Miten ihmeessä saan lapsen nukahtamaan kunnolla?
7-viikkoinen tyttömme on nukkunut aina pitkiä pätkiä erityisesti öisin. Jo kolmeviikkoisena hän nukkui 7,5 tuntia yhteen menoon. Nukkuminen on edelleen hyvää, mutta nukuttaminen meidän perheessä onkin varsinainen farssi. Hyssytämme, tissitämme, kannamme sylissä. Tyttö nukkuu hyvin, kunnes laskemme hänet omaan sänkyynsä. Isot silmät loistavat kirkkaina ihan kuin häntä ei oltaisi koskaan nukutettukaan.
Nyt tytöllä on myös aivan valtava imemisen tarve. Kun olemme saaneet hänet nukkumaan, 15 minuutin kuluttua sängystä alkaa kuulua "lutkutusta", kun tyttö syö nyrkkiään. Eihän se nyrkki pidemmän päälle tyydytä imemisen tarvetta - tuttia hän ei kelpuuta - joten sitten on taas hyssytettävä ja nukkuminen lisääntyy.
Pidemmittä puheitta, luulen, että tulen kohta hulluksi.
nukahtamisvaikeuksia
4
546
Vastaukset
- kärsivällinen.
Ja suosittelen jo tässä vaiheessa lopettamaan sen sylissä nukuttamisen. Siitä on tod. vaikea päästä myöhemmin eroon.
Ja tuttia kannattaa kokeille useita kymmeniä kertoa, kyllä hän sen jossakin vaiheessa hoksaa. Meillä auttoi, kun antoi tutin ja silitti poskesta samalla, niin hokas alkaa sitä imemään.
Yritä syöttää hänet illalla hyvin. Meillä tyttö roikkoi ihan rinnassa tunti tolkulla ennen nukkumaan menoa. Lisäksi selkeät ja aina toistuvat iltarutiinit toimivat myös. Meillä se oli tissiä, kylpyä, tissiä ja sitten nukkumaaan.
Me laitettiin vauva valveilla ollessaan omaan sänkyyn HARSON JA TUTIN kanssa ja oppi muutamassa päivässä nukahtamaan sinne itsekseen. On ollut ihanaa, kun ei oo koskaan tarttenu kanniskella. (nyt 8 kk)- lopen uupunut
Kiitokset! Eilen illalla vauva nukahti syötyään, ja laitoin hänet omaan sänkyynsä. Taas vartin kuluttua sängystä kuului "Byääh" ja syöksyin paikalle. Ajattelin ruveta tyttöä kylvettämään, ja päätin antaa vauvan odottaa sen aikaa, että lasken kylpyveden. Kun palasin takaisin pinnasängylle 2 min kuluttua, tyttö nukkui täyttä häkää ja jatkoi unia neljään asti. Ehkä meidänkin pitäisi kokeilla tuota harsoa useammin - usein hän onnistuu vetämään sen naamalleen.
- hyvä niin
lopen uupunut kirjoitti:
Kiitokset! Eilen illalla vauva nukahti syötyään, ja laitoin hänet omaan sänkyynsä. Taas vartin kuluttua sängystä kuului "Byääh" ja syöksyin paikalle. Ajattelin ruveta tyttöä kylvettämään, ja päätin antaa vauvan odottaa sen aikaa, että lasken kylpyveden. Kun palasin takaisin pinnasängylle 2 min kuluttua, tyttö nukkui täyttä häkää ja jatkoi unia neljään asti. Ehkä meidänkin pitäisi kokeilla tuota harsoa useammin - usein hän onnistuu vetämään sen naamalleen.
Vielä lisäyksenä, että kyllä meidänkin neiti vetää harson ihan kasvojen eteen, enkä ole siitä lainkaan huolestunut.
Harso tuo hänelle varmastikkin turvaa ja ryttää, touhuaa, vetää silmille sitä ennen nukahtamista ja koko yön se on hänen vierellään.
Eli varmasti yölläkin havahtuessaan touhuaa sen kanssa, mutta saa aina unen päästä uudelleen kiinni. HYvä näin. - ympärille
kiva jos harsotemppu onnistuu. Jos kuiteski joudutte kantelemaan ja hyssyttämään, niin kietaise peitto ympärille. Näin hän ei herää kun laitat lämpösestä sylista "kylmään" sänkyyn. Ja illallahan vauva tankkaa. Meillä autto iltahommeleihin myös tutteli... Oma maito ei riittänyt, ja siihen loppui iltaralli. Vauvathan tankkaa just illalla, ja mä taisin olla "kuivinmmillaan" siihen aikaan väsyneenä päivästä. Meillä myös loppui imetys kokonaan koska maitoa ei kerta kaikkiaan tullut kuin 25 ml per rinta. Tämä ei varmaankaan teillä kuiteskaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1982757Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1582465Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061152- 64941
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait246860Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20859Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies93830Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka292827Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22738Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93719