Työpaikalla pomo pyysi kytkemään moottorin Dahlander kytkentään. Voisiko joku auttaa ja kertoa millaisesta kytkennästä on kysymys.
Dahlander kytkentä
Sähköharjoittelija
1321860
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
kaksinopeuskytkentä, muistaakseni
staattori on käämittävä siten, että muodostuu kaksi käämitystä erillaisine napalukuineen. Voi sen käämiä myös yhdelle napaluvulle kun otat välistä ulusotot toiselle napaluvulle.
Jos siellä on jo moottori, joka pitäisi kytkeä verkkoon, vain dahlander-moottorin voi kytkeä dahlander-kytkentään. Tavallinen 2-nopeus oikosulkumoottori sisältää kahdet erilliset käämit, eli sisäkkäin on kaksi moottoria eri nopeuksilla ja sen mukaan pitää kontaktoritkin laittaa.
http://www.google.fi/search?hl=fi&client=firefox-a&rls=org.mozilla:fi:official_s&hs=HLE&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&q=dahlander kytkentä&spell=1
No kytkentä on sellainen, että hitaalla nopeudella syötetään sähköä U1,V1 ja W1 napoihin.
Nopealla syötetään sähköä taasen napoihin U2,V2 ja W2 sekä samalla oikosuljetaan navat U1,V1 ja W1 keskenään.
Moottori pitää olla tietystikkin käämitty oikeaan Dahlander kytkentään, muuten ei homma toimi.
Kiitän asiallisista neuvoista. Pomo tyytyväinen...
kytkitkö sokkona tavallisen oikosulkumoottorin noiden em. ohjeiden mukaan?
Kiinnostaa tietää pomosi älykkyystaso.
Piti vain selvittä Dahlander kytkennän periaate. Ja hyvinhän se selvisikin. Itse olen Insinöörin koulutuksen saanut ja muut työpaikalla vain asentajia...arvaa olisiko pirun noloa jos paljastuisi ettei tiedä! Pitää vain näytellä että tietää, HOH HOH HOO!!!
jees
Onko sunkin pomo paiseessa?
No kytkentä on sellainen, että hitaalla nopeudella syötetään sähköä U1,V1 ja W1 napoihin.
Nopealla syötetään sähköä taasen napoihin U2,V2 ja W2 sekä samalla oikosuljetaan navat U1,V1 ja W1 keskenään.
---------------------------
hei eikö käämit merkitä kaksinopeus moottorissa 1U, 1V, 1W ja toinen nopeus 2U, 2V, ja 2W
Kävin vikakeikalla, normaali 2-nopeusmoottori jurisi viimeisillään, Lattialla oli toinen pahalle haiseva.
Uuden moottorin virrat olivat lähellä nimellisvirtaa. Sitä pähkäillessä keskuksesta löytyi se tähtipisteen oikosulkeva kontaktori.
Jo parani virrat kun poistin tähtikytkennän.
Moottoriparka toimi generaattorina isolla nopeudella pyöriessään.
Dahlanderia ei tarvinnut kuin koulussa vuonna kivi, viimeiset 20 v asia on hoidettu taajuusmuuttajilla.