Jos millä muulla tahansa palstalla kritisoi huonoa palvelua tai laatua tai tuotteen kestävyyttä tai käytettävyyttä tai ulkonäköä tai pulmaa tai ongelmaa tai hintaa niin vähintäänkin kaikki kilpailijat muut kaikki muut alan ammattilaiset pitävät huolen että huono tuote tai huono suunnittelu haukutaan maan rakoon.
Arkkitehti alan kehittymättömyyden paljastaa minusta hyvin tämä asia, onko kuinka monta arkkitehdin suunnittelemaa kohdetta jonka muut arkkitehdit ovat samalla tavalla haukkuneet maan rakoon ?
EI SIJAA KRITIIKILLE
6
1019
Vastaukset
- arxitehti
"...kaikki muut alan ammattilaiset pitävät huolen että huono tuote tai huono suunnittelu haukutaan maan rakoon.... Arkkitehti alan kehittymättömyyden paljastaa minusta hyvin tämä asia, onko kuinka monta arkkitehdin suunnittelemaa kohdetta jonka muut arkkitehdit ovat samalla tavalla haukkuneet maan rakoon ?"
Maan rakoon haukkuminen ei ole rakentavaa kritiikkiä. Onnistunut kritiikkii esittää aina jonkin parannusehdotuksen. Ammattilaiset eivät yleensä tällaiseen haukkumiseen ryhdy vaan esittävät kritiikkiä ja vaihtoehtoja.
Normaalisti suunnitelmasta saa kritiikkiä ja hyviä ehdotuksia rakennuksensa parantamiseksi jo suunnitteluvaiheessa jolloin asialle vielä voi tehdä jotakin. Kun talo on rakennettu on muuttaminen jo kallista ja kritiikillä ei saada asiaan välttämättä enää muutosta. Toki valmista rakennustakin voi kritisoida.
Rakentaminen herättää paljon tunteita ja hyvät valmiit rakennukset herättävät sekä kehuja että haukkuja. - ai ei vai??
Paljonko olet seurannut sisäistä keskustelua esim. alan lehdistä, tai edes kahvipöytätasolla? Aivan oikein, et ollenkaan. Siksipä on hyvä mutu-pohjalta vedellä päättömiä kommentteja.
Sitäpaitsi, mitä tulee tuohon kritiikittömyyteen, niin millä muulla alalla kustaan reippaasti omaan pakkiin? Tässä suhteessa alan sisäinen arkkitehtuurikeskustelu on hyvinkin rikasta, kun vertaa moneen muuhun kuppikuntaan. - paperiarkki
Arkkitehdit noudattavat ammattikuntana samaa kirjoittamatonta sääntöä kuin kaikki muutkin ammattikunnat. Julkisuudessa ei puukoteta selkään eikä muutenkaan anneta tunteille valtaa. Se mitä puhutaan pienissä piireissä, kahvipöydissä ja loosheissa, on taas eri juttu.
- Norman F
Suomessa ei arkkitehdit kritisoi toistensa töitä muuten kuin selän takana. Ala on niin pieni, että arvostelijalta loppuu hyvin pian työt.
Jos arvostelet vaikkapa jonkun YIT:n tai NCC:n suuren kerrostalokohteen maan rakoon vaikka Hesarissa, niin voit olla varma ettei siltä suunnalta enää yhteyttä oteta ja jos otetaan, niin soittaja on juristi.
Tällä palstalla esiintyvään kritiikkiin ei viitsitä suhtautua vakavasti, koska 87,7% täällä olevasta "kritiikistä" on aivotonta provoilua.- arxitehti
Kyllä rakennuksia ja rakennussuunnitelmia kritisoida saa, jopa lehdissä tai muussa mediassa. Ei tässä ole mitään ihmeellistä.
Ihmettelen tuota pelonsekaista suhtautumistasi rakennusliikkeisiin, kyllä rakennusliikkeiden tuotteita saa kritisoida niinkuin mitä tahansa tuotetta, siinä ei ole mitään ihmeellistä. Jos tuotteessa on jotakin joka häiritsee niin kyllä sen saa sanoa ääneen tai kirjoittaa jonnekin.
Eri asia on "maan rakoon" arvosteleminen tai ensimmäisessä viestissä mainittu maan rakoon haukkuminen. Näissä "haukkumisissa" mennään helposti epäasiallisuuksien puolelle ja sehän onkin jo toinen juttu.
- yrittänytlaitettiin
Kritiikkiä on turha harjoittaa, kun arvostelin erästä kunnianarvoisaa helsinkiläistä suunnittelutoimistoa nimellä, JA AIHEESTA, palautteeni poistettiin tältä foorumilta nopeasti.
Koko elämänmuotomme kuristuu loppuun alati kiihtyvän kilpailun ja järkeä vailla olevan testosteronipitoisen tunnekuohun keskellä.
Mitä tässä siis pienistä pentinmikoista valittamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1117124
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t334199törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/393675Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3981940- 321457
- 351438
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi621357Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121078Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1721055Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:111010