Selventäkää, kun en

ymmärrä!

VL:t jatkuvasti julistavat, ettei vanhoillislestadiolaisuus, Ry-läisyys tai SRK-laisuus ketään pelasta, vaan Jumalan valtakunnan raja kulkee sydämestä sydämeen.

Kertokaa oikeasti VL:t nyt meille (minulle) ymmärtämättömille, että montako vl-piirien ulkopuolista suomalaista Jumalan lasta itse kukin tunnette?

Tervehdittekö myös näitä mahdollisia vl-liikkeen ulkopuolella eläviä Jumalan lapsia Jumalan terveellä vai tervehditäänkö sillä tervehdyksellä vain vl:iä?

Rehellisiä vastauksia, kiitos!

10

604

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyssyttelijä

      Niinhän sitä sanotaan että ei pelkkä kuuluminen srk:hon tuo taivaspaikkaa.Todellisuudessahan se menee niin että jumalan valtakunnan raja kulkee ry:n ovella!Tätä tosiasiaa ei kukaan vl voi kiistää vaikka kuinka sanotaan muuta!Eli jos et kuulu srk:n alaisuuteen niin et pääse taivaaseen!Tietysti lapset ja vammaiset pääsee,mutta terveiden aikuisten kohdalla raja on ry:n ovi.

      • vaan kehittävät

        toinen toistaan ihmeellisempiä kiertoilmaisuja vl-uskolle. Mutta odottelemme edelleen vl-uskovaisten kertomuksia vl-yhteisön ylkopuolisista Jumalan lapsista. Sikiöt, pikkulapset ja kehitysvammaiset eivät ole vastaus.

        Tuskin vastauksia tuleekaan... Onhan se nähty ennenkin.


      • että,

        VL on vaan ihmisten anatama nimi. Mutta kyllä kaikki jotka kuuluu samaan uskoon, käy samssa paikssa seuroissa.

        Ei se sitä tarkoita tuo josta sanoit, että he ulkopuolisia tervehtivät tällä samalla tervehdyksellä, mitä he käyttävät keskenään.


      • uskovaiset
        että, kirjoitti:

        VL on vaan ihmisten anatama nimi. Mutta kyllä kaikki jotka kuuluu samaan uskoon, käy samssa paikssa seuroissa.

        Ei se sitä tarkoita tuo josta sanoit, että he ulkopuolisia tervehtivät tällä samalla tervehdyksellä, mitä he käyttävät keskenään.

        ovat vanhoillislestadiolaisia? Kulkeeko Jumalan valtakunnan raja "sydämestä sydämeen" vain jossain Suomen ulkopuolella kun se täällä kulkee vl:n sydämestä toisen vl:n sydämeen Ry:n kautta?


      • sydämestä
        uskovaiset kirjoitti:

        ovat vanhoillislestadiolaisia? Kulkeeko Jumalan valtakunnan raja "sydämestä sydämeen" vain jossain Suomen ulkopuolella kun se täällä kulkee vl:n sydämestä toisen vl:n sydämeen Ry:n kautta?

        sydämeen. Silloin kun sydämessä asuu Pyhä Henki.


      • ulkopuolista
        sydämestä kirjoitti:

        sydämeen. Silloin kun sydämessä asuu Pyhä Henki.

        Pyhän hengen omaavaa henkilöä Suomessa tunnet? Muita kuin sikiöitä, pikkulapsia tai lapsen tasolla olevia kehitysvammaisia?

        Et siis yhtään, vaan kaikki "oikeat uskovaiset" ovat automaattisesti vanhoillislestadiolaisia SRK:hon sokeasti uskovia.

        Kerro ihmeessä, jos on muitakin!


      • ristiriitaisuus
        ulkopuolista kirjoitti:

        Pyhän hengen omaavaa henkilöä Suomessa tunnet? Muita kuin sikiöitä, pikkulapsia tai lapsen tasolla olevia kehitysvammaisia?

        Et siis yhtään, vaan kaikki "oikeat uskovaiset" ovat automaattisesti vanhoillislestadiolaisia SRK:hon sokeasti uskovia.

        Kerro ihmeessä, jos on muitakin!

        juuri onkin.itse olen vl ja en osaa vastata tähän kysymykseen.sen tiedän kyllä että muitakin varmasti pääsee ja on muillakin pyhää henkeä.mutta sitä tosiasiaa en voi kiistää etteikö meillä olisi sitä käsitystä että jos et ole ry:läinen niin et pääse taivaaseen.näin se on.jos vaikka seuroihin tulee tuntematon ihminen ja vaikka korvakoruissa(ei syntiä)niin automaattisesti ajattelemme ettei hän ole uskomassa vaikka mistä tiedämme omaako hän pyhää henkeä.


    • Sattuneista syistä elämän piirini on sangen rajallinen.

      Näiden ihmisten uskosta ei voi löytää sellaista minkä vuoksi en pitäisi heitä veljinä ja sisarina. Toisaalta kaikki jotka tuosta ry;n ovesta käyvät eivät automaattisesti ole oikein uskomassa.

    • kysymykseen

      Vanhoillislestadiolaiset sanovat, että kaikki jotka uskovat heidän laillaan, pelastuvat.

      Tässä on kuitenkin yksi ongelma. Kerran täällä eräs henkilö kysyi, miksi vl:t eivät pidä häntä uskovana, vaikka hän opillisesti uskoo kuten vl:t. Hän siis uskoi kasteesta, ehtoollisesta, syntien anteeksiantamisesta, ehkäisystä jne. samalla tavalla kuin he. NYT TULEE SE TÄRKEIN:

      Tämä henkilö ei kuitenkaan uskonut, "kulttuurisista" asioista samalla tavalla. Hän ei esimerkiksi uskonut, että hiusten värjäys olisi sen synnillisempää kuin hiusten permanenttauskaan. Hän ei uskonut, että korvakorujen käyttö olisi sen synnillisempää kuin muidenkaan korujen käyttö. Hän ei uskonut, että kevyt ehostus olisi sen synnillisempää kuin vaatteilla tai muulla tavalla toteutettu itsensä korostaminen.

      TULOS: lestadiolaiset eivät pitäneet tätä henkilö uskovaisena. Ei siis riitä, että uskot opillisesti kuten he. Sinun täytyy alistua "isien perinnäissääntöihin", jotta voit olla uskovainen. Näistä ihmisten keksimistä säännöistä on toisin sanoen tehty autuuden ehtoja.

      Tämä ei voi olla oikein. Oliko Paavali sitä mieltä, ettei riitä, että uskoo opillisesti Raamatun mukaan? Sanoiko Paavali, että kaiken tämän lisäksi sinun täytyy muistaa noudattaa perinnäissääntöjä, kuten ympärileikkausta, tarkkoja ruokamääräyksiä jne.?

      Paavali ja Jeesus olivat täysin eri mieltä! Lestadiolaisten säännöt ovat täysin verrattavissa Paavalin aikaisiin juutalaissäännöksiin. Toki seurakunta voi (ja sen tuleekin!) neuvoa lampaitaan hyvään elämään. Seurakunta ei kuitenkaan voi sanoa, että jos sävytät hiuksesi niin et voi olla uskossa! Se on sama kuin, jos Paavali olisi sanonut, että jos et ympärileikkaa itseäsi et voi olla uskovainen. Paavali oli kuitenkin jyrkästi sitä vastaan, että säännöistä tehdään autuuden ehtoja!

      Ja tätähän lestadiolaiset koko ajan tekevät. Jos uskovaisten joukkoon ei voida hyväksyä opillisesti samoin uskovaa, niin sitten ollaan väärillä jäljillä. Ja hiusten värjäys/värjäämättömyys ei ole opillinen asia! Se on fakta.

      • toki on

        Esimerkiksi se, että pitää säännöllisesti käydä näyttäytymässä ry:llä seuroissa. Ellet näin tee, sinut tuomitaan uskosta luopuneeksi ja heitetään saatanalle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6114
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4802
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      98
      3055
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      29
      2873
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2125
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1516
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1077
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      86
      1039
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      126
      981
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe