Onko soutulaitteella soutu hyvää liikuntaa alaselälle? Salilla tulee treenattua, mutta alaselkä on kipeenä jatkuvasti ja muutamankerran vuodessa se on todella pahana.
Soutaminen?
11
5511
Vastaukset
- sambala
oletko harjoitellut liian suurilla painoilla tai väärät asennot,hyvä selkäharjoittelu on kun on lattialla nelinkontin ja nostaa vastakkaisia raajoja ylös kymmenen kertaa.
- aleksi-78
Sambala kuvaili parhaimman kuntouttavan alaselän vahvistusharjoituksen. Lisäisin siihen vielä sen, että otapa kyseinen harjoitus päivittäiseksi rutiiniksi. Alkuvaiheessa tee sen verran kuin jaksat, vaikka tuon kymmenen, mutta pyri tietenkin kasvattamaan määrää aina 20 asti. Ja tuo sarja vaikka kolmesti. Eli: nelinkontin ollessasi vasen käsi ja oikea jalka suoraksi samaan aikaan. Ideana on jännittää keskivartaloa samalla, pitää tasapainoinen asento ja antaa alaselän lihasten tehdä se työ. Katse suuntautuu suoraan alas. Ja sitten oikea käsi ja vasen jalka.
Soutaminen on erinomaista yläselän lihaksille, mutta alaselälle... siinä taitaa olla se ongelma, että väsyessään ihminen vetää taakkaa juuri alaselällä, koska ylemmistä lihaksista loppuu happi. Samasta syystä ihmiset nostavat erilaisia painavia esineitä maasta selkä pitkänä ja peppu pystyssä, koska eivät jaksa/viitsi kyykistyä ja nostaa tavaraa jaloillaan.
Huolehdi myös jalkojesi venyttelystä. Esim. pakaralihakset ovat kiinteässä yhteydessä alaselkään
- hoidettu
Tutkimusten mukaan soutajilla on paljon selkävaivoja. Jopa siis urheilusoutajilla. Joten ei se kovin tervettä voi olla vaikka olis millanen tekniikka...
Kannattais tutkailla onko lantion asennossa vikaa. Se on useimmilla syyllinen kipuihin...- ei vielä
ole kukaan keksinytkään.
Ettäkö lantion sennossa vikaa.
Ja nyt sitten taas keskukstelemaan: - hoidettu
ei vielä kirjoitti:
ole kukaan keksinytkään.
Ettäkö lantion sennossa vikaa.
Ja nyt sitten taas keskukstelemaan:Kuten tuossakin kirjassa kerrotaan, se lantion virheasento on hyvin yleistä:
http://www.vk-kustannus.com/selan_rakenne1.htm
Kirjoittajina suomalaiset huippuosaajat! - vinossahan se ;)
hoidettu kirjoitti:
Kuten tuossakin kirjassa kerrotaan, se lantion virheasento on hyvin yleistä:
http://www.vk-kustannus.com/selan_rakenne1.htm
Kirjoittajina suomalaiset huippuosaajat!Täytyy tähän väliin jotain heittää - ihan sama mitä - ettet ihan yksin joutuis keskustelemaan.
- huippuosaajia
hoidettu kirjoitti:
Kuten tuossakin kirjassa kerrotaan, se lantion virheasento on hyvin yleistä:
http://www.vk-kustannus.com/selan_rakenne1.htm
Kirjoittajina suomalaiset huippuosaajat!ole. Puuttuu Holma, Luoma, Timgren, Hänninen, Rasanen, Rintala.
- kirjoittaa
huippuosaajia kirjoitti:
ole. Puuttuu Holma, Luoma, Timgren, Hänninen, Rasanen, Rintala.
toiset tekee eli hoitaa
- hoitaa?
kirjoittaa kirjoitti:
toiset tekee eli hoitaa
Hoidettuko?
- siti
hoitaa? kirjoitti:
Hoidettuko?
Etsi sinua lähellä oleva hoitaja(sivuilta kansanlaakintaseura.fi) osaava Kalevalainen jäsenkorjaaja, niin saat apua. Info:www.pihtipudas.net/kuntositi
- Eve 38
Ovatko "korsettilihaksesi" kunnossa.
Eli vatsan syvät lihakset ensin kuntoon ja sen jälkeen vasta se "sixback".
Toinen voi olla väärät liikkeet.
Joku aika sitten tuli telkkarista ohjelma nuorista pojista (oliko muistaakseni jääkiekkoilijoita), joilla on viimevuosina selkäkivut lisääntyneet. Noh ratkaisuksi alettiin vahvistaa noita syviä vatsan lihaksia, joilla kivut lähtivät.
Täällä jumppaohjetta:
http://www.tuuli.net/kunto-ohjelmat/lihaskunto_vatsalihakset.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll1435284Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava1763807Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi473213Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut461913Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?
Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik401299Loimaan k-citymarketilla puukotus
Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun401207Martinan ex-rakas ulkoilutti Espanjassa koiraa.
No on hyvä asia, että heillä on kuitenkin hyvät välit, vaikka eroneet jo viimme syksynä.3191158Kunnanjohtaja haista sinä
Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei301111- 831056
Shokkitulos: venäläisten ja iranilaisten älykkyys keskimäärin korkeampi kuin suomalaisten
Kiina: 106.48 pistettä Iran: 104.80 pistettä Venäjä: 103.68 pistettä Suomi: 99.97 pistettä Ukraina: 95.66 pistettä255877