VL:t jatkuvasti julistavat, ettei vanhoillislestadiolaisuus, Ry-läisyys tai SRK-laisuus ketään pelasta, vaan Jumalan valtakunnan raja kulkee sydämestä sydämeen.
Kertokaa oikeasti VL:t nyt meille (minulle) ymmärtämättömille, että montako vl-piirien ulkopuolista suomalaista Jumalan lasta itse kukin tunnette?
Tervehdittekö myös näitä mahdollisia vl-liikkeen ulkopuolella eläviä Jumalan lapsia Jumalan terveellä vai tervehditäänkö sillä tervehdyksellä vain vl:iä?
Rehellisiä vastauksia, kiitos!
Selventäkää, kun en
10
606
Vastaukset
- Hyssyttelijä
Niinhän sitä sanotaan että ei pelkkä kuuluminen srk:hon tuo taivaspaikkaa.Todellisuudessahan se menee niin että jumalan valtakunnan raja kulkee ry:n ovella!Tätä tosiasiaa ei kukaan vl voi kiistää vaikka kuinka sanotaan muuta!Eli jos et kuulu srk:n alaisuuteen niin et pääse taivaaseen!Tietysti lapset ja vammaiset pääsee,mutta terveiden aikuisten kohdalla raja on ry:n ovi.
- vaan kehittävät
toinen toistaan ihmeellisempiä kiertoilmaisuja vl-uskolle. Mutta odottelemme edelleen vl-uskovaisten kertomuksia vl-yhteisön ylkopuolisista Jumalan lapsista. Sikiöt, pikkulapset ja kehitysvammaiset eivät ole vastaus.
Tuskin vastauksia tuleekaan... Onhan se nähty ennenkin. - että,
VL on vaan ihmisten anatama nimi. Mutta kyllä kaikki jotka kuuluu samaan uskoon, käy samssa paikssa seuroissa.
Ei se sitä tarkoita tuo josta sanoit, että he ulkopuolisia tervehtivät tällä samalla tervehdyksellä, mitä he käyttävät keskenään. - uskovaiset
että, kirjoitti:
VL on vaan ihmisten anatama nimi. Mutta kyllä kaikki jotka kuuluu samaan uskoon, käy samssa paikssa seuroissa.
Ei se sitä tarkoita tuo josta sanoit, että he ulkopuolisia tervehtivät tällä samalla tervehdyksellä, mitä he käyttävät keskenään.ovat vanhoillislestadiolaisia? Kulkeeko Jumalan valtakunnan raja "sydämestä sydämeen" vain jossain Suomen ulkopuolella kun se täällä kulkee vl:n sydämestä toisen vl:n sydämeen Ry:n kautta?
- sydämestä
uskovaiset kirjoitti:
ovat vanhoillislestadiolaisia? Kulkeeko Jumalan valtakunnan raja "sydämestä sydämeen" vain jossain Suomen ulkopuolella kun se täällä kulkee vl:n sydämestä toisen vl:n sydämeen Ry:n kautta?
sydämeen. Silloin kun sydämessä asuu Pyhä Henki.
- ulkopuolista
sydämestä kirjoitti:
sydämeen. Silloin kun sydämessä asuu Pyhä Henki.
Pyhän hengen omaavaa henkilöä Suomessa tunnet? Muita kuin sikiöitä, pikkulapsia tai lapsen tasolla olevia kehitysvammaisia?
Et siis yhtään, vaan kaikki "oikeat uskovaiset" ovat automaattisesti vanhoillislestadiolaisia SRK:hon sokeasti uskovia.
Kerro ihmeessä, jos on muitakin! - ristiriitaisuus
ulkopuolista kirjoitti:
Pyhän hengen omaavaa henkilöä Suomessa tunnet? Muita kuin sikiöitä, pikkulapsia tai lapsen tasolla olevia kehitysvammaisia?
Et siis yhtään, vaan kaikki "oikeat uskovaiset" ovat automaattisesti vanhoillislestadiolaisia SRK:hon sokeasti uskovia.
Kerro ihmeessä, jos on muitakin!juuri onkin.itse olen vl ja en osaa vastata tähän kysymykseen.sen tiedän kyllä että muitakin varmasti pääsee ja on muillakin pyhää henkeä.mutta sitä tosiasiaa en voi kiistää etteikö meillä olisi sitä käsitystä että jos et ole ry:läinen niin et pääse taivaaseen.näin se on.jos vaikka seuroihin tulee tuntematon ihminen ja vaikka korvakoruissa(ei syntiä)niin automaattisesti ajattelemme ettei hän ole uskomassa vaikka mistä tiedämme omaako hän pyhää henkeä.
Sattuneista syistä elämän piirini on sangen rajallinen.
Näiden ihmisten uskosta ei voi löytää sellaista minkä vuoksi en pitäisi heitä veljinä ja sisarina. Toisaalta kaikki jotka tuosta ry;n ovesta käyvät eivät automaattisesti ole oikein uskomassa.- kysymykseen
Vanhoillislestadiolaiset sanovat, että kaikki jotka uskovat heidän laillaan, pelastuvat.
Tässä on kuitenkin yksi ongelma. Kerran täällä eräs henkilö kysyi, miksi vl:t eivät pidä häntä uskovana, vaikka hän opillisesti uskoo kuten vl:t. Hän siis uskoi kasteesta, ehtoollisesta, syntien anteeksiantamisesta, ehkäisystä jne. samalla tavalla kuin he. NYT TULEE SE TÄRKEIN:
Tämä henkilö ei kuitenkaan uskonut, "kulttuurisista" asioista samalla tavalla. Hän ei esimerkiksi uskonut, että hiusten värjäys olisi sen synnillisempää kuin hiusten permanenttauskaan. Hän ei uskonut, että korvakorujen käyttö olisi sen synnillisempää kuin muidenkaan korujen käyttö. Hän ei uskonut, että kevyt ehostus olisi sen synnillisempää kuin vaatteilla tai muulla tavalla toteutettu itsensä korostaminen.
TULOS: lestadiolaiset eivät pitäneet tätä henkilö uskovaisena. Ei siis riitä, että uskot opillisesti kuten he. Sinun täytyy alistua "isien perinnäissääntöihin", jotta voit olla uskovainen. Näistä ihmisten keksimistä säännöistä on toisin sanoen tehty autuuden ehtoja.
Tämä ei voi olla oikein. Oliko Paavali sitä mieltä, ettei riitä, että uskoo opillisesti Raamatun mukaan? Sanoiko Paavali, että kaiken tämän lisäksi sinun täytyy muistaa noudattaa perinnäissääntöjä, kuten ympärileikkausta, tarkkoja ruokamääräyksiä jne.?
Paavali ja Jeesus olivat täysin eri mieltä! Lestadiolaisten säännöt ovat täysin verrattavissa Paavalin aikaisiin juutalaissäännöksiin. Toki seurakunta voi (ja sen tuleekin!) neuvoa lampaitaan hyvään elämään. Seurakunta ei kuitenkaan voi sanoa, että jos sävytät hiuksesi niin et voi olla uskossa! Se on sama kuin, jos Paavali olisi sanonut, että jos et ympärileikkaa itseäsi et voi olla uskovainen. Paavali oli kuitenkin jyrkästi sitä vastaan, että säännöistä tehdään autuuden ehtoja!
Ja tätähän lestadiolaiset koko ajan tekevät. Jos uskovaisten joukkoon ei voida hyväksyä opillisesti samoin uskovaa, niin sitten ollaan väärillä jäljillä. Ja hiusten värjäys/värjäämättömyys ei ole opillinen asia! Se on fakta.- toki on
Esimerkiksi se, että pitää säännöllisesti käydä näyttäytymässä ry:llä seuroissa. Ellet näin tee, sinut tuomitaan uskosta luopuneeksi ja heitetään saatanalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa1502911SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän591882Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava991850Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,3031799Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --201650Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.291359Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue291342Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?1181233Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411102RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041052