Osaako joku sanoa pystyykö salamaa käyttämään ilman että se on myös apuvalona tarkennukseen? Eli kun salama on ylhäällä ja hiukan hämärässä ottaa kuvaa alkaa salama välkkymään jotta tarkennus helpottuisi. Mielestäni toiminto on kuitenkin enemmänkin ärsyttävä kuin apuväline!
Vastaukset 2
- XV_yritys
Minulla ei ole Oly-500:sta, mutta luultavasti kamera välkyttää salamaa valotuksenmittauksen, värilämpötilan ja punasilmäisyyden poiston takia. Kamerassa voi käyttää ulkoista salamaa, joka välähtää vain kerran. Veikkaan, että tällainen ulkoinen salama on silloin manuaalisäädöillä.
Toiminto on erittäin ärsyttävä, mutta se on valitettavasti tarpeellinen. - konkelokoipi
Kyllähän sen saa pois päältä. Ohjekirjassakin varmaan lukee miten, mutta koska minulla sattuu olemaan sama kamera, niin voin jelppiä:
Ensin menuun ja sieltä ensimmäinen meisselivälilehti ja sitten naksuttelet ylöspäin, kunnes löytyy "af illuminator". Se sitten vain offille.
Täytyy kuitenkin lisätä, että kyseinen toiminto todella on ärsyttävä ja sokaisee kuvattavat henkilöt totaalisesti, mutta tarkennukselle se on mainio apu - oikeasti. Ostamani lisäsalama FL-36:n punainen valo ei ole läheskään yhtä tehokas tarkennuksen apuvalona.
Rattoisia fotohetkiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791339
- 851236
- 96977
- 48833
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40723Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83609Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30538Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111520Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44498Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla
Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu33475