Monikulttuurisuuden ihanuutta

Berliinissä

    Maahanmuuttajien tekemät rikokset huolestuttavat Berliinissä

Musliminuoret ottavat Berliinissä poliisin kanssa yhteen katujen herruudesta. Tuomarit syyttävät päättäjiä ongelman vähättelystä ja vaativat ulkomaalaisia hyväksymään saksalaisen järjestyksen.

Berliinin sisäministeriön pitkään julkisuudelta varjeleman tilaston mukaan katuryöstöihin syyllistyneistä nuorista 80 prosenttia on maahanmuuttajaperheistä. Joka kolmas alle 18-vuotias turkkilaispoika on joutunut poliisin kirjoihin.

Berliiniläiset tuomarit kertoivat haastattelussa kouluista, joissa muslimipojat sättivät saksalaisia "sianlihan mässääjiksi" ja "paskakristityiksi" ja joissa saksalaisten koulutovereiden ei sallita käyttää edes sama ulko-ovea muslimien kanssa.

http://www.kaleva.fi/plus/index.cfm?j=620017

3

584

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Berliinistä

      Muslimiperheiden vesat olivat kutsuneet ystäväperheemme lapsia koulussa sianlihan mässääjiksi (Schweinfresser). Muslimitaustaisten nuorten outoja kommentteja saa kyllä kuulla Berliinissä lähes päivittäin. Kreuzbergissä satapäinen muslimitaustainen nuorisojoukko hyökkäsi neljän poliisin kimppuun ja vammautti heistä yhtä. Tilanne alkoi musliminuorten ryöstettyä nuorelta pojalta mp3-soittimen ja poliisit tulivat ottamaan kiinni ryöstäjiä. Musliminuorten mielestä syy oli poliisin.

      Ystävämme, saksalainen nainen, oli matkalla työhön varhain aamulla. Hän istui yksin metrovaunussa. Yhtäkkiä kaksi ulkomaalaistaustaista nuorta miestä ryntäsi sisään ja huusivat aikovansa tappaa ystävämme. Tämä oli onneksi pelkkää pelottelua. Vaimoni sisar käveli kadulla tavallisena sunnuntai-iltana kun kolme ulkomaalaistaustaista teinityttöä hyökkäsi hänen kimppuunsa huudellen uhkauksia muutaman potkun säestyksellä.

      Ei pidä kuitenkaan yleistää. Berliinissä on paljon täysin kunnollisia, ahkeria, työtätekeviä, hyväkäytöksisiä islamilaisesta kulttuuripiiristä peräisin olevia ihmisiä. Tunnen useita henkilökohtaisesti. He antavat osaltaan suuren panoksen tämän metropolin kulttuuri- ja talouselämälle. Ilman heitä Berliini ei olisi Berliini. Moni heistä on sitä mieltä, että nuorten ongelmakäytökseen olisi puututtava kovalla kädellä.

      • Asukas

        Näistä kommenteista saa käsityksen, että Berliinissä on kammottavan suuria ongelmia maahanmuuttjien kanssa. Maahanmuuttopolitiikkaa pitäisi parantaa, mutta siirtolaisvähemmistön suureen kokoon suhteutettuna ongelmat eivät ole kovin suuria. Asun Berliinin "gettossa" Neuköllnissä Kreuzbergin rajalla, eikä minulla ole ollut ongelmia maahanmuuttjanuorten kanssa.


      • Berliinissä
        Asukas kirjoitti:

        Näistä kommenteista saa käsityksen, että Berliinissä on kammottavan suuria ongelmia maahanmuuttjien kanssa. Maahanmuuttopolitiikkaa pitäisi parantaa, mutta siirtolaisvähemmistön suureen kokoon suhteutettuna ongelmat eivät ole kovin suuria. Asun Berliinin "gettossa" Neuköllnissä Kreuzbergin rajalla, eikä minulla ole ollut ongelmia maahanmuuttjanuorten kanssa.

        kyllä muslimit alkavat olla todellinen ongelma Berliinissä, onneksi saksalaispoliisin otteet ovat aika kovat suomalaisiin poliiseihin verrattuna. Suomessa tilanne voi kääntyä vielä todella pahaksi viranomaisten lepsuilun takia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4367
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      111
      4189
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      41
      4090
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      66
      3947
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3374
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3269
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3241
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1592
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1130
    Aihe