Kertokaas maksasairaan koiran kotiruoka-valiosta? Kun ne eläinlääkärin nappulat maksaa AIVAN kamalan paljon..
Maksasairaus ja ruokavalio
Appuu
411725
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olen tällaisen netistä löytyneen ohjeen joskus kopioinut itselleni talteen. Huomioi se, että kaikille maksasairaille ei käy naudan- eikä sianjauhelihakaan, vaan lihana kanaa ja lisäksi kalaa.
"Maksasairaandieetti
Makaroonia, riisiä, raejuustoa, rahkaa, piimää, puuroja, perunaa, porkkanaa, keitettyjä vihanneksia, kanan tai kalkkunan lihaa sillointällöin. Siis paljon hiilihydraatteja ja vähän rasvaa. Ruokaöljyä voi lorauttaa ruuan sekaan pikkuisen.
B-vitamiinia tukemaan maksan toimintaa.
Syötän omalle koiralleni, jolla todettu lievästi koholla olevat maksa-arvot seuraavaa :
Kotiruokinta 2x/pv. Hiilareina riisiä, kaura-tai moniviljapuuroa tai pastaa. Joskus hiukan perunaa ja välillä vihanneksia soseena tai raasteena. Proteiinina vähärasvainen jauheliha, kananmuna, keitetty kana, raejuusto, juusto tai kala. Proteiinin määrä suhteessa hiilareihin on n. 1/4.
Lisänä Aptus Citro-Oska -jauhe, B-vitamiini, valkosipuli, välillä c-vitamiini, auringonkukkaöljyä pieni loraus.
Koirallani ei siis ole mitään oireita, arvojen nousu vain havaittiin normaaleissa kontrollinäytteissä. Koira voi erinomaisesti.
Tämä ruokavalio on mukailtu versio Elt Mairi Speetin ruokintasuosituksesta maksasairautta sairastavalle koiralle.
Nivelvikaiselle ei käy näistä mainittuista suuremmassa määrin paprika eikä peruna"
..ohjeesta! Meillä kans koira voi ihan ok, mut arvot "hieman" koholla!
määristä. Koira-tyttöni painaa noin 25kg, liikuntaa ei ole hillittömästi, päivittäin lenkit kuitenkin. Kuinka paljon, millaisia määriä antamaasi ruokavaliota voisin koiralleni antaa?
Vilja ja peruna itsessään eivät koiran suolistolle hyvä, sulavuus ja koiran kyky käyttää sokereita eri kuin ihmisen. Porkkana hyvä vaikka hiilihydraattia siinä. Muut vihreät ok..