No niin, hovioikeus antoi just päätöksensä: Matti ei joudu lusimaan uudelleen vaan tuomio lieveni 57 tunniksi yhdyskuntapalvelua ja hän ei menetä ehdollista vapauttaankaan.
Tällaista se on julkkis-ressukan hyysäys yhteiskunnassamme. Jos itse taviksena olisin vastaavan tehnyt, häkki heilahtaisi, vaan Nykäsen osalta tuomariston miehet ovat olleet urheilun seuraajia ja naiset lääpällään Mattiin tai äidillisen hoivavietillisiä.
Kyllä, laki ja tuomiot on maassamme täysin vinksallaan, toinen tapaus joka sen osoittaa oli moniraiskaaja-murhaaja Ruumensaaren törkeän raiskauksen uusimisesta saama mitätön 2 vuoden kakku.
Nykänen vältti
5
956
Vastaukset
- Pahoinpitely vs kavallus
Maassamme toisen ihmisen vahingoittaminen on huomattavasti vähemmän rangaistavaa kuin valtiolta verojen pimittäminen tai yleensäkin rahan/materian varastaminen tai kavallus/petos.
Siis ehdonalaisessakin oleva hlö saa piestä toista hlö:ä ilman että joutuu kiven sisään.. USKOMATONTA HYYSÄYSTÄ !- tasapuolisesti??
Matti varmaan suorittaa yhdyskuntapalvelun Mervin luona.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200612135486324_uu.shtml
- molkki
harmi,no ei tarvi kauan ootella seuraavaa "vahinkoa" kuole jo perkeleen mitättömyys!
- Joe Joosua
Mervi Tapola varmaan saa nyrkistä jo tänä iltana. Ei tosin kiinnosta. Spurgupariskunnat tyypillisesti tappelevat muutenkin kaiken aikaa. Vankilassa tuollaiset paskat vain tuhlaavat rahaa, nytkin syyttäjä tuhlasi yhteiskunnan varoja nostamalla syytteen jonkun Mervi Tapolan kanteesta. Terve mies olisi sanonut että ei täällä mitään alkoholistien juttuja hoideta, sinä olet kaikista Seiskan jutuista päätellen sellainen joten painu takaisin äijäsi luo.
- hautaan!
Koko tuon luuseripoppoon seuraaminen kuvottaa. Saisivat juoda niin paan perusteellisesti, hutkia toisiaan, ja kerralla kuoliaaksi. Ei tulisi tippa linssiin. Jos on noin vähä-älyistä pienen lapsen keihtystasoa olevaa sakkia niin turha kuvitella että virheistään oppisivat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain27011679Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-13810960Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2366282Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2165133Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1583606- 1743518
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin532438Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3241944Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov101778Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161674