kuinka nopeasti revia-niminen lääke alkaa vaikuttamaan..???
revia!
tyttö...
10811
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kts. kohta 5.2.
http://www.bmsfinland.com/filer/revia.html
Revia on yksi parhaista lääkkeistä alkoholimin hoidossa (= apteekkareille).
niin mä vähä aattelinki ettei kunnon alkoholistille revia auta. no onko olemas MITÄÄ lääkettä, joka auttaas ihan oikeastikin juopolle joka on juonu viimeset 15 vuotta ja jonka tahto lopettamiseen ei oo kovin suuri....
Revia poistaa alkoholin aiheuttaman hyvänolon tunteen.
Alkoholisti ei kuitenkaan enään pitkään aikaan ole saanut alkoholista hyvänolon tunnetta, päinvastoin.
Revia siis auttaa ns. normaalia ihmistä ymmärtämään, miltä juominen alkoholistista tuntuu. Tällä kun juominen on sitä yhtä ja samaa, ilman mitään suuria nousuja, mutta silti on vain pakko juoda.
Alkoholi on ainoa toimiva lääke alkoholismiin, jonkin aikaa. Pitkään juotuna se kääntyy sitten käyttäjäänsä vastaan, kuten moni muukin lääke.
Käytetyin ja samalla vaarallisin lääke alkoholismin hoidossa ovat benzodiazebiinit. Näitä pameja vastuuttomat lääkärit "määräävät" alkoholisoituneille ihmisille muitta mutkitta, ja tekevät heistä samalla sekoilevia sekakäyttäjiä.
Jos alkoholistilla ei ole omaa halua lopettaa juomistaan, ei siinä ole oikeastaan paljoakaan tehtävissä.
Joskus joissain harvoissa tapauksissa, on halu raitistumiseen syntynyt alkoholistin hoitojakson aikana. Eli kun sairas ihminen huomaa, ettei olekaan yksin, saattaa hänelle syntyä halu jatkaa raitista elämää, esim vartaistukea hakien muilta raitistuneilta alkoholisteilta.
Lääkäreiden mukaan hoitovaikutus perustuu siihen, että vie mukavan nousuhumalan tunteen pois.
Itse kokeiltuna asia ei haitannut juurikaan. Se oikea humala tulee kuitenkin.
Viinan juomisen liittyy niin monta muutakin kuin joku nousuhumala:
Pullon korkkaus kylmän juoman kaataminen lasiin, jääpalojen mukava kimaltelu viskin seassa. Samaistuminen johonkin tv-sankariin, joka ottaa paukun selvitettyään sarjamurhan.
Vähän samanlaisia asioita kuin tupakoitsijoilla. Heillähän monella tupakan polttaminen on tapa, pitää keksiä käsille tekemistä (nikotiiniriippuvuuden lisäksi) Itse en onneksi polta, mutta olken kuullut.
Eli Revia saattaa auttaa, mutta minua alkoholista tykkäävää tapajuoppoa se ei saanut lopettamaan.
Pareminkin tekee apteekkarit ja lääkärit onnellisiksi.
Kun vahvasti alkoholisoitunut pystyy juomaan Sinolit, Lasolit, hajuvedet ja pesuaineetkin, niin ei siinä Reviat ja Antabukset jarruttele yhtään, kun takana pitää olla omaa tahtoakin.
Raittiuspillereitä ei ole keksitty.
Niin, aina lähdetään oletuksesta että vasta kunnon rapajuoppo tarvitsee hoitoa. En minäkään hae viinasta useinkaan nousuhumalaa, haen vain humalaa ja unohdusta.
Revia on askel oikealle tielle. Täysraittiutta en edes kannata, näkyy olevan liikaa sivuvaikutuksia jos juoppo alkaa kuivistelemaan. Mutta jos alkoholiin suhtauduttaisiin vähän asiapitoisemmin tunteiden sijaan, voisi monikin juoppouteen taipuvainen ihminen saada estettyä liiallisen pämppäämisensä pitkällä tähtäimellä nimenomaan tällaisilla tuotteilla.
Monethan alkavat popsimaan asperiinia ja ties mitä yskänlääkkeitä ja jopa flunssapiikkejä otetaan heti kun vähän lämpöä ilmaantuu tai siis kaiken varaltakin. Vaikkakin flunssaankin voi kuolla sitä vastaan varaudutaan ja sitä hoidetaan niin tauti se holismikin on.
Ennaltaehkäisy kunniaan.
joka annettaisiaan lapsille jo neuvolavaiheessa. Sitä sitten vahvistettaisiin kouluaikana. Olisi reviaa elimistössä jos ja kun se pentu sitten ensimmäosen kerran ottaa alkomahoolia. Jäisi se hiphei -nousuhumala kokematta. Sillä voisi olla pitkässä juoksussa vaikutusta kansamme alkoholinkäyttöön.
Ei se nyt ihan noin menisi. Itse olen syönyt myös Reviaa, mutta ei niitä kauan jaksa popsia, koska juomisessa ei ole mitään järkeä, jos mielihyvään vaikutetaan. No mitä järkeä juomisessa tai mielihyvän tappamisessa on? Ei yhtään mitään:) Tutkimusten mukaan lääkkeet kuten Revia, ovat yhtä tyhjän kanssa, jos niitä käytetään ilman terapiaa. Ja kunnollisessa terapiassa ne ovat taas yhtä tyhjän kanssa. Näillä lääkkeillä lepytetään lääkäreitä ja lääketeollisuutta. Rahhoo tuloo ja alkoholisti ostaa pillereitä, kun kuulemma samalla voi juoda viinaa. Hyvin ymmärrettävää. Kertokaahan hyvät ihmiset omia Revia kokemuksianne. Onko jonkun juova elämä muuttunut Revian jälkeen pitempi aikaisesti?
Väkiluku kääntyisi laskuun kun lisääntymisen perus edellytys on estoja poistava hiprakka.