Venepatjat tavallisesta patjasta ?

What is going on duuude

Kandeeko venepatjat tehdä valmispatjoista ? Maksaa 10x vähemmän kuin sikakalliit venepatjat ? Esim Ikeasta helekkarin halpa vaahtomuovipatja rungoksi ja hieman leikkausta ompelua. Tadaa!!

ei se ole hullu joka pyytää vaan se joka...

11

7824

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sir BB

      etteikö loistava ratkaisu sinulle.

      • alkuperäinenaatu

        Totta munassa helekkarin hyvä ratkaisu! idiooteille tarkoitettu venelisää ei enää tässä verojen ihmemaassa makseta.


    • Laatu-unta

      Miksi veneissä pitää patjat olla aina superlonia?
      Miksi ette tee joustinpatjasta sopivaa?
      Joustinpatja on näppärä avata kyljestä, kylkivahvike sivuun, ylimääräiset jouset pois(oikeaan muotoon) kylkivahvikkeet paikoilleen ja patja kasaan. Ei vaadi suurta ydinfyysikon taitoa.

      Avot

      • Genoa1

        Jos jousi ampuu silmille, voi lähteä lakista propelli.


      • venepatjahemmo

        www.venepatjat.fi


    • toki

      kannattaa. Tarjouksissa säästää jo pelkässä vaahtomuovissa rutosti verrattuna esim. Etolan kilohintaan.

      • homehdu

        niinkuin vaahtomuovipatjat skandeissa.


    • Joakim

      Yleensä kaikki tarjouspatjat ovat kevyttä (20-25 kg/m3, 7-8 cm) tavaraa ja halpahalleissakin kunnon vaahtomuovi (min 30 kg/m3, min 10 cm) maksaa saman kuin Etolassa, usein enemmänkin. Etolasta saat myös paloja valmiiksi leikattuna eikä hukkapaloja tule ehkä yhtä paljon. Hinta Etolassa oli muutama vuosi sitten n. 50 €/nukkumapaikka.

      Verhoilussa kalleinta on kangas, joka maksaa kunnollisena 30-100 €/m 140-150 cm leveänä. Menekki on kutakuinkin 2 m/nukkumapaikka. Noiden kankaiden ompelu ei välttämättä onnistu joka koneella.

      Verhoilutyö oli muutama vuosi sitten verhoomoissa 30-50 €/nukkumapaikka eli alle kolmasosa kokonaiskulusta.

      Kokonaishinta teetettynä oli silloin n. 200 €/nukkumapaikka.

      • löytyy

      • ihmettelijä ?

        Siis telttamajoitustasoinen yöpymispaikka ja kustannukset 200 euroa eli 1200 mk!!!!

        Mihin tämä kusipääkansa oikein on menossa????????


      • patjat uusinut
        ihmettelijä ? kirjoitti:

        Siis telttamajoitustasoinen yöpymispaikka ja kustannukset 200 euroa eli 1200 mk!!!!

        Mihin tämä kusipääkansa oikein on menossa????????

        Telttamajoitustaso on sitten eri asia, sellaista jos hakee niin varmaan kelpaa mikä vaan mamman vanha joogamatto patjaksi. Halpa vaahtomuovi varmaan ok vähän aikaa, mutta jos veneessä majoittuminen on enemmän kuin satunnaista, kantsii satsata kunnon paksuun ja tiheään patjaan. verhoilutyön voi kyllä tehdä itsekin, jos osaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      87
      1504
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      114
      1400
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      53
      1211
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      28
      1104
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      118
      952
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      908
    7. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      19
      872
    8. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      65
      797
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      723
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      76
      715
    Aihe