S60 pakki takeltelee

S60

Volvossani (S 60,vm. 2001,60 tkm,manuaali)peruutusvaihde ei mene aina päälle takeltelematta vaan valitsin on käytettävä ensin vitosella ja sieltä sitten pakille. Kun valitsin siirretään pakille, niin sieltä ei kuulu "rutinaa", vaan se tuntuu vain jäykältä. Toisinaan pakki menee aivan normaalisti päälle. Muut vaihteet tuntuvat menevän päälle normaalisti. Autossa on spaceball-vaihdekeppi. Mainitsin asiasta merkkihuollossa, mutta siellä todettiin, että pakki voi olla joskus jäykähkö, koska vaihteiden ohjaus hoidetaan vaijerin välityksellä. Onko kenelläkään muulla vastaavia kokemuksia. Kiitos jo etukäteen asiallisista kommenteista.

10

4633

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Petri

      V70 D5, vm.02, 30tkm. Samaa vikaa, esiintyi alussa vain pakilla ja oireet oli täsmälleen kuten mainitsit. Pikkuhiljaa meni huonommaksi ja huollossa epäilivät kytkimen takertelevan kytkinakselilla ja siksi irroittavan huonosti. Ottivat laatikon pois ja puhdistivat/rasvasivat akselia sillä seurauksella että nyt toimii vielä huonommin kuin ennen. Välillä on joutunut koneen sammuttamaan saadakseen pakin päälle. Samoin ongelmia on nyt myös muilla vaihteilla kuin pelkästään pakilla.
      Volvon mukaan joitakin vaihteistoja on jouduttu em. ongelmien vuoksi vaihtamaan ja niinpä minunkín autoni saa pian uuden vaihteiston.

      • MM

        Näkyy olevan volvo sutta ja sekundaa jos noin uusiin pirsseihin pitää vaihtaa jo laatikko! No pysyypähän mieli virkeänä!


    • L.T.

      Itselläni ei ole S60...mutta vastaavassa tilanteessa olen työntänyt vaihdekeppiä pakille, samalla nostanut kytkintä aivan varovasti. Kun kytkintä nostetaan hieman niin tietyssä vaiheessa siellä rattaat osuvat kohdalleen ja pakki menee hyvinkin päälle. Kokeile josko tuosta apua?

    • keke

      Se on ihan normaalia, että rattaat suuntaa vaihtaessa ei aina heti osu paikalleen.
      Sen kyllä autolla jonkunverran ajaneet tietää!

      • HEHE HEhEH HEHE

        S60 lähtee kuin hauki rannasta !!!


    • volvo fani

      Onko auto ulkomaantuontia, näissä on ollut paljon vaihteistovikoja.

      • urpot1

        Ei tietenkään, ne tehdään Nakkilassa..


    • bona1

      juuu

      • Samih

        Automaatit
        Autotohtori -tarkastetut
        Autovideot
        Avoautot
        Avolavat
        Coupét
        Dieselit
        Farmarit
        Ford USA
        Halpikset
        Jenkit
        Katsotuimmat
        Kilpa-ajoneuvot
        Klassikot
        Kunnostettavat Avautuu uuteen ikkunaan
        Loistoautot
        Maasturit
        Museoautot
        Nelivedot
        Ostetaan autoja
        Pakettiautot
        Projektit
        Sport-autot
        Suosituimmat automerkit
        Takuuvaihdokit
        Tarjoukset
        Tax free
        Tila-autot
        Tuning-autot
        Turbot
        Vaihdetaan
        Vähän ajetut
        Vähäpäästöiset


    • wernerska

      S60 kymppisissä joilla on ajettu noin 80 000 km ja tuotu ulkomailta on ollut paljon kytkinvikoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      67
      12090
    2. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      72
      5178
    3. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      298
      3196
    4. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      197
      3120
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      137
      2280
    6. Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?

      Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo
      Tv-sarjat
      22
      1487
    7. Tyhmä persuväite = köyhä argumentti

      Väite, että vasemmistopuolueita äänestäisivät vain “köyhät, tapatyöttömät tai heikoilla lahjoilla varustetut”, kertoo en
      Maailman menoa
      30
      1478
    8. Kirjoita

      … jotakin minkä vain kaivattusi tietää
      Ikävä
      102
      1442
    9. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      51
      1423
    10. 40 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke

      Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.
      Maailman menoa
      234
      1394
    Aihe