olis kohta ikaa vaihtaa vene jos sopii. eli toiveet yläohjaamispaikka, makuutilat 6 henk, dieselkone (vanhakin käy) ja keulapotkuri. ei hirveän kallis.
suositelkaa venettä
Benssi
112893
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
"hirveän kallis".
30000-40000 euroa
aikaisempi keskusetelu jossa puhuttiin norjalaisesta Testfjord veneestä. Missähän hinnoissa?
Flaikulla taitaa mennä kolme kertaa "hirveän kalliin" hintaluokkaan käytettynäkin.
Tuolla hinnalla saattaisit saada ikivanhan 2555 beikun, johon on vaihdettu ikivanha käytetty tiisseli.
myynnissä Inarissa (nettivene.com), jossa peninsular v8 diesel. Pyynti 40.
Minkälaista marssivauhtia olet ajatellut?
nopeus ei ole tärkeä vaikka kyllä olen paljon kuullut noista norjalsista Testfjordeista mutta on kai niilläkin hitaita malleja.
Kyllä puuvenekin käy. mietin että kun ei tarvitse olla nopea niin oisko jos rakentais kunnon yläohjaspaikat johonkin vanhaan fiskariin.
Älä nyt ihmeessä mene pilaamaan mitään vanhaa fiskaria yläohjaamolla. Jos sellainen on pakko olla, niin osta joku hollantilainen. Ne on suunniteltu (useimmat) juuri sellaisiksi. Raiskaajan maineen saat, jos perinteiseen fiskariin yläohjaamon teet. Näitä "itse tehtyjä" korotettuja hyttejäkin seilaa maamme vesillä jo ihan liikaa...
http://www.blocket.se/vi/7340479.htm?ca=11_s
Pris: 595 000:- Båttyp: Motorbåt Visa på karta/satellit
Välskött med stor akterruff. Ankarspel, bogpropeller, nytt kapell i fjol mm mer info på www.westfjord.com.
Årsmodell: 1989
Märke: Tresfjord
Modell: 9000
Längd: 8.81 meter
Material: Plast
Motor: Volvo Penta -89
Drivmedel: Diesel
Motortyp: Inombordare
Motorstorlek: 100 hk
Antal motorer: 1
Kojplatser: 6
http://www.blocket.se/vi/9996152.htm?ca=11_s
Tresfjord-(Westfjord)29-81
Insänd av Olle Aspenberg 9 nov, 09:03. Ta bort, ändra, förnya, extrabilder.
Båttyp: Motorbåt
Välvårdad i mycket god kondition. Sex kojplatser. Godkänd för 17 passaagerare. Riktigt utrustad med bla: ankarspel, bogpropeller, dusch, varmvatten beredare, elcheck, gascheck, kylskåp, toalett med tank. Kapell -05,landström 220v, larm, trimplan-hydraliska. trailer med traktordrag.
Motor: Perkins disel 84 hk. Gångtid 1825tim. i felfritt skick.
Pris: 450.000 sv.kr eller högsterbjudande.
svar till tel. 0493-72101 eller 0740-299100(personsökare)
Oletko kokeillut 10 metristä Norppaa? Valmistaja on Pauniahon telakka Lappeenrannassa.
Erittäin hyvä vene. Varsisnkin järvillä. Merellä voi olla hieman kiikkerä.
Veneitä on useita malleja eli tehty tilaajan mieltymysten mukaan. Vakiona yläohjaamo. Joissakin alaohjaamo on pois ja joissakin on jopa sauna. Hinta uutena n. 60 000.
Ajelin muutama vuosi sitten em. veneellä Saimaalla 2 viikkoa ja olin erittäin tyytyväinen. Savonlinnasta Joensuuhun ajettaessa löpöä kului 20 litraa marssivauhdin ollessa n. 6 solmua.