mihin se pitää laittaa ja miten ja voiko sitä käyttää uidessa? onko jotain "riskejä" jos käyttää esim. pari viikkoa etelän matkan aikana?
tamponin käyttö?
2
424
Vastaukset
- hillman.
Luepa esim. tämä Tampaxin ohje:
http://www.fi.tampax.com/howtouse.php
Muitakin tamponimerkkejä on olemassa, mutta niitä käytetään suunnilleen samalla tavalla kuin Tampaxiakin. On myös sellaisia tamponeja, joissa ei ole asetinputkea ja monet naiset pitävät niistä enemmän. Kokeilemalla löydät itsellesi sopivan. Pakkauksissa on ohjeet.
Riskejä tamponien käytössä on lähinnä silloin, jos ei vaihda sitä tarpeeksi usein. - ja vähän muustakin
Tamponi laitetaan sisälle emättimeen, niin syvälle, että se ei tunnu. Asettimellisessa (tampaxissa) on mukana ohjeet, muissa tamponeissa yhdellä sormella työnnetään tamponia niin että sormi on sorminiveleen asti emättimessä sisällä. Kun liikut yms, tamponin ei pitäisi tuntua ollenkaan, jos se hankaa se on liian alhaalla.
Tamponi pitää vaihtaa riittävän usein, koska varsinkin jos vuoto on niukkaa eikä tamponi kastu kunnolla, se toimii elatusalustana bakteereille ja voi aiheuttaa toksisen shokkisyndrooman (TSS), joka on vaarallinen, mutta erittäin harvinainen tila. Runsaan vuodon aikana riski on pieni, koska kuukautisveri on itsessään antibakteerista, silloin vaihtovälin määrää lähinnä tamponin imukyky.
Jos uit, erityisesti uima-altaissa, vaihda tamponi aina kun tulet uimasta. Tamponi on hyvä elatusalusta bakteereille ja allasvedessä on melko paljon ihmiskehon bakteereita.
Silikoninen kuukuppi voisi olla etelänmatkaa ajatellen helpompi vaihtoehto. Siinä on huomattavasti pidempi vaihtoväli, TSS ei ole riski eikä siitä jää roikkumaan narua kehon ulkopuolelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2462219- 1921684
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä471319Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501035- 41826
- 14810
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31790Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25766Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21760Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647