EI SIJAA KRITIIKILLE

ei_saa_arvostella

Jos millä muulla tahansa palstalla kritisoi huonoa palvelua tai laatua tai tuotteen kestävyyttä tai käytettävyyttä tai ulkonäköä tai pulmaa tai ongelmaa tai hintaa niin vähintäänkin kaikki kilpailijat muut kaikki muut alan ammattilaiset pitävät huolen että huono tuote tai huono suunnittelu haukutaan maan rakoon.

Arkkitehti alan kehittymättömyyden paljastaa minusta hyvin tämä asia, onko kuinka monta arkkitehdin suunnittelemaa kohdetta jonka muut arkkitehdit ovat samalla tavalla haukkuneet maan rakoon ?

6

1073

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • arxitehti

      "...kaikki muut alan ammattilaiset pitävät huolen että huono tuote tai huono suunnittelu haukutaan maan rakoon.... Arkkitehti alan kehittymättömyyden paljastaa minusta hyvin tämä asia, onko kuinka monta arkkitehdin suunnittelemaa kohdetta jonka muut arkkitehdit ovat samalla tavalla haukkuneet maan rakoon ?"


      Maan rakoon haukkuminen ei ole rakentavaa kritiikkiä. Onnistunut kritiikkii esittää aina jonkin parannusehdotuksen. Ammattilaiset eivät yleensä tällaiseen haukkumiseen ryhdy vaan esittävät kritiikkiä ja vaihtoehtoja.

      Normaalisti suunnitelmasta saa kritiikkiä ja hyviä ehdotuksia rakennuksensa parantamiseksi jo suunnitteluvaiheessa jolloin asialle vielä voi tehdä jotakin. Kun talo on rakennettu on muuttaminen jo kallista ja kritiikillä ei saada asiaan välttämättä enää muutosta. Toki valmista rakennustakin voi kritisoida.

      Rakentaminen herättää paljon tunteita ja hyvät valmiit rakennukset herättävät sekä kehuja että haukkuja.

    • ai ei vai??

      Paljonko olet seurannut sisäistä keskustelua esim. alan lehdistä, tai edes kahvipöytätasolla? Aivan oikein, et ollenkaan. Siksipä on hyvä mutu-pohjalta vedellä päättömiä kommentteja.

      Sitäpaitsi, mitä tulee tuohon kritiikittömyyteen, niin millä muulla alalla kustaan reippaasti omaan pakkiin? Tässä suhteessa alan sisäinen arkkitehtuurikeskustelu on hyvinkin rikasta, kun vertaa moneen muuhun kuppikuntaan.

    • paperiarkki

      Arkkitehdit noudattavat ammattikuntana samaa kirjoittamatonta sääntöä kuin kaikki muutkin ammattikunnat. Julkisuudessa ei puukoteta selkään eikä muutenkaan anneta tunteille valtaa. Se mitä puhutaan pienissä piireissä, kahvipöydissä ja loosheissa, on taas eri juttu.

    • Norman F

      Suomessa ei arkkitehdit kritisoi toistensa töitä muuten kuin selän takana. Ala on niin pieni, että arvostelijalta loppuu hyvin pian työt.

      Jos arvostelet vaikkapa jonkun YIT:n tai NCC:n suuren kerrostalokohteen maan rakoon vaikka Hesarissa, niin voit olla varma ettei siltä suunnalta enää yhteyttä oteta ja jos otetaan, niin soittaja on juristi.

      Tällä palstalla esiintyvään kritiikkiin ei viitsitä suhtautua vakavasti, koska 87,7% täällä olevasta "kritiikistä" on aivotonta provoilua.

      • arxitehti

        Kyllä rakennuksia ja rakennussuunnitelmia kritisoida saa, jopa lehdissä tai muussa mediassa. Ei tässä ole mitään ihmeellistä.

        Ihmettelen tuota pelonsekaista suhtautumistasi rakennusliikkeisiin, kyllä rakennusliikkeiden tuotteita saa kritisoida niinkuin mitä tahansa tuotetta, siinä ei ole mitään ihmeellistä. Jos tuotteessa on jotakin joka häiritsee niin kyllä sen saa sanoa ääneen tai kirjoittaa jonnekin.

        Eri asia on "maan rakoon" arvosteleminen tai ensimmäisessä viestissä mainittu maan rakoon haukkuminen. Näissä "haukkumisissa" mennään helposti epäasiallisuuksien puolelle ja sehän onkin jo toinen juttu.


    • yrittänytlaitettiin

      Kritiikkiä on turha harjoittaa, kun arvostelin erästä kunnianarvoisaa helsinkiläistä suunnittelutoimistoa nimellä, JA AIHEESTA, palautteeni poistettiin tältä foorumilta nopeasti.

      Koko elämänmuotomme kuristuu loppuun alati kiihtyvän kilpailun ja järkeä vailla olevan testosteronipitoisen tunnekuohun keskellä.

      Mitä tässä siis pienistä pentinmikoista valittamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      17
      5083
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      101
      2311
    3. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      135
      1998
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      48
      1868
    5. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1670
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1266
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      113
      925
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      841
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      303
      831
    10. Kaupungin yt

      Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l
      Äänekoski
      24
      654
    Aihe