akvaariossani on kardinaalitetroja, seeprakaloja, täplänuolimonneja ja yksi partamonni.
Kun puotan pohjatabletin, niin ei täplänuolimonnit eikä partamonni lähes koskaan syö, tai voi aluksi käydä ihan vähän sitä imeskelemässä, mutta sen jälkeen lähtee karkuun, sillä seeprakalat löytävät sen tabletin heti ja yhdessä tökkivät sitä ja syövät sen.
Miten voi estää seeprakaloja syömästä tablettia? on kokeiltu sitäkin, että tabletti laitetaan illalla valon sammumisen jälkeen, mutta kyllä ne seeprakalat silti taitavat sen syödä (kerran tarkistettuna ainakin nähty). Kalat ovat vielä siis kaikki pieniä, eli partamonni ei ole vielä ajanut muita pois missään vaiheessa..
Pärjääkö nuo monnit vaikka eivät paljon syökään, kuitenkin syövät sitten hiutaleruuista pohjalle tippuvia hiutaleita esim. kannosta ja levää.
pohjatabletit
neuvoja?!
1
326
Vastaukset
- Rihma
Kyllä partis ja otot(Nuolimonnit) saavat ravintoa levistä ja viimekädestä kasvitkin kelpaavat, eli tuskimpa ne nyt nälkään kuolee.
Kannattaa kuitenkin tarjota kesäkurpitsaa, kurkkua(Tuoreena lusikan varteen) ja vaikkapa herneitä(Mikrotettuna hiukan, että uppoavat) monneille. Siitä kovasti tykätään ainakin meillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1437815Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1007300Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317192Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t216748Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736361Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv236024Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1125742Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht25706Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?475478Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa835368