Onko soutulaitteella soutu hyvää liikuntaa alaselälle? Salilla tulee treenattua, mutta alaselkä on kipeenä jatkuvasti ja muutamankerran vuodessa se on todella pahana.
Soutaminen?
Paska selkä
115538
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
oletko harjoitellut liian suurilla painoilla tai väärät asennot,hyvä selkäharjoittelu on kun on lattialla nelinkontin ja nostaa vastakkaisia raajoja ylös kymmenen kertaa.
Sambala kuvaili parhaimman kuntouttavan alaselän vahvistusharjoituksen. Lisäisin siihen vielä sen, että otapa kyseinen harjoitus päivittäiseksi rutiiniksi. Alkuvaiheessa tee sen verran kuin jaksat, vaikka tuon kymmenen, mutta pyri tietenkin kasvattamaan määrää aina 20 asti. Ja tuo sarja vaikka kolmesti. Eli: nelinkontin ollessasi vasen käsi ja oikea jalka suoraksi samaan aikaan. Ideana on jännittää keskivartaloa samalla, pitää tasapainoinen asento ja antaa alaselän lihasten tehdä se työ. Katse suuntautuu suoraan alas. Ja sitten oikea käsi ja vasen jalka.
Soutaminen on erinomaista yläselän lihaksille, mutta alaselälle... siinä taitaa olla se ongelma, että väsyessään ihminen vetää taakkaa juuri alaselällä, koska ylemmistä lihaksista loppuu happi. Samasta syystä ihmiset nostavat erilaisia painavia esineitä maasta selkä pitkänä ja peppu pystyssä, koska eivät jaksa/viitsi kyykistyä ja nostaa tavaraa jaloillaan.
Huolehdi myös jalkojesi venyttelystä. Esim. pakaralihakset ovat kiinteässä yhteydessä alaselkään
Tutkimusten mukaan soutajilla on paljon selkävaivoja. Jopa siis urheilusoutajilla. Joten ei se kovin tervettä voi olla vaikka olis millanen tekniikka...
Kannattais tutkailla onko lantion asennossa vikaa. Se on useimmilla syyllinen kipuihin...
ole kukaan keksinytkään.
Ettäkö lantion sennossa vikaa.
Ja nyt sitten taas keskukstelemaan:
Kuten tuossakin kirjassa kerrotaan, se lantion virheasento on hyvin yleistä:
http://www.vk-kustannus.com/selan_rakenne1.htm
Kirjoittajina suomalaiset huippuosaajat!
Täytyy tähän väliin jotain heittää - ihan sama mitä - ettet ihan yksin joutuis keskustelemaan.
ole. Puuttuu Holma, Luoma, Timgren, Hänninen, Rasanen, Rintala.
toiset tekee eli hoitaa
Hoidettuko?
Etsi sinua lähellä oleva hoitaja(sivuilta kansanlaakintaseura.fi) osaava Kalevalainen jäsenkorjaaja, niin saat apua. Info:www.pihtipudas.net/kuntositi
Ovatko "korsettilihaksesi" kunnossa.
Eli vatsan syvät lihakset ensin kuntoon ja sen jälkeen vasta se "sixback".
Toinen voi olla väärät liikkeet.
Joku aika sitten tuli telkkarista ohjelma nuorista pojista (oliko muistaakseni jääkiekkoilijoita), joilla on viimevuosina selkäkivut lisääntyneet. Noh ratkaisuksi alettiin vahvistaa noita syviä vatsan lihaksia, joilla kivut lähtivät.
Täällä jumppaohjetta:
http://www.tuuli.net/kunto-ohjelmat/lihaskunto_vatsalihakset.htm