Sportline

Mitä sisältää sportline-niminen varustepaketti W124 koppaseen diisselimeseen ?
2627
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Pari päivää aiemmin jos olisit lähettänyt viestin, niin olisit saanut vastauksen heti :-). Kotipaikkakunnalla nimittäin mulla on työpöydän laatikon aluspaperiksi penskana repäisty W124-Sportlinen esiteaukeama... arvatkaa harmittaako nyt.

Kirjallisuuden mukaan Sportline-paketissa tuli madallettu jousitus, jäykemmät iskarit ja jouset, 205/60-15 renkaat ja kaiketi "tiukempi" tehostettu ohjaus. Sisällä erikoisverhoilu (ruudukas?), sporttipenkit, pienempi nahkaratti ja nahkainen vaihdekepin nuppi Sportline-logolla. Logo löytyy myös muistaakseni etulokarin muovilistasta (pyörän takaa).

Sanottakoon myös, että v. 1989 jälkeen 20% autoista tilattiin Sportline-optiolla.

Äänestä
  • Penkeissä oli juu ruutukuvio, mutta oli niitä saatavana nahkaisenakin. Taisi olla niin, että sportline-malleissa oli vain kaksi "jakkaraa" takapenkillä ja niiden välissä oli jonkin sortin konsoli. Lisäksi penkeissä oli parempi sivuttaistuki.

    Ohjaus oli perusmallia nopeampi:
    "Sportline also featured close ratio steering with 3.0 turns lock to lock."

    Jälkiasenteiseen sportlinekittiin kuuluivat ainakin seuraavat alustan osat:

    Front Springs
    Front Struts
    Front Sway Bar
    Inner Bushings
    Outer Bushings
    Lower Control Arm Bushing Kits
    Rear Springs
    Rear Shock Absorbers
    Rear Sway Bar
    Rear Bushings
    Rear Sub-Frame Mounts

    Ainakin tuossa satsissa ei ole uusia etuiskareita. Noilla osilla saavutettiin noin 20mm:n lasku ja huomattavasti sporttisempi ajofiilis. Oli kuulemma hyvä yhdistelmä sporttisuutta ja käytännöllisyyttä. Jossain testissä taidettiin mainita, että ajotuntuma muuttui mikroautomaiseksi ja todettiin myös alkuperäisen alustan sopivan paremmin Suomen kuoppaisille ja uraisille teille. Autobaanalle nuo uudistukset varmaan oli tarkoitettukin...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


metu kirjoitti:

Mitä sisältää sportline-niminen varustepaketti W124 koppaseen diisselimeseen ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu