No niin, hovioikeus antoi just päätöksensä: Matti ei joudu lusimaan uudelleen vaan tuomio lieveni 57 tunniksi yhdyskuntapalvelua ja hän ei menetä ehdollista vapauttaankaan.
Tällaista se on julkkis-ressukan hyysäys yhteiskunnassamme. Jos itse taviksena olisin vastaavan tehnyt, häkki heilahtaisi, vaan Nykäsen osalta tuomariston miehet ovat olleet urheilun seuraajia ja naiset lääpällään Mattiin tai äidillisen hoivavietillisiä.
Kyllä, laki ja tuomiot on maassamme täysin vinksallaan, toinen tapaus joka sen osoittaa oli moniraiskaaja-murhaaja Ruumensaaren törkeän raiskauksen uusimisesta saama mitätön 2 vuoden kakku.
Nykänen vältti
5
861
Vastaukset
- Pahoinpitely vs kavallus
Maassamme toisen ihmisen vahingoittaminen on huomattavasti vähemmän rangaistavaa kuin valtiolta verojen pimittäminen tai yleensäkin rahan/materian varastaminen tai kavallus/petos.
Siis ehdonalaisessakin oleva hlö saa piestä toista hlö:ä ilman että joutuu kiven sisään.. USKOMATONTA HYYSÄYSTÄ !- tasapuolisesti??
Matti varmaan suorittaa yhdyskuntapalvelun Mervin luona.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200612135486324_uu.shtml
- molkki
harmi,no ei tarvi kauan ootella seuraavaa "vahinkoa" kuole jo perkeleen mitättömyys!
- Joe Joosua
Mervi Tapola varmaan saa nyrkistä jo tänä iltana. Ei tosin kiinnosta. Spurgupariskunnat tyypillisesti tappelevat muutenkin kaiken aikaa. Vankilassa tuollaiset paskat vain tuhlaavat rahaa, nytkin syyttäjä tuhlasi yhteiskunnan varoja nostamalla syytteen jonkun Mervi Tapolan kanteesta. Terve mies olisi sanonut että ei täällä mitään alkoholistien juttuja hoideta, sinä olet kaikista Seiskan jutuista päätellen sellainen joten painu takaisin äijäsi luo.
- hautaan!
Koko tuon luuseripoppoon seuraaminen kuvottaa. Saisivat juoda niin paan perusteellisesti, hutkia toisiaan, ja kerralla kuoliaaksi. Ei tulisi tippa linssiin. Jos on noin vähä-älyistä pienen lapsen keihtystasoa olevaa sakkia niin turha kuvitella että virheistään oppisivat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774672- 1801987
- 1311696
- 1481265
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161171- 351066
- 78963
- 52936
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78892- 4858