No niin, hovioikeus antoi just päätöksensä: Matti ei joudu lusimaan uudelleen vaan tuomio lieveni 57 tunniksi yhdyskuntapalvelua ja hän ei menetä ehdollista vapauttaankaan.
Tällaista se on julkkis-ressukan hyysäys yhteiskunnassamme. Jos itse taviksena olisin vastaavan tehnyt, häkki heilahtaisi, vaan Nykäsen osalta tuomariston miehet ovat olleet urheilun seuraajia ja naiset lääpällään Mattiin tai äidillisen hoivavietillisiä.
Kyllä, laki ja tuomiot on maassamme täysin vinksallaan, toinen tapaus joka sen osoittaa oli moniraiskaaja-murhaaja Ruumensaaren törkeän raiskauksen uusimisesta saama mitätön 2 vuoden kakku.
Nykänen vältti
5
927
Vastaukset
- Pahoinpitely vs kavallus
Maassamme toisen ihmisen vahingoittaminen on huomattavasti vähemmän rangaistavaa kuin valtiolta verojen pimittäminen tai yleensäkin rahan/materian varastaminen tai kavallus/petos.
Siis ehdonalaisessakin oleva hlö saa piestä toista hlö:ä ilman että joutuu kiven sisään.. USKOMATONTA HYYSÄYSTÄ !- tasapuolisesti??
Matti varmaan suorittaa yhdyskuntapalvelun Mervin luona.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200612135486324_uu.shtml
- molkki
harmi,no ei tarvi kauan ootella seuraavaa "vahinkoa" kuole jo perkeleen mitättömyys!
- Joe Joosua
Mervi Tapola varmaan saa nyrkistä jo tänä iltana. Ei tosin kiinnosta. Spurgupariskunnat tyypillisesti tappelevat muutenkin kaiken aikaa. Vankilassa tuollaiset paskat vain tuhlaavat rahaa, nytkin syyttäjä tuhlasi yhteiskunnan varoja nostamalla syytteen jonkun Mervi Tapolan kanteesta. Terve mies olisi sanonut että ei täällä mitään alkoholistien juttuja hoideta, sinä olet kaikista Seiskan jutuista päätellen sellainen joten painu takaisin äijäsi luo.
- hautaan!
Koko tuon luuseripoppoon seuraaminen kuvottaa. Saisivat juoda niin paan perusteellisesti, hutkia toisiaan, ja kerralla kuoliaaksi. Ei tulisi tippa linssiin. Jos on noin vähä-älyistä pienen lapsen keihtystasoa olevaa sakkia niin turha kuvitella että virheistään oppisivat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2497571Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1423981Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1182227Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy261677- 471520
- 331402
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3421214Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1411012Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!
Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä8973Milloin palaat
Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️23958