dianen lopettaminen

Hei, olisin kysellyt kokemuksia diane nova -pillereiden lopettaneilta. Itse lopetin kolmen vuoden käytön jälkeen, nyt olen kolmatta kuukautta ollut ilman pillereitä.

Nyt on alkanut päänahka hilseilemään ja kutisemaan, kun samalla hiukset rasvoittuvat ennätysnopeasti!! Onko kenelläkään käynyt samoin, ja kauankohan tämä kestää..?

Sitten vielä siitä kuuluisasta ihon "räjähtämisestä".. Kauanko kesti olla ilman pilsuja ennen kuin iho meni huonoon kuntoon? Itselläni ei vielä ole alkanut naama kukkimaan, mutta ei kait siltä välttyä voi.. :( Vai onkohan kukaan onnistunut pääsemään kyseisistä pillereistä eroon ilman kauheita seuraamuksia?

Olisi niin kiva jos voisi elää ilman pillerinpopsimista, kun niissäkin on vaikka mitä haittavaikutuksia..
6822
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Lopetin 2½ vuoden käytön jälkeen pillerit, dianeja 1½vuotta ja mercilonia vuoden. Kolmisen kuukautta kaikki oli siedettävää kunnes alamäki lähti. Nyt olen ollut puoli vuotta syömättä. Naama ja hiukset rasvoittuvat, leuan molemmin puolin finnirykelmät jotka ovat siirtyneet pikkuhiljaa poskille ja otsassa on muutamia finnejä. Antibiootteja olen syönyt pari kuukautta, en oikein osaa sanoa auttavatko vai eivät koska olen tehnyt myös ruokavaliomuutoksia. Nyt on mennyt paremmin, mutta viikon sisällä on sitten syöty vaaleaa leipää, sokeroitua jogurttia, muffinssi ja tänään donitsi... uusia paukamia tullut tämän päivän aikana. Finnit eivät ole edes perus "mätäpäitä" vaan ihon alla kyteviä paukamia juurikin.
En sanoisi että naamani räjähti, kaikki tapahtui pikkuhiljaa ja koko ajan tuntui vaan pahentuvan kunnes hain antibiootit. Nyt arpia on enemmän kuin itse finnejä, mutta arvet saavat näyttämään ihon kohtuullisen kamalalta.
Vaikea sanoa kauan tätä kestää. Olen muistaakseni täältä lukenut jollakin kaiken "normalisoitumisen" kestäneen vuodesta kahteen, mutta mistäs sitä tietää kun kaikki on niin yksilöllistä. Loogistahan tuo sinänsä on, koska ei se murrosikäkään kuukaudessa ohi mene ja samankaltainen hormonisekasotku se on. Itse kyllä uskon että olen elänyt pitkään väärin ja kehoni reagoi tähän kaikkeen aknella.

Äänestä

Lopetin Diane Novat toukokuun alussa, eli nyt on mennyt ilman pillereitä jo yli puoli vuotta.

Mitään järkyttävää räjähdystä ei ole tapahtunut. Tosin pieniä finnejä siellä sun täällä, mutta ei mitään kunnon paiseita, ainakaan toistaiseksi. Aluksi iho ja päänahka rasvoittuivat oikein kunnolla. Hiukset täytyy edelleen pestä joka päivä, mutta kasvojen rasvoittuminen on tasaantunut. Lisäksi sain aika kipeitä finnejä päänahkaan, nekin ovat onneksi lähteneet.

Olen myös muuttanut ruokavaliotani vhh-suuntaiseksi. Ehkä sekin on vähän auttanut. Toistaiseksi nyt ajattelin odotella sitä "hormonitoiminnan normalisoitumista". Jos omalla kohdalla voi sellaisesta puhua. Voihan se olla, oma hormonitoimintani vaan lykkää ne näpyt naamaan. Tässä nyt odotellaan ja seurataan tilanteen kehittymistä.

Olen myös jostain lukenut, että hormonitoiminnan palautumiseen voi mennä se vuosi tai pari.

Kyllä se siitä. Tilanne varmaan riippuu paljolti siitä, millaista luokkaa iho-ongelmat olivat aikaisemmin. Yksilöllistä tämäkin.

Ai niin, hiuksia on lähtenyt myös normaalia enemmän. Sekin vaihe on nyt mennyt ohi.

Äänestä

Itse lopetin keväällä. Iho parani, omituinen pintakuivuus hävisi. Punoitus ja pikkufinnit nenän ja suun ympäriltä lähti ja myös silloin tällöin tulevat finnit väheni huomattavasti. Sen huomasin, että hiusten lähtö oli hieman suurempaa hetken (?) mutta ei kyllä kokonaisuudessaan vaikuttanut siihen, että olisi hiukset ohentuneet tms. Eli oikeastihan sen pitäisi auttaa akneen, mutta mulla ainakin toimi toisin päin. Ärsyttää kun kuusi vuotta pelkäs että mitähän kamalaa sitten tapahtuu kun lopettaa (juuri tuo aknehomma) ja oikeasti iho vain parani lopettamisen jälkeen.

Äänestä

Mulla on nyt kulunut pillereiden lopettamisesta reilu 3 kk ja ei ole tilanne juurikaan huonontunut. Pieniä näppyjä ja jotain pientä rösöä on aina joskus naamassa tai rinnassa, mutta mielestäni sitä ei oikeen lasketa, kun se on niin pientä verrattuna siihen akne ongelmaan mikä mulla oli ennen pillereitä. Siis mitään mua haittaavaa ei ole ilmennyt näppyjen suhteen. Tosin olen joutunut taas aloittamaan allergialääkkeen syömisen allergiani takia ja se kanssa mulla auttaa ihoa pysymään parempana, kerrankin kiva sivuvaikutus jollain lääkkeellä!
Hiukset myös mulla rasvottuu nyt enemmän ja päänahka kutisee myös välillä tosi pahasti, en vaan ite osannut yhdistää sitä pillereiden lopettamiseen. Tukkaa myös lähtee vähän enemmän ku ennen. Toivottavasti menee pian ohi.
Ei siis kaikkien iho räjähdä pillereiden lopettamisen takia, kaikki on niin yksilöllistä.. Meilläkin tosin vielä voi räjähtää ja pahentua iho jos se aika on kerta jopa 2 vuotta. Toivottavasti ei!
Mukavaa joulun odotusta!

Äänestä

Käytin diane novaa kolme vuotta, lopetin vime toukokuussa. Naama alkoi taas kukkimaan tässä syksyn aikana ihan kunnolla:(, myös rintaan ja kaulaan tuli näppyjä vaik ei ikinä ennen oo ollut. En vaan jaksa näitä finnejä, aloitin taas pilsut ja nyt on viel antibiootit. Toivottavasti häviää..

Äänestä

söin diane novaa vuosia, sekä ihonhoitoon että ehkäisyyn, lopetin pillerit puolitoistavuotta sitten. Finnejä alkoi tulla vasta vuosi lopettamisen jälkeen ja kasvot menivät erittäin huonoon kuntoon. Nyt olen antibiooteilla ja jatkoa katsellaan, luultavasti joudun syömään roa-kuurin... Pillereihin en aio enää palata.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ex-pilleristi kirjoitti:

Hei, olisin kysellyt kokemuksia diane nova -pillereiden lopettaneilta. Itse lopetin kolmen vuoden käytön jälkeen, nyt olen kolmatta kuukautta ollut ilman pillereitä.

Nyt on alkanut päänahka hilseilemään ja kutisemaan, kun samalla hiukset rasvoittuvat ennätysnopeasti!! Onko kenelläkään käynyt samoin, ja kauankohan tämä kestää..?

Sitten vielä siitä kuuluisasta ihon "räjähtämisestä".. Kauanko kesti olla ilman pilsuja ennen kuin iho meni huonoon kuntoon? Itselläni ei vielä ole alkanut naama kukkimaan, mutta ei kait siltä välttyä voi.. :( Vai onkohan kukaan onnistunut pääsemään kyseisistä pillereistä eroon ilman kauheita seuraamuksia?

Olisi niin kiva jos voisi elää ilman pillerinpopsimista, kun niissäkin on vaikka mitä haittavaikutuksia..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu