Suomalaista laatutuotantoa??

Totuuden torvi

11

718

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tapauksia...

      Niin, näitä tapauksia paljastuu suomessa tiukkaakin tiukemman valvonnan ansiosta ehkä muuta vuodessa. Jotain satoja eläimiä korkeintaan. Eläimiä kasvatetaan kymmeniä tuhansia. Pikkasen kontrastia tuohon juttuun.

      Jos sinun duunipaikassa esim yksi duunari jättää duuninsa tekemättä, niin voinko minä sanoa että sinä olet paska työntekijä?

    • olisi julkkis

      Kirjoitettaisiin isoin otsikoin hänen Burn-Outistaan

    • Terttu

      Nii..valitettava tapaus, mutta kuten jutussa kerrotaan, eläinlääkäri teki tilalle tilatarkastuksen, niitä tehdään suomessa joka tilalle määräajoin, tämäkin kuuluu laatuun.

      Joka maassa, jopa suomessakin paljastuu eläinrääkkäystapauksia.Ne ovat ehkä hivenen lisääntyneet ja miksi? Koska viljelijät vedetään niin tiukille eu:n takia, että mielenterveys alkaa järkkyyn.Viljelijät elävät EU:n talutusnuorassa, velkaisina monetkin, pankki hiostaa lyhennyksineen.Sijaisapulomitusten määrä on lisääntynyt juuri mielenterveysongelmienkin takia.Harvassa oli mielenterveysongelmien takia tehdyt lomitukset takavuosina.On jo siihenkin päätökseen muutama päätynyt, että tulee velat kerralla kuittaukseen...lopettaneet päivänsä.

    • suomalaista

      eettistä ruokatuotantoa.
      Kun tuotetaan tukieuroja tilalle niin ei siinä ajatella sen enempaa eläimiä kuin kuluttajiakaan.
      Suomessa valvojat ja valvotut "verkottautuneet" liian hyvin.

      • höpötä

        Äläpä höpötä. JOs eläimiä lypsää/ruokkii päivittäin, niin niihin varmasti syntyy edes sellainen tunneside, että niitä ei tahllisesti kiduta. Tässä tapauksessa on kyse mielenhäiriöstä, joten asia erikseen.


      • entinen remeri
        höpötä kirjoitti:

        Äläpä höpötä. JOs eläimiä lypsää/ruokkii päivittäin, niin niihin varmasti syntyy edes sellainen tunneside, että niitä ei tahllisesti kiduta. Tässä tapauksessa on kyse mielenhäiriöstä, joten asia erikseen.

        Voi olla kyse "pisneksestäkin"


      • se voi olla pisnes?
        entinen remeri kirjoitti:

        Voi olla kyse "pisneksestäkin"

        Ai syöttämättä jättäminen? Kerro minulle millä tavalla siitä saa rahaa? Minulla on sellainen käsitys, että lihasta saa rahaa, kun sen toimittaa teurastamolle, eikä honkajoelle(raatojen keräilypaikka)


      • jos eläimiä
        entinen remeri kirjoitti:

        Voi olla kyse "pisneksestäkin"

        menehtyy nälkään, on kyse tappioista. Eikä kukaan terve ja tervejärkinen niin tee. Ihminen väsyy ja romahtaa aina jossain pisteessä. Näitä tapauksia tulee tulemaan aina vaan enemmän ja enemmän, valitettavasti. Mutta sitä ei voi ymmärtää valittaja joka tekee 8 tuntia päivässä 5 päivänä viikossa. Joten valittajat, haistakaa paska!


      • Paalinpyörittäjä
        entinen remeri kirjoitti:

        Voi olla kyse "pisneksestäkin"

        Noinko sinä hoitaisit "pisneksiäsi"?
        Kyllä on aikoihin eletty, kun yksi viljelijäparikunta palaa loppuun, niin jopa sitäkin kadehditaan!???


    • perheitäkin

      etenkin kaupungeissa,joissa vanhukset ja joskus lapsetkin jätetään oman onnensa nojaan.Oletko sinä omalta osaltasi siihen sitten syyllinen ,kun syyllistät kaikki maajussit?

    • jos osaat

      Olet vasemmiston totuuden torvi sika ja sairas yksilö!
      Tuollaiset tapaukset eivät ole tervejärkisen ihmisen tekemisiä, eivätkä kuulu ruotia tuolla tavoin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4098
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe