntö. Ja työantaja kun saa kuulla että olet raskaana niin hän voi passittaa sinut kotiin, koska siinä tapauksessa työpaikka on vastuussa. Ota heti huomenna yhteyttä työterveyslääkärille niin saat tietää vastauksen.
      Olen itse ollut viikolta 9 erityisäitiyslomalla ja nyt viedään viimisiä viikkoja.

      Hyviä vointeja sinne!

    • tuleva äippä

      KUn tulin raskaaksi työskentelin eräässä projektissa missä käsiteltiin denaturoitua a-viinaa sekä ei denaturoitua b-viinaa. Alkoholia käytettiin hyönteisansojen säilömiseen siis. Minulla ei ollut tuuletinta yläpuolellani vaan haistelin alkoholi 6 tuntia päivässä, joten otin yhteyttä työterveyshuoltoon ja sieltä he ohjasivat minut... ilmeisesti työsuojeluun. He alkoivat hoitaa asiotani eteenpäin, koska raskauden takia työstähän ei voida erottaa! Minut siirrettiin toisiin tehtäviin.

      Eli ilmeisesti sinun kannattaa ottaa yhteyttä työterveyshuoltoon, he saattavat pyytää raskaustodistuksen ja saat sen neuvolastasi.

      Lykkyöä tykö! Muista, että raskauden takia ei saa antaa potkuja niin määrää laki!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      5
      2732
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2571
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      14
      2276
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      45
      1870
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1453
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1443
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1155
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1144
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1053
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      948
    Aihe