Nainen, joka on joskus ollut fyysiseltä olemukseltaan mies (transseksuaalinen nainen), on hormoni- ja kirurgisten hoitojen jälkeen nainen. Hänellä ei näin ollen ole mitään tarpeita "mennä läpi", sen enempää kuin muillakaan naisilla. Jos joku sitten näkee hänessä miehen, on kyse väärinkäsityksestä. Geneettistäkin naista voidaan luulla mieheksi.
Voidaanko edes puhua läpimenosta?
20
2763
Vastaukset
- ..........................
transsukupuolinen nainen ei voi synnyttää lasta
tulevaisuudessa sekin saattaa olla mahdollista- höp
Kiinalainen kirurgi etsi muistaakseni koekaniinia leikkaukseen joka mahdollistaisi synnyttämisen myös transnaisille.. :)
- ....
"transsukupuolinen nainen ei voi synnyttää lasta"
Ei niin. Sama tosin koskee myös joitakin ei-transsukupuolisia naisia.
"tulevaisuudessa sekin saattaa olla mahdollista"
Saa nähdä. Toivottavasti. Hoitojen kehitys on aina hyvä asia, ja edistystä onkin tapahtunut erityisesti kirurgian puolella. - ....
höp kirjoitti:
Kiinalainen kirurgi etsi muistaakseni koekaniinia leikkaukseen joka mahdollistaisi synnyttämisen myös transnaisille.. :)
"Kiinalainen kirurgi etsi muistaakseni koekaniinia leikkaukseen joka mahdollistaisi synnyttämisen myös transnaisille.."
Jo natsisaksalaiset lääkärit tekivät tämäntyyppisiä kokeita, eli biologisille miehille annettiin naisen sukuelimet. Tosin kyseiset henkilöt (jotka eivät tietenkään olleet transsukupuolisia) menehtyivät pian: elimistö kuin on oikukas vieraiden elimien suhteen. - edistyy!
hassutelko kirjoitti:
kohtujenne kanssa. höh!
Kyllähän ennen ensimmäistä sydämensiirtoakin epäiltiin koko juttua. Nyt sydämensiirrot ja monimutkaisemmatkin siirtoleikkaukset ovat suomessakin rutiinia. Kyllä moni nuori TS haluaisi olla aito äiti, vaikka lain mukaan nykyisin pitääkin olla steriili. Tulevaisuudessa kohtu voi olla oma elin uudella solutekniikalla.
- esimerkiks
edistyy! kirjoitti:
Kyllähän ennen ensimmäistä sydämensiirtoakin epäiltiin koko juttua. Nyt sydämensiirrot ja monimutkaisemmatkin siirtoleikkaukset ovat suomessakin rutiinia. Kyllä moni nuori TS haluaisi olla aito äiti, vaikka lain mukaan nykyisin pitääkin olla steriili. Tulevaisuudessa kohtu voi olla oma elin uudella solutekniikalla.
pohjois-koreassa pääsi parvi lentäviä lehmiä karkuun viime keväänä yhdeltä kim il jongin koetilalta. sittemmin niitä on nähty mm. google earthilla soworzkistanin aurinkoisilla ylämailla laiduntamassa. epäillään, että muutema olis jopa tiineenä. tämäkään homma ei ole yleisessä tiedossa mutta tietenkin taivahan tosi silti. kun kerran netistä voi homman tarkistaa, nin uskottavahan se on. kehitys kehittyy.
- kiinasta
esimerkiks kirjoitti:
pohjois-koreassa pääsi parvi lentäviä lehmiä karkuun viime keväänä yhdeltä kim il jongin koetilalta. sittemmin niitä on nähty mm. google earthilla soworzkistanin aurinkoisilla ylämailla laiduntamassa. epäillään, että muutema olis jopa tiineenä. tämäkään homma ei ole yleisessä tiedossa mutta tietenkin taivahan tosi silti. kun kerran netistä voi homman tarkistaa, nin uskottavahan se on. kehitys kehittyy.
http://china.org.cn/english/2002/May/33452.htm
aikoo saattaa vapaaehtoisia miehiä raskaaksi kehittämällään menetelmällä - Like a LadY
Luultavasti lapsia kasvatetetaan elätyslioksessa koneiden avulla, kuin ennen siirtokohdussa.
- Like a LadY
kiinasta kirjoitti:
http://china.org.cn/english/2002/May/33452.htm
aikoo saattaa vapaaehtoisia miehiä raskaaksi kehittämällään menetelmälläMutta mie luulemma, ettei vielä pitkään, pitkään aikaan. Ei edes keinohedelmöityksellä. * Ovatko ketjun keskustelijat edes tajunneet kuinka monimutkainen prosessi on lapsen sikiäminen, saati sitten synnyttäminen. * Jos "luojalta" kesti useampi 100 miljoona vuotta kehittää edes nisäkäslaji, niin onnistuisiko kirurgi edes sadassa vuodessa. Toivoa vain sopii, mutta luultavammin kyse on vain turhasta haavekuvasta. :(
- realismus
Like a LadY kirjoitti:
Mutta mie luulemma, ettei vielä pitkään, pitkään aikaan. Ei edes keinohedelmöityksellä. * Ovatko ketjun keskustelijat edes tajunneet kuinka monimutkainen prosessi on lapsen sikiäminen, saati sitten synnyttäminen. * Jos "luojalta" kesti useampi 100 miljoona vuotta kehittää edes nisäkäslaji, niin onnistuisiko kirurgi edes sadassa vuodessa. Toivoa vain sopii, mutta luultavammin kyse on vain turhasta haavekuvasta. :(
Mutta turha kuvitella että kukaan täällä kirjoittavista pääsee lasta synnyttämään. Hyvällä tuurilla ei kuolla vanhuuteen tuota uutista kuulemaan.
- tyttöseksi
kun saisi edes kuukautiset...
- ja taas menee lujaa...
tyttöseksi kirjoitti:
kun saisi edes kuukautiset...
Voi luoja tollasia yököttäviä wannabetyttö-äijiä...
- yhtään!
tyttöseksi kirjoitti:
kun saisi edes kuukautiset...
Minua ei kiinnosta saada kuukautisia. Niin moni luomunainen valittaa niistä minullekin, joten miksi sellaista vaivaa haluaisi itselleen. Voihan niitä kuukautissuojia käyttää ilman vuotojakin jos se niin kovin kiinnostaa. Jollain "sopivalla" lääkityksellä saa muutaman päivän päänsärynkin jos on masokisti.
- negatiivi-realisti
realismus kirjoitti:
Mutta turha kuvitella että kukaan täällä kirjoittavista pääsee lasta synnyttämään. Hyvällä tuurilla ei kuolla vanhuuteen tuota uutista kuulemaan.
Voisihan tuo olla sitten joskus mahdollista, mutta mietinpä vaan.. Biologisten naisten lantio on kuitenkin leveämpi sekä "joustava" toisin kuin biologisten miesten. Mitenköhän sikiö siitä pääsisi läpi..? (Tosin eihän se ole ainoa keino synnyttää)
Toivottavasti meitä ftm-ihmisiäkin joskus muistettaisiin. Olisi se kiva saada EDES toimiva alapää. - RedSonja
negatiivi-realisti kirjoitti:
Voisihan tuo olla sitten joskus mahdollista, mutta mietinpä vaan.. Biologisten naisten lantio on kuitenkin leveämpi sekä "joustava" toisin kuin biologisten miesten. Mitenköhän sikiö siitä pääsisi läpi..? (Tosin eihän se ole ainoa keino synnyttää)
Toivottavasti meitä ftm-ihmisiäkin joskus muistettaisiin. Olisi se kiva saada EDES toimiva alapää.Ihan pieni biologian oppitunti, sikiöitä ei synnytetä vaan lapsia! Parempi ettet ainakaan sinä niitä lapsia rupea yrittämään tähän maailmaan.
- PastoriSaari
ja taas menee lujaa... kirjoitti:
Voi luoja tollasia yököttäviä wannabetyttö-äijiä...
Jeps, ja voi luoja tollasia yököttäviä suvaitsemattomia kusipäitä!
- Didii...
Jep. Huvittaa joskus tälläkin palstalla "transbongarien" hehkutukset joistain kuvista, että "heti huomaa, että on mies".
Jos transbongarille näyttäisi vaikka prinsessa Stephanien kuvaa ja sanois, että hän on transseksuaali niin johan kuulisi samaisen kommentin, että heti näkee, ettei ole biologinen nainen, leveet hartiat ja olematon lantio.
http://www2.bunte.t-online.de/dyn/c/43/93/23/4393230,tid=d.jpg
http://www.theage.com.au/ffximage/2005/04/06/rain7_gallery__550x405.jpg
Moni biologinen nainen omaa matalan äänen tai maskuliinisen vartalon, ei se läpimeno yksin niistä ole kiinni. Tosiasiassa harva "epäilee" ketään transseksuaaliksi, luultavasti vain ajattelee, että olipa tuolla naisella matala ääni tai isot kädet.
Itse olen biologinen mies, en transseksuaali ja suurin osa naisista on fyysisesti minua suurempi ja isolla osalla naisista on suurempi käsikin kuin minulla, kengän kokokin on 38. Silti kukaan ei ole koskaan epäillyt minua naisesta mieheksi transseksuaaliksi, hyvin olen piskuisena mennyt "läpi" miehenä :D
Maailmassa on piskuisia miehiä sekä isoluisia naisia, ei se koko tai fyysinen olemus miestä tai naista tee. Jotkin muut asiat antavat ihmisestä maskuliinisen tai feminiinisen kuvan.- joku vaan
Nämä "transbongarit" ovat yleensä miehiä, jotka koittavat epätoivoisssaan etsiä jokaisesta naisesta jotain merkkejä miehisyydestä. Ilmeisesti etteivät vain vahingossakaan "erehtyisi" kohteesta, pelkäävät ilmeisesti niin kovasti omaa piilevää homouttaan, että naisen täytyy olla 110 prosenttisesti nainen, jos aikovat olla tekemisissä moisen kanssa.
Vai onko täällä koskaan kukaan esitellyt miesten kuvia ja ihmetellyt, että ihan selvä nainenhan tuossa?
Eli pienikokoiset miehet saavat olla ihan rauhassa miehiä. Korkeintaan homoksi epäillään jos ovat jotenkin "naisellisia".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399097Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737784Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605408William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542292Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62069Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821698Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191646Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921381Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4341310Stefusika räkättää
kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä801186