No niin,nyt kun on todettu että uusin,kaikkien aikojen tehokkain vakio Porsche 911:nenkin jää lähes kolmella sekunnilla per kierros vakiolle Corvetelle,voisimme palata taas muistelemaan historiaa jos sieltä löytyisi kerrankin aidosti nopea Porsche (verrattuna saman aikakauden Corvetteen).
Aloitetaan,heitän peliin nyt vaikkapa vuodetla 1967 435 hv Tri-Power Corvette 427 cid V8:n (http://en.wikipedia.org/wiki/Chevrolet_Corvette_C2). Tai sitten annetaanpa armoa ja otetaan vähän myöhempi,vaikka vuodelta 1969 Corvette 427(http://www.autofacts.ca/classics/fast.htm),auto kykeni alittamaan 11 sekuntia varttimaililla vakiona.
No,mitä Porschella oli antaa näille yli 400 hv kehittäville,aidoille voimakkaille urheiluautojen kuninkaille samaan aikaan:
Oho,60-luvun lopulla niksmannit saivat "urheiluautostaan",Porsche 911:stä erikoisversioissa peräti 210 hv vakiona ulos.Hienoa,se ei ole kuin yli puolet vähemmän kuin vaikkapa paljon enemmän valmistettun avo Corvette Tri-Powerin teho,puhumattakaan vääntöeroista joissa Porsche ottaa pataan vielä ylivoimaisemmin :) No,mihin tämän ajan Porsche sitten pystyi(Pecos,huomaa sarkasmi: kuin sakut "osaa" tehdä alitehoisista autoista supernopeita): Kuin ironian kruunuksi,sallin että käytämme armollisesti 20 vuotta uudempaa 911:stä ja vieläpä TURBO-ahdettuna supermallina: 1986 Porsche 911 Turbo,13.4 sekuntia varttimaili.(http://www.exoticcarsite.com/0-60-quarter-mile-times.htm)
:D Pakko keskeyttää kun naurattaa taas jo aivan liikaa..Huhhuh,siis sakut jäävät ahdettuinakin vuosikymmeniä myöhemminkin sekunti kaupalla vakioille vapaastihengittäville Corveteille jo ensimmäisten reilun 400 metrin matkalla :D Eikai tätä muuten voi tiivistää kuin: Kun Amerikan V8 puhuu,on muiden syytä siirtyä suosiolla laulukuoroon.
T:Tapastikos
Corvette vie
11
1414
Vastaukset
- juuu..
Sinä tapakakka valehtelet enemmän kuin pappi jumalanpalveluksessa.
Vedä tapa vittu päähäsi ja lähde norjaan? - sammy...
Jospa oltaisiin kaikki kommentoimatta enempää, odotellaan, että tapa vastaa jotakin noihin nurren-aikoihin joissa corvettea viedään kuin sitä tapakakan litran mittaa.
- Pecos Bill
sammy... kirjoitti:
Jospa oltaisiin kaikki kommentoimatta enempää, odotellaan, että tapa vastaa jotakin noihin nurren-aikoihin joissa corvettea viedään kuin sitä tapakakan litran mittaa.
Tässäpä hyvä ehdotus. Eipä tuohon varttimailijankutukseen mitään olisi viitsinyt edes vastatakkaan.
- dasads
oletkos kuullut kilometreistä koskaan?
- Nürburgringin rata
varttimaileissa mitattuna?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=1500000000000044&posting=22000000020909428
- dfsfsdsdf
on mukavampi normaalissa käytössä kuin z06, joten aika sama kuinka nopea se on. Kiihtyyhän tuo nopeammin liikennevaloista kuin piristetyt civicit, mutta siihen hyvät puolet jääkin. Tietenkin normaalille amerikkalaiselle mullettipäälle se on elämän pääasia. Eipähän hypi aasialaiset silmille kahden tonnin civiceillä.
- hoo
miksi hankit
- ...........
tapakakka pitäisi viedä saunan taakse ja lopettaa niskalaukauksella niin kuin kapinen rakki..
- g908fsd
Se on yllämainitsemasi vanhemmat korrrvetet. Ei taida uudella päästä vakiona alle 11s varttimailiaikoja.
- sarjatuotantomalleilla
g908fsd kirjoitti:
Se on yllämainitsemasi vanhemmat korrrvetet. Ei taida uudella päästä vakiona alle 11s varttimailiaikoja.
eikä katurenkailla. Ja nyt, tapastikos muistat, että yksi prototyyppi ei tarkoita sarjatuotantoautoa vielä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️871853Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1471312YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä681141- 651002
Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan82931Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli86858Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.128840Linnasuolla poliisi operaatio
Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/864606029836Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.47827- 57810