Eli pyydän asiallisia neuvoja, jotta osaan toimia oikein tilanteessani.
Taustani on se, että opiskelen iltakoulussa, en ole ollut ennen työttömänä, olen YTK jäsen, en ole asioinut "työkkärissä" koskaan, olen irtisanomisuhan alainen (siis jokunen meistä tulee lähtemään), saattaa olla että tarjotaan paketteja.
Miten edellisiin tulee suhtautua, eli olen kuullut muun muassa seuraavista ongelmista. Koska olen päivisin töissä mutta iltaisin koulussa (näyttötutkinto ammattioppilaitoksessa), niin voiko käydä niin, että työttömäksi jäädessäni minut tulkitaan opiskelijaksi? En kuitenkaan saa mitään opintokorvauksia, koska minähän olen työtön.
Jos minulle tarjotaan kultaista käden puristusta, vaikkapa 6 kk palkkaa, niin voiko käydä niin, että olisi parempi olla ottamatta mitään muuta, kuin vain, että minut irtisanotaan. Tällöinhän (jos en olisi opiskelija = keskeytän koulut) olisin työtön ja saisin kassasta ansiosidonnaista.
Jos oletetaan, että olen vain työtön, niin miten menetellään työkkärin kanssa, mitä papereita tarvitaan ja mitä siellä sanotaan, vai asioinko kirjeitse/e-maililla.
Kaikki neuvot otetaan kiitollisena vastaan, sillä tilanteeni on minulle täysin uusi, ja teen sen vuoksi helposti amatöörimokan asioitani hoitaessani.
Kaikki muu, mitä ikinä mieleen tulee asiaan liittyen, on tietysti tervetullutta tietoa. Tämä asia on varmasti ollut täällä sata kertaa, mutta en minulle tämä on siis uutta.
Irtisanomisuhkan alla
3
308
Vastaukset
- anni
Monet asiat riippuvat nyt opiskeluidesi luonteesta. Yleensä tutkintoon johtavat opinnot katsotaan päätoimiseksi opiskeluksi, jolloin saisit työttömäksi jäätyäsi opintotukea - et voi ilmoittautua työttömäksi, jos olet opiskelija. Toisinsanoen tässä tilanteessa et voi hakea työttömyyskorvausta, mutta opintotukea saat.
Jos opintosi luetaan sivutoimisiksi, voit ilmoittautua työttömäksi. Silloin saat ansiosidonnaista työttömyyspäivärahaa liitosta/kassasta.
Opintojesi laatu siis määrää. Tätä "päätoiminen/ei päätoiminen opiskelija" -asiaa kannattaa mennä kyselemään vaikka Kelasta jo nyt. Eli marssit vaan tiskille ja kysyt.
Käsittääkseni sinun kannattaa molemmissa tapauksissa ottaa vastaan tuo "kultainen kädenpuristus". Jos sinut lasketaan opiskelijaksi, tuo palkka tietysti vie opintotukesi tuolta ajalta ja sen ylikin - silti rahallisesti kannattaa. Miten raha-asiat sitten työttömänä menevät - kannattaa kysyä tätäkin Kelasta.
Jos joudut työttömäksi, sinun tulee ilmoittautua mahdollisimman pian irtisanomisilmoituksesi saatuasi työvoimatoimistoon. Soitat vaika, niin he kertovat, miten jatkossa menetellään. Eri toimistoissa on hiukan eri käytäntöjä.
Perusvinkki siis on, että kysymällä selviää. Tsemppiä!- Väärä...
...Opintojesi laatu siis määrää. Tätä "päätoiminen/ei päätoiminen opiskelija" -asiaa kannattaa mennä kyselemään vaikka Kelasta jo nyt. Eli marssit vaan tiskille ja kysyt...
Kela väärä paikka kysellä tuollaisia. Työkkäri ainut, joka voi ottaa asiaan kantaa. Vaan opiskeluasiat menevät aina työvoimatoimikunnan käsiteltäväksi ja ne taitavat olla aika arvaamattomia.
Pääsääntöisesti jos opiskelee tutkintoon johtavassa koulutuksessa ei ole oikeutettu työttömyyspäivärahaan (tai työmarkkinatukeen). Siinä ei ole ratkaisevaa se, saako opintoihin opintotukea vai ei.
Tässäkin kyllä pätee se, että jotkut työkkärit suhtautuvat hiukan eri tavoin asiaan. Olen törmännyt sellaiseen työkkäriin, joka on ottanut yksiselitteisen kannan asiaan: jos ei ole oikeus opintotukeen, on oikeus työttömyystukeen. Vaan tällainen on poikkeuksellista suhtautumista ja päätös menee kumoon, jos TE-keskuksen työttömyysturva-asiamies valittaa asiasta.
Jos olet kuitenkin opiskellut kokoaikaisen työn ohessa vähintään kahden vuoden ajan, niin silloin opiskelu yleensä katsotaan sivutoimiseksi ja työttömyystukeen on oikeus. - Edelliseen...
Väärä... kirjoitti:
...Opintojesi laatu siis määrää. Tätä "päätoiminen/ei päätoiminen opiskelija" -asiaa kannattaa mennä kyselemään vaikka Kelasta jo nyt. Eli marssit vaan tiskille ja kysyt...
Kela väärä paikka kysellä tuollaisia. Työkkäri ainut, joka voi ottaa asiaan kantaa. Vaan opiskeluasiat menevät aina työvoimatoimikunnan käsiteltäväksi ja ne taitavat olla aika arvaamattomia.
Pääsääntöisesti jos opiskelee tutkintoon johtavassa koulutuksessa ei ole oikeutettu työttömyyspäivärahaan (tai työmarkkinatukeen). Siinä ei ole ratkaisevaa se, saako opintoihin opintotukea vai ei.
Tässäkin kyllä pätee se, että jotkut työkkärit suhtautuvat hiukan eri tavoin asiaan. Olen törmännyt sellaiseen työkkäriin, joka on ottanut yksiselitteisen kannan asiaan: jos ei ole oikeus opintotukeen, on oikeus työttömyystukeen. Vaan tällainen on poikkeuksellista suhtautumista ja päätös menee kumoon, jos TE-keskuksen työttömyysturva-asiamies valittaa asiasta.
Jos olet kuitenkin opiskellut kokoaikaisen työn ohessa vähintään kahden vuoden ajan, niin silloin opiskelu yleensä katsotaan sivutoimiseksi ja työttömyystukeen on oikeus.Laitanpa tähän vielä työttömyysturvalain opiskelua koskevan pykälän.
...Työnhakijaa ei pidetä päätoimisena opiskelijana, jos opiskeluaikaisen vakiintuneen työssäolon tai yritystoiminnan harjoittamisen perusteella on ilmeistä, ettei opiskelu ole esteenä kokoaikaisen työn vastaanottamiselle...
Tässä vielä erikseen yksi momentti tuosta pykälästä erillistä selvennystä varten. Tuolla, että vakiintuneen työssäolon tai yritystoiminnan harjoittamisen perusteela on ilmeistä... tarkoitetaan sitä, että jos on kahden vuoden ajan opiskellut ja ollut työssä, niin sitten on ilmeistä, ettei opiskelu ole esteenä kokoaikaisen työn vastaanottamiselle.
Opiskelu
Päätoimisella opiskelijalla ei ole oikeutta työttömyysetuuteen. Rajoitus koskee myös päätoimisen opiskelun lomajaksoja.
Päätoimisina pidetään
1) opintoja, joiden tavoitteena on alemman tai ylemmän korkeakoulututkinnon tai ammattikorkeakoulututkinnon suorittaminen;
2) lukio-opintoja, kun niiden oppimäärän mukainen laajuus on yhteensä vähintään 75 kurssia; sisäoppilaitoksessa järjestetyt lukio-opinnot katsotaan kuitenkin aina päätoimisiksi; ja
3) ammatillisia ja muita opintoja, kun opintojen opintosuunnitelman mukainen laajuus on keskimäärin vähintään kolme opintoviikkoa opiskelukuukautta kohti, tai jollei opintojen laajuutta ole määritelty opintoviikkoina, opetusohjelman mukainen laajuus keskimäärin vähintään 25 viikkotuntia.
Henkilön aloittamaa muuta kuin edellä tarkoitettua opiskelua pidetään päätoimisena opiskeluna, jos opintojen vaatima työmäärä, ottaen huomioon opintojen opetussuunnitelman mukainen laajuus, opiskelun sitovuus, henkilön aikaisempi työssäolo ja aiemmin hankkima koulutus, on niin suuri, että se on esteenä kokoaikaisen työn vastaanottamiselle työmarkkinoilla yleisesti sovellettavin ehdoin.
7 §
Päätoimisen opiskelun päättyminen ja keskeytyminen
Päätoimisesti opiskelleen henkilön opiskelua pidetään päätoimisena siihen saakka, kun hän on todisteellisesti päättänyt opintonsa. Lukion tai perusopetuksen koko oppimäärää suorittavaa pidetään aina päätoimisena opiskelijana lukukauden päättymiseen saakka.
Työnhakijaa ei pidetä päätoimisena opiskelijana, jos opiskeluaikaisen vakiintuneen työssäolon tai yritystoiminnan harjoittamisen perusteella on ilmeistä, ettei opiskelu ole esteenä kokoaikaisen työn vastaanottamiselle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399126Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737846Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605503William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542316Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62076Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821717Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191659Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921396Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4391332Stefusika räkättää
kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä801199