Mistä hankin edullisen Digiantennin jolla näkyisi kaikkikanavat pätkimättä ja pikselöitymättä. Antennivahvistin on joten sellaioen jossa pelkkä antenni.
Milestäni 59 euroo on jo liikaa kun olen joutunut jo hankkimaan kolme boxia ja kustannukset niistä jo yli 400euroo
antenni voisi olla vaan digi vastaanotton soveltuva
Mistä hankin edullisen Digiantennin jolla
4
467
Vastaukset
- Digiton
Antennin kannalta ei ole mitään merkitystä onko lähetys digi vai ana. Radioaallot ovat kummassakin tapauksessa ihan samanlaiset. Digilähetykset lähetetään UHF alueella, joten antennin pitää kattaa tämä alue.
Periaatteessa minkä isompi antenni (enemmän elementtejä) sitä voimakkaampi vahvistus ja parempi suuntaavuus. Toisaalta myös kalliimpi hinta. Asuinpaikasta riippuu sitten mikä on sopiva valinta. Jos antennivahvistin on ollut aiemmin tarpeellinen kannaattanee valita hieman isompi antenni.
Antenneja voi ostella vaikka netistä. (Esim. http://www.mediaplazashop.com/ ) Googlettamalla löytyy ... - boksia?
yhteen antenniin. Paras konsti on jakaa antennivahvistimella jossa 3 lähtöä. Jos ei 3 lähdöllä löydy, niin neljällä on.
- siis omakotitalo jossa 6 hu...
siis omakotitalo jossa 6 huonetta joista neljässä on tv. Teitenkin käytössä on antennivahvistin ja antenni haaroitin 6 delle rasialle. En haluaisi maksaa kalliita postimaksuja vaan hakea antennin itse, koska vielä on tulsosa lisää kuluja saamari boksienm hankinnan takia.
- vain antenneja
Kumma kun kansa kuvittelee että on olemassa jotain erityisiä digiantenneja. Vaan kun ei ole. Tää kaikki kuvitelma digiantenneista on vaan markkinamiesten luomaa harhaa kun halutaan saada vanhaa tuttua tavaraa kaupaksi uudella nimellä.
Siis antenni jonka tulet tarvitsemaan on aivan samanlainen kuin analogisellakin puolella. Siis toisinsanoen: joko erilliset VHF ja UHF antennit tai jos asut lähellä lähetysasemaa niin riittää laajakaistainen antenni joka kattaa sekä VHF että UHF alueen elikkä vastaanottaa kanavat 5-69.
Tarvitse tuota VHF aluetta tulevaisuudessa koska analogisilta vapautuvia taajuuksia otetaan digitv-käyttöön myös VHF-alueella. Näin kehottaa myös Digita säilyttämään vanhat VHF-antennit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754547Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093793Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1473509Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.411992Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1251064
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.136991- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847