Opiskelun ihanuutta

Berliinissä

Maahanmuuttajien tekemät rikokset huolestuttavat Berliinissä

Musliminuoret ottavat Berliinissä poliisin kanssa yhteen katujen herruudesta. Tuomarit syyttävät päättäjiä ongelman vähättelystä ja vaativat ulkomaalaisia hyväksymään saksalaisen järjestyksen.

Berliinin sisäministeriön pitkään julkisuudelta varjeleman tilaston mukaan katuryöstöihin syyllistyneistä nuorista 80 prosenttia on maahanmuuttajaperheistä. Joka kolmas alle 18-vuotias turkkilaispoika on joutunut poliisin kirjoihin.

Berliiniläiset tuomarit kertoivat haastattelussa kouluista, joissa muslimipojat sättivät saksalaisia "sianlihan mässääjiksi" ja "paskakristityiksi" ja joissa saksalaisten koulutovereiden ei sallita käyttää edes sama ulko-ovea muslimien kanssa.

Kaikki jengien rikokset eivät tule tuomareiden mukaan poliisin tietoon koska uhrit pelkäävät kostoa. Jengit varastavat uhreiltaan koululaispassin saadakseen selville uhrinsa kotiosoitteen ja uhkaavat tulla "kotikäynnille", jos tapahtuneesta kerrotaan poliisille.

http://www.kaleva.fi/plus/index.cfm?j=620017

1

401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maahanmuuttajille

      Saksassa on alettu tarjoamaan ilmaisia saksankielen kursseja maahanmuuttajille vasta pari vuotta sitten. Siitäkin huolimatta, että siellä on varttumassa jo maahanmuuttajien kolmas sukupolvi. Kun vahemmat ja isovanhemmatkaan eivät kieltä ole koskaan oppineet kunnolla hallitsemaan, eivät he ole menestyneet opinnoissa (saksan koulutusjärjestelmä kun on mitä on), on jäänyt paremmat työt ja palkat vain haaveiksi ja kokonainen kulttuuri on syrjäytynyt valtaväestöstä. Ei mikään ihme, jos 3. polvi voi pahoin.

      2. Maailmansodan jälkeen Saksaan tarvittiin kipeästi työvoimaa jälleenrakennukseen ja sitä houkuteltiin ihan virallisesti mm Turkista. Sitten 70-luvun alussa tultiin tulokseen, että Saksa on nyt jälleenrakennettu, eikä ulkomaisten työläisten työlupia enää uusittu. Ne ulkomaalaiset, jotka päätöksen aikaan olivat Saksassa päättivät pääasiassa sinne jäädä, vaikka laitonta se olikin, koska heidän perheensä (joissain tapauksissa suvun, jos lähtömaan elintaso ei ollut kummoinen) elatus oli kiinni Saksasta saaduista palkoista.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen Yrittäjät täräyttää: Sunnuntain tuplapalkka pois lomat lyhyemmiksi ja arkipyhät palkattomiksi

      Edunvalvontajärjestö Suomen Yrittäjät esittää muun muassa sunnuntain tuplapalkan lakisääteisyyden poistamista ja arkipyh
      Maailman menoa
      242
      2040
    2. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      84
      1228
    3. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      90
      1057
    4. Jani Wickholm on kuollut

      Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1045
    5. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      123
      850
    6. J-mies, miten voit olla niin varma siitä

      että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp
      Ikävä
      87
      847
    7. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      101
      809
    8. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      119
      764
    9. Alan pikkuhiljaa olemaan sinut

      sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante
      Sinkut
      124
      716
    10. Pohjola talo

      Kuka arvaa lähimmäs miten nopeasti tulee konkurssi uusilla yrittäjillä
      Kuhmo
      23
      701
    Aihe