Paljohan suunnilleen tulis maksamaan kylppärin remppa kun:
kylpyhuone ja wc yhdistetty, kylppärissä myös vesivaraaja ja pyykkikone. Vieressä 3,5 neliön sauna. Kaikkiaan noin 10 neliön tila. Saunan lauteet ja seinät (päällimmäinen verhous) pitäisi uusia. pesuhuoneesa vaihtaa 20 vuotta vanhat muoviseinät kaakelille. Samoin matto pitäisi uusia. Todennäköisesti myös laittaa veden eristykset mattojen alta uusiksi..
Lattiassa valut on päin p.tä vesi ei juokse sinne minne pitäisi vaan jää seisomaan 10 sentin päähän viemäristä, eli sitä pitäisi korjailla.
Käsienpesuallas sekä wc-pytty ok.
kylpyhuone ja wc yhdistetty, kylppärissä myös vesivaraaja ja pyykkikone. Vieressä 3,5 neliön sauna. Kaikkiaan noin 10 neliön tila. Saunan lauteet ja seinät (päällimmäinen verhous) pitäisi uusia. pesuhuoneesa vaihtaa 20 vuotta vanhat muoviseinät kaakelille. Samoin matto pitäisi uusia. Todennäköisesti myös laittaa veden eristykset mattojen alta uusiksi..
Lattiassa valut on päin p.tä vesi ei juokse sinne minne pitäisi vaan jää seisomaan 10 sentin päähän viemäristä, eli sitä pitäisi korjailla.
Käsienpesuallas sekä wc-pytty ok.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ammattimieheltä. Meidän vajaa kahdenkymmenen neliön tila sisältää saunan pesutilan ja kodinhoito/pukuhuoneen. Saunan seinät ja lauteet jäävät muu uusiksi. Kustannusarvio on tällainen:
kaakelit n.1100 e, työ vedeneristystarvikkeineen (ym. laastit) n. 4200 e, sisältää myös purkutyöt ja pukuhuoneen seinän ja katon paneloinnin. Lisäksi allaskaappi/yläkaappi n. 1.000 e, rättipatteri 400 e. Vielä mietin paljonko tarvitaan sähkö- ja putkimiehen laskuun.
Tuo hinta on sellainen että kannattaa varmistaa osaako kaveri tehdä ne eristyshommat. Eli sertifikaatti pitäisi vaatia tekijältä, se on ainut paperi jolla osaamisensa voi todistaa.
Noin tuhannen kylpyhuoneremontin suunnitelleena arvioisin seuraavasti, perustuen seuraaviin oletuksiin:
Suorakaiteen muotoinen kylpyhuone. Muovitapetti pois ja muovimatto pois. Pääkaupunkiseutu. Kuusipanelit, apache-lauteet. Katon paneloinnin uusiminen.
Kalusteista uusitaan suihkuhana ja allashana, Oras Optima Apollo-setillä ja Oras Vega bidesuihkuin.
Lattiaan ei mattoa vaan kaakeli, koska ei ole mitään teknistä tai -kustannushyötyä maton laittamiseksi.
Työ noin 6000. Rakennusmateriaalit noin 3000. Hanat n. 350 euroa. Laatat lattiaan esim. 12*30 e seinään 25 * 20 e saumauslaastit ja lattiakaivon kansi n. 80 euroa = 940.
Yhteensä siis 10290 euroa.
Tämän lisäksi putki- ja sähkötyöt tarvikkeineen, jotka tyypillisesti ovat noin 1000 - 2000, riippuen onko esim. uusittavia pintaputkia ja tuleeko esim. halogeenit kattoon.
Hinta muuttuu mm. siitä, onko uusittava seinälevyt, tai onko tasoitettava kiviseinät, tai jos tuleekin esim. kalliimpaa tervaleppää paneliksi, muotolauteet, suihkukulma, lattialämmitys, kalliimpaa laattaa jne.
Eli suunnilleen maksaa siis 10.000 - 20.000 euroa.
Jep jep jep. Ikäänkuin KUKAAN maksaisi muutaman neliön kosteatilarempasta 10000-20000€. Johan on markkinat.
Että äläpä viitsi vedättää...
>Kyllä se vain tuossa hinta-haarukassa liikuu.Etpä tunnu ainakaan rakennusjutuista olevan pätkänkään-vertaa selvillä.Ai niin;yleensä nämä"hohottelijat"asuvat kiltisti vielä isin ja äipän kanssa....Ei ole vielä elämänkokemusta,ei!
Hinnan saat kun pyydät firmoilta tarjouksia. Se ei vielä maksa mitään. Puustelli ja/tai joku toinen iso firma ja joku pieni yritys jolla ei ole hallintokuluja. Ainakin http://www.remonttiapu.fi tekee kylppäriremppoja, ja onhan noita muitakin joista voisi kysyä hinta-arviota.
6 m2 kh:n remonttihinta:
työ 3300,00 ilman putki-ja sähkötöitä, tarvikkeet (suihkukaappi,wc-pönttö,
allas alakaappi, bidehana, uusi patteri, laatat)1300,00. Ostamatta on vielä laastit, levyt seinään
ja kattopaneeli sekä lamput n.300,00.Vähän putkitöitä arvio 300.00 ja sähkötyöt tulee tekemään veli. Kokonaishinnaksi n. 5500,00. taloyhtiö maksaa lattiakaivon ja vesieristyksen lattiaan 1700,00 eli muutoksen seinäkaivosta lattiakaivoksi. Työn tulee tekemään sertifioitu
vesieristäjä. Remonttitalot on tosi kalliita.
Ko kylppärin kokonaishinta vaihteli 10000,00-15000,00.Hintavertailu kannatta, koska esim.laatoissa voi säästää tosi paljon