sh ja siisti sisätyö??

pelkkä toiveko?

Opiskelen ensimmäistä vuotta sairaanhoitajaksi ja harjoittelujaksoja on ollut tähän mennessä kaksi: vanhusten parissa ja terveyskeskuksen vuodeosastolla. En kuitenkaan missään nimessä haluaisi olla kakkavaippojen kanssa tekemisissä lopun ikääni, joten mihinhän kannattaisi erikoistua, jotta ei tarvitsisi niin paljon olla eritteiden kanssa tekemisissä?

Oksennusrefleksini on niin herkkä,että on noloa alkaa töissä yökkimään...

Kiitos avusta!

5

1073

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • psyk.hoitzu

      sama vika oli mullaki, en halunnu kauheesti sitä, että juostaa vaipat kainalos vuoteesta toisee.
      nyt psykiatrian parissa työskentelen ja tykkään tosi paljon!
      kannatan!

      • psykesh

        Anteeksi, mutta pakko kommentoida, ettei jää kellekään väärää kuvaa. Itse työskentelen akuutilla psykiatrisella vastaanotto-osastolla ja työssäni useinkin törmään tilanteeseen, jossa hoitotyö kattaa eteeni eritteiden koko kirjon (vaikka työ muuten ei luonteeltaan vuodeosastotyyppistä). Sama pätee näihin "niin hienoiksi" miellettyihin työpaikkoihin, kuten ensiapu, leikkuri (heräämö) ja sairaankuljetus.

        Mutta alkuperäiselle kirjoittajalle tsemppiä - psykiatriaa voi tehdä myös avopuolella (psykiatrian poliklinikat) ja "kevyemmillä" osastoilla. Erikoistuminen myös röntgen- tai työterveyshoitoon saattaa palkita sinut kaipaamallasi siistillä sisätyöllä :)


    • töihin

      Ainakin pk-seudulla on huutava pula sairaanhoitajista Nefrologian klinikan hemodialyysiosastoille. Työ on siistiä sisätyötä; verta ja isoja neuloja ei saa pelätä. Yövuoroja ei tarvitse tehdä, sunnuntait vapaat, eikä kakkavaippoja tosiaan tarvi vaihtaa ;)

      • kysyy th-opiskelija

        eli onko erityisesti haussa esim. sisätauti-kirurgiseen suuntautuneet sh:t vai perehdytetäänkö työpaikalla tarkemmin? miten esim. th:t? (jos sattuu ettei löydy th:n hommia, hehe)


      • käy
        kysyy th-opiskelija kirjoitti:

        eli onko erityisesti haussa esim. sisätauti-kirurgiseen suuntautuneet sh:t vai perehdytetäänkö työpaikalla tarkemmin? miten esim. th:t? (jos sattuu ettei löydy th:n hommia, hehe)

        Kannattaa kysyä suoraan nefrologian klinikan ylihoitajalta, uskoisin että sairaanhoitajan suuntautumisella ei ole väliä, eikä sillä että on terveydenhoitaja. Työhön perehdytetään; täytyy olla vaan näppärä ja innokas oppimaan uutta =)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      151
      2496
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      999
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      871
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      60
      753
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      677
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      670
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      648
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      21
      637
    Aihe