Minulle määrätty vuotohäiriöihin primolut Nor 10mg.
Onko kokemuksia, minkalaisia sivuvaikutuksia kyseisellä lääkkeellä on vai onko niitä?
Onko kokemuksia, minkalaisia sivuvaikutuksia kyseisellä lääkkeellä on vai onko niitä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mulla ei ole ollut sivuvaikutuksia, ehkä hiukan päänsärkyä, ja seksi on maistunut paremmin.
Olen syönyt niitä vuodenkin yhteen soittoon, eikä mitään ihmeempiä oireita ole ollut.
Ai niin, lihosin muutaman kilon, mutten tiedä johtuiko niistä.
Minulle määrättiin myös kyseistä lääkettä vuotohäiriöihin,lähinnä tiputteluvuotoihin.Aloitin primolut"kuurin" ohjeiden mukaan.Kun kuukautiset tulivat,aloin vuotaa ja todella runsaasti.Runsaan vuodon kestettyä jo 2 viikkoa,eikä loppua ollut näkyvissä,jouduin menemään uudestaan lääkäriin.Vuoto saatiin loppumaan cyklocapronilla.Nyt tiputtelee taas ja vähän hirvittää aloittaa primolutin käyttö uudestaan. Gynelogilla käynti maksaa noin 200 euroa,joten ei alvariinsa viitsis sielläkään ravata.
En ole huomannut sivuvaikutuksia.
syödä Primolutia, koska en saanut aikaa gynekologille.
Noin vuosi sitten kaavinta kohdun limakalvon liikakasvun takia, pari kierrosta Primolutia ja kesällä parit luonnolliset kuukautiset.
Nyt niitä ei ole ollut sitten elokuun, sain päähäni ehkäistä kohdun limakalvon liikakasvua omin päin Primolutin syönnillä.
Tänään rupesi hirvittämään. Entäpä jos kohtuun olisikin tällä välin kasvanut joku myoma, millainen vuoto siitä voisi tulla. Ja tänään nipisteli kohdusta. Kaduttaa kun en hommannut gyneaikaa jo syksyllä.
Primalutissa on tärkeää, että ei ole riskiä veritulppaan. Esim. kun ei tupakoi on hyvä, ja verenpaine pysyy minulla alhaisempana praimalutilla. Silloin kun oli runsaita vuotoja oli verenpaine korkea.
Jos ne on sulle määrättyjä lääkkeitä et varmaan ole tehnyt väärin. Mutta jos sua huolettaa, lääkäreille voi soittaa. Itse soitin kerran jopa yliopistolliseen sairaalaan kaavinnan jälkeen noin kuukausi. Asiallisesti suhtautui gyn. ja neuvoi.
Samoin terv. keskuksen lääkäriä voi meilläpäin pyytää soittamaan, ja eivät ole pahoillaan kun välttyy silloin "turhalta" vastaanottoajalta.
LÄÄKÄRI MÄÄRÄSI JUURI SAMAAN ASIAAN.MUTTA VUOTEEN EN OLE KÄYTTÄNYT. MUTTA EHKÄISEE ALAPÄÄN VAIVOIHIN MUTTA ALTISTAA RINTA SYÖPÄÄN.MULTA LÖYTI VARJOSTUMA RINNASSA.LÄÄKÄRI KYSYI SYÖNKÖ VIELÄ NIITÄ.SYÖ VAAN , MULLE VAIKUTTI JO TUNNIN PÄÄSTÄ.