Uittamon ja Katariinanlaakson alueella kierteli viime yönä kaksi teinipoikaa punaisella Nissan Bluebirdillä katselemassa autoja parkkipaikoilla. Saattavat olla autovarkaita. Auton rekisterinumero on tiedossa ja asiasta ilmoitetaan poliisille, jos kuulemme, että jonkun autoon on murtauduttu kyseisillä alueilla.
autovarkaita
2
311
Vastaukset
- ALG-912
Eiköhän ihmiset tee ilmoituksen poliisille jos autoon on murtauduttu vai ilmoittavatko sinulle ? Vasta sen jälkeen sinä ilmoitat auton tiedot poliisille.
- ap.
Lähinnä tuo oli tarkoitettu varoitukseksi ihmisille, että muistavat laittaa rattilukon.. Ei tullut mieleen, että joku voisi ymmärtää viestin tuolla tavalla kuin sinä. En todellakaan ajatellut, etteivätkö ihmiset tekisi ilmoitusta poliisin sijaan minulle. Mutta mikäli sinun autoosi olisi murtauduttu kyseisellä alueella kyseisenä yönä, niin etkö haluaisi tietää, jos joku olisi nähnyt jotain mahdollisesti tapahtumaan liittyvää?
Jos täällä päin olisi ollut nyt useita automurtoja (niinkuin oli jokin aika sitten), niin kyllähän tuollaisesta parkkipaikoilla kiertelevästä autosta, joka lähtee kaahaamaan pois kun huomaa lähestyviä ihmisiä, kannattaisi poliisille ilmoittaa, mikäli kuulisi, että automurtoja on tapahtunut. Vai eikö?
Omaan autooni on murtauduttu useasti ja kyllä se harmittaa, kun rahaa palaa hajotettuihin oviin ja vaihteisiin. Itse ainakin olisin tyytyväinen, jos mahdollisista autovarkaista varotettaisiin.
Sitä en ymmärrä, että mitä haittaa viestistäni oli sinulle..? Voitko selittää..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 724657
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h714449Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1112977Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv732873Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p222186Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.582008Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151699- 321513
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1121389- 1851298